Чи вплине звільнення Резнікова на обороноздатність української армії

Зміна кадрів в керівництві Міністерства оборони України може мати як добрі, так і негативні наслідки для армії України

Чи вплине звільнення Резнікова на обороноздатність української армії
Від нового міністра оборони залежать зміни в українській армії

Топновиною на вихідних стала можлива відставка Резнікова з посади міністра оборони. Все це – чутки, і згідно з ними новим міністром може стати очільник розвідки Буданов. В умовах війни саме ця зміна кадрів є ключовою. Втім, чи вплине вона на обороноздатність країни?

Резніков не підтвердив і не спростував інформацію про власне звільнення. Він лише підкреслив, що таке рішення ухвалює Президент України Володимир Зеленський.

“Моя спеціалізація як юриста дозволяє мені думати оптимістично, що я точно знайду собі цікавий проєкт, який дасть нам змогу не просто перемогти у війні, а й покарати потім військово-політичне керівництво РФ”, – заявив чинний міністр оборони.

Втім, вже 6 лютого стало відомо про те, що цього тижня кадрових змін в системі оборони не буде. Про це заявив голова фракції “Слуга народу” Давід Арахамія. А член фракції “Європейська солідарність” Олексій Гончаренко пояснив, що по закону Міністром оборони не може бути військовий. Цим можна пояснити, чому посаду міністра не віддадуть Буданову, якщо він залишиться в структурі ГУР. Але чи гарантує це стабільність для Резнікова? Адже корупційний скандал в ЗСУ вдарив по його репутації. І що ці зміни значать для армії?

Слід розібратись в функціях міністра оборони. І визначити, що вони відрізняються від повноважень ЗСУ. Функції Міноборони перелічені в Законі України “Про оборону України”. Ключові:

  • формує і подає законопроєкти у сфері оборони, забезпечує їх виконання та координує роботу державної та місцевої влади щодо підготовки до оборони
  • аналізує воєнно-політичну обстановку, прогнозує рівень воєнної загрози
  • забезпечує боєздатність та укомплектованість ЗСУ, здійснює оборонні закупівлі та постачає матеріальну підтримку відповідно до потреб ЗСУ
  • бере участь у формуванні оборонного бюджету, звітує перед Кабміном про використання коштів
  • займається військовою кадровою політикою та мобілізаційною підготовкою
  • забезпечує розвиток військової освіти та науки, військово-патріотичне виховання
  • в особливий період – забезпечує роботу національної економіки
  • забезпечує права і свободи військовослужбовців, в тому числі і соціальний захист їх та їхніх родин
  • управляє військовим та оборонним майном
  • здійснює міжнародне співробітництво у відповідній сфері інтересів
  • вирішує питання щодо участі ЗСУ в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки
  • посередник у відносинах ЗСУ та держави.

З цього випливає, що хід бойових дій в будь-якому разі залежить від Генштабу ЗСУ. Міністерство оборони займається дипломатією та матеріальним забезпеченням, тож суттєво зміна кадрів у структурі на поле бою не вплине. Але це один бік медалі. Подивимось на інший.

В переліку функцій є ті, з якими у Міноборони пов’язані скандальні історії. І йдеться не тільки про корупцію. Наприклад мобілізаційна підготовка і вручення повісток. А точніше – комунікація з населенням щодо цих питань. Те, що повістки можуть вручити будь-де – в магазині, на вулиці чи в торговому центрі – вже нікого не дивує, хоча й на початку виникало багато питань. Олексій Резніков пізніше в етері телемарафону пояснив, що це законно. Інша історія з мобілізацією жінок. Нагадаємо, у вересні юрист Міністерства оборони Володимир Смілка повідомив, що з 1 жовтня жінки 14 лютого мають встати на військовий облік. В суспільстві зчинився галас стосовно примусової мобілізації жінок і заборони на залишення країни. Заступниці міністра оборони Ганні Маляр довелося розвінчати цей фейк. Вона запевнила, що участь жінок у бойових діях може бути тільки добровільною.

Читачі пам’ятають випадки, коли співробітники ТЦК приносили повістки правопорушникам. Достатньо згадати гарячу одеську парочку, яка дозволила собі зайвих інтимних речей на пляжі або хлопців з Івано-Франківська, яких підозрюють в ґвалтуванні дівчат на орендованій квартирі у Києві. Нагадаємо, в обох випадках чоловіки отримали повістки. Не всі військовослужбовці схвалюють такі дії. Серед бійців шириться думка, що такі дії дискредитують ЗСУ, і присутність недобропорядних кадрів тільки заважатиме захисникам виконувати завдання, адже вони не вмотивовані.
Нещодавно вийшов наказ Кабміна про зміни у порядку виплат зарплатні військовослужбовцям. Протягом тижня інформацію активно обговорювали в мережі, і вже після цього вийшло роз’яснення Міноборони.

“Рішення змінити підхід до нарахування додаткової грошової винагороди стосуватиметься тилових підрозділів та військовослужбовців, які перебувають поза зоною бойових дій, та ухвалено задля дотримання принципів справедливості щодо стимулювання воїнів сил безпеки і оборони України”, – йдеться у повідомленні.

В той же день на сайті Президента України з’явилась петиція, в якій авторка закликає повернути військовослужбовцям премію розміром в 30 тисяч грн. Звернення вже набрало понад 30 тисяч голосів і чекає на розгляд Зеленського.

“Петиція на сайті президента про підвищення премій військовим (зі 100 тисяч до 150 тисяч, з 30 до 50 тисяч) за рахунок відміни та зняття надбавок народним депутатам заручається підписами 28 тисяч українців, і Володимир Зеленський дає розпорядження пропрацювати таку можливість, але Уряд ухвалює діаметрально протилежне рішення – багатьом знизити розмір премії або взагалі її відмінити. Не можна залазити в кишені тих, від кого сьогодні залежить, чи вдасться втримати державу. Владі потрібно вже навчитись прораховувати свої дії та рішення на декілька кроків вперед”, – пише авторка в петиції.

Всі ці історії, як і підозра в корупційних оборудках, знижує мотивацію і довіру військовослужбовців до української армії. Не кажучи вже про ворожі ресурси, які використовують скандальні ресурси для своєї пропаганди. Тож зміна керівництва у структурі може призвести до змін і в її роботі. Водночас не слід забувати і про іншу функцію Міноборони – міжнародне співробітництво та матеріальне забезпечення армії. Судячи зі збільшення військової допомоги від західних партнерів, перед Урядом постало непросте завдання – знайти кандидатуру на посаду міністра, який би був ефективним дипломатом, гідним попередника, і при цьому налагодив внутрішню комунікацію. Тільки в такому разі ситуація на полі бою зміниться. І зміниться на краще.

“Резніков вибудував стосунки з провідними людьми, які приймають рішення. І це важливо. Бо задача міністра оборони зараз — це виключно займатися забезпеченням армії. Не сидіти в окопах, а сидіти в кімнатах для перемовин і домовлятися, домовлятися, домовлятися. І будь-яка нова людина має, принаймні частково, вибудовувати ті стосунки з нуля. І не треба витріщати очі та говорити, що особисті стосунки не важливі. Ні, вони дуже важливі. Вони впливають на швидкість прийняття рішень. І не тільки,” – пише колумніст і інвестиційний банкір Сергій Фурса в колонці для NV. Він визнає, що Резніков пішов на корупційний компроміс і невдало зреагував щодо поведінки своїх підлеглих.

Чому стільки уваги Міністерству оборони

В січні в українській пресі з'явилась інформація про закупівлі продуктів харчування для української армії по завищеним цінам. Олексій Резніков тоді сказав, що це штучна інформаційна атака під видуманим приводом. Втім, компанії-підрядники перевіряють, а кілька чиновників все ж звільнились. 5 лютого в ЗМІ почали ширитись чутки про звільнення й самого міністра, а в його кріслі начебто мав опинитись голова ГУР МО Кирило Буданов. 6 лютого стало відомо, що протягом цього тижня зміни кадрів у керівництві Міноборони не буде. 

Раніше ми пояснювали, чому відставка Резнікова може бути помилкою для України. Також читайте, чи впорається Кирило Буданов з керуванням Міноборони

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube