Усі розмови про неминуче підвищення тарифів для населення до ринкового рівня трохи відгонять лукавством: експерти хайпують, влада зондує настрої суспільства, а політики заробляють собі бали в електорату
Українська влада лукавить, коли заявляє, що тарифи на енергоносії для населення безнадійно збиткові, і їх треба підвищувати до ринкових цін. Питання підвищення тарифів для населення – це не з області економіки, а, радше, з області професійності та моральності влади. Що ж стосується чинних тарифів на газ та електроенергію, за якими платить населення, то вони абсолютно не збиткові ні для Нафтогазу, ні для компаній, що генерують електрику. У цьому переконаний нардеп від "Батьківщини" Олексій Кучеренко. Своїми міркування щодо ринкових цін на енергоносії для населення екс-міністр з питань ЖКГ України поділився в ексклюзивному інтерв'ю для Today.ua.
Усі розмови про неминуче підвищення тарифів для населення до ринкового рівня трохи відгонять лукавством. Численні експерти хайпують на таких темах. Влада ж у такий спосіб зондує настрої суспільства, а політики заробляють собі бали в електорату.
Головний аргумент влади у таких випадках: ми прямуємо до Європи, отже й і ціни на все у нас мають бути європейські. Щоправда, при цьому влада цнотливо "забуває", що до європейських цін ще не завадили б і європейські зарплати. А з цим в Україні якось поки що не складається.
"Ну запитайте в українців наших – вони готові платити по ринкових цінах на газ? Що таке ринкова ціна на газ – ну давайте завтра там 16 грн, хай буде, чи 18 грн, скільки воно має бути. Ну, запитайте людей – чи здатні вони оплачувати такі платіжки? Тариф на тепло, якщо така ціна на газ, буде мінімум в 2,5 рази більше на опалення. Електрика – мінімум в 1,5-2 рази. Вони ж весь час волають в енергокомпаніях, що їм потрібна вартість 8,8 грн - 10 грн за кіловат", - перелічує нардеп можливі варіації на теми цін.
Звісно, влада обіцяє підтримати незаможних громадян субсидіями. Однак останніми роками навколо субсидій нагородили вже такий частокіл законодавчих обмежень, що для більшості сімей ця державна допомога стала недоступною. Крок вліво-крок вправо, і ти вже втрачаєш право на субсидію.
Тому таке шалене підвищення вартості енергоносіїв може загрожувати лише новими астрономічними боргами населення. І це – в ліпшому випадку, а в гіршому – соціальним вибухом.
Насправді ж, немає ніякої потреби підвищувати тарифи на енергоносії для населення, оскільки вони не є збитковими, переконаний колишній міністр.
"У мене є всі підстави заявляти, що існуюча ціна на електроенергію для населення не є збитковою абсолютно для “Енергоатому” і “Укргідроенерго”. Ці компанії не несуть збитків на постачанні для населення і вона абсолютно покриває всі витрати, плюс рентабельність компанії. До речі, це ж саме стосується і ціни на газ для населення – вона не є збитковою для НАК “Нафтогаз”. “Нафтогаз” не несе збитки на торгівлі з населенням", - запевняє Кучеренко.
Як раніше повідомляв Інформатор, Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та компослуг (НКРЕКП) зберегла тариф на теплову енергію київських ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 комунального підприємства “Київтеплоенерго” для побутових споживачів столиці на діючому рівні 969,89 грн/Гкал на період дії воєнного стану та шести місяців після його завершення.
Рішення регулятора закріплено постановою про внесення змін до постанови НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2728 про встановлення тарифів на тепло для ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6.
Після завершення вказаного періоду тарифи на тепло для побутових споживачів двох теплоелектроцентралей “Київтеплоенерго” автоматично будуть підвищені на 9,3% – до 1 059,99 грн/Гкал.
Водночас комісія відразу підвищила тарифи на теплову енергію ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 для інших категорій споживачів на 5,6%. Зокрема, тарифи для потреб релігійних організацій складуть 2075,78 грн/Гкал, бюджетних установ – 2075,68 грн/Гкал, інших споживачів – 2076,00 грн/Гкал.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.