Ситуація досить неоднозначна
18 травня мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що Азовському морю загрожує вимирання. Бомбардування російськими військами «Азовсталі» в Маріуполі могло пошкодити технічну споруду, яка стримує десятки тисяч тонн концентрованого розчину сірководню.
Інформатор звернувся до Оперативного штабу з фіксації еко-злочинів, щоб з'ясувати, наскільки велика небезпека.
Заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, головна координаторка Оперативного штабу з фіксації еко-злочинів Олена Криворучкіна відповіла наступне:
«Ситуація є досить неоднозначною. Адже на сьогодні йдеться про тимчасово окуповані території, а отже, ні експерти Оперативного штабу з фіксації еко-злочинів при Держекоінспекції, ні інші профільні фахівці не мають доступу до об'єкта для об'єктивної оцінки його стану. Разом з тим, в інформації, що розповсюджується у ЗМІ та соцмережах, одразу очевидна велика помилка у вказівці речовини, яка могла зберігатися у приміщеннях «Азовсталі», що є причиною сумнівів щодо цих даних. Однак і просто ігнорувати подібну інформацію, особливо в умовах воєнного стану, неможливо».
У рамках діяльності Експертних груп при Оперативному штабі Держекоінспекції ми спільно з керівником «Українського наукового центру екології моря» Віктором Коморіним та керівницею Інституту морської біології НАН України Галиною Мінічевою проаналізували цю ситуацію та зробили такі висновки:
1) Сірководень – це летючий газ (формула H2S), який не може бути у вигляді рідини. Він має запах, як у тухлих яєць. Оскільки газ не може потрапити в морську воду, то потрапляння будь-яких (великих або маленьких) обсягів сірководню в Азовське море просто виключається.
2) Фахівці зазначених вище установ сумніваються, що на «Азовсталі» взагалі міг бути сірководень у таких значних обсягах, адже його практичне застосування прямо не пов'язане з виробництвом металу.
3) Якби експерти мали доступ до «Плану локалізації аварійних ситуацій» (обов'язково складеному на кожному небезпечному підприємстві) та опису технологічного процесу, який використовувався на підприємстві, то за результатами їх аналізу можна було б робити висновки. Поки що такого доступу немає.
4) Сірководень та його похідні не можуть бути промоніторені з супутників.
5) Сірководень як газ не становить небезпеки для місцевого населення, крім випадків з цілеспрямованим умисним вдиханням великих обсягів даного газу.
Чи могли бути на «Азовсталі» інші хімічні небезпечні речовини, які могли потрапити в Азовське море? Так, могли, але для точного виявлення, що це за речовини і куди саме вони потрапили, потрібні відбори проб ґрунту та води. Я можу нагадати, що право людей на безпечну екологію та навколишнє середовище, та інформацію про них передбачено не лише Конституцією України, а й міжнародними конвенціями, зокрема Орхуською конвенцією, проте рашисти не поважають право людини на життя, не дотримуються законів війни, тому про захист навколишнього середовища та допуску до відбору проб національних або міжнародних експертів не може бути й мови», – підсумувала Олена Криворучкіна.
Нагадаємо, що Оперативний штаб при Державній екологічній інспекції України працює над упорядкуванням усіх порушень у сфері охорони навколишнього середовища, пов'язаної з російською агресією, щоб притягнути рф до відповідальності. Інформацію про екозлочини можна передавати за телефоном +380 (96) 756-83-66 (Telegram, WhatsApp, Viber), через чат-бот в Telegram @ EcoShkodaBot або електронною поштою eco@shtab.gov.ua.
Нагадаємо, українців закликають утриматися від коментарів та оцінок щодо евакуації військових із «Азовсталі».
Також Інформатор писав, що Маріуполь під загрозою поширення холери.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Ольга Палій