Чи отримає Росія військову допомогу від Китаю

Це остання надія кремлівського диктатора

Чи отримає Росія військову допомогу від Китаю

Російські окупанти в Україні зазнають втрат. Їх армія деморалізована. Економіка Росії тріщить по швах під натиском західних санкцій. Не дивно, що Путін намагається знайти союзників як на заході (у Білорусі), так і на сході (у Китаї). Невелика, залежна від Росії і Білорусь, що теж страждає від санкцій, такий собі помічник. А ось вступ у війну Китаю – остання надія кремлівського диктатора. Наскільки здійсненні його бажання?

Факти

У п'ятницю, 18 березня, відбулася телефонна розмова президента США Джо Байдена та голови КНР Сі Цзіньпіна. За даними Associated Press та Reuters, у центрі обговорення була війна в Україні. Джо Байден закликав Сі Цзіньпіна утриматися від того, щоб надавати будь-яку військову чи економічну допомогу Росії через запроваджені проти неї санкції. До речі, Кремль заперечує повідомлення, що Росія звернулася до Китаю за допомогою. 

Під час бесіди, повідомляє Reuters, Сі Цзіньпін сказав Джо Байдену, що Китай не хотів би бачити продовження війни в Україні. Сі заявив Байдену, що конфлікти та конфронтації, подібні до подій в Україні, не відповідають нічиїм інтересам.

Позиція Китаю щодо України ґрунтується на його власних оцінках, він не приймає звинувачення на його адресу і відкидає всі спроби чинити тиск на Пекін, заявив міністр закордонних справ КНР Ван І 20 березня.

«Китай продовжуватиме виносити незалежні судження, засновані на суті самого питання, об'єктивним та справедливим чином. Ми ніколи не приймемо жодного зовнішнього примусу та тиску, і ми також виступаємо проти будь-яких необґрунтованих звинувачень та підозр на адресу Китаю», — наводить Інтерфакс слова дипломата з посиланням на МЗС КНР.

Того ж дня посол Китаю в США Цинь Ган заявив, що Пекін не відправляє зброю до Росії, яку країна-агресор потім використовує у війні проти України. В інтерв'ю CBS Цінь Ган заявив, що сьогодні є "дезінформація" про те, що Китай надає військову допомогу Росії, Пекін це заперечує. На уточнююче питання ведучої, чи не зробить КНР це потім, посол відповів: «Китай надсилає продукти, ліки, спальні мішки та дитячі суміші… Не зброю та боєприпаси жодній зі сторін, і ми проти війни, як я вже сказав, ви знаєте, ми зробимо все, щоб була деескалація у цій кризі». За словами Цинь Гана, «довірені відносини Китаю з Росією — це не зобов'язання, а актив у міжнародних зусиллях щодо вирішення кризи мирним шляхом». Він заявив, що КНР «є частиною рішення, а не проблеми».

Інформатор не зміг сам розшифрувати ці дипломатичні послання та пішов шукати відповіді у експертів.

Китай не друг України, він друг Росії

Артур Харитонов, президент Ліберально-демократичної ліги України, координатор Центру вільного Гонконгу:

Коли у 2014 році Росія окупувала Крим та розв'язала війну на Донбасі, внаслідок чого отримала перші санкції, Китай почав інвестувати у РФ. Сама Комуністична партія Китаю повністю поділяє ідеї Росії. Китай – це в'язниця народів, що схоже на СРСР та РФ, але зі своєю специфікою.

При тому, що китайські дипломати говорять про нейтралітет, усередині країни пропагандисти просувають такі наративи: на території України Росія воює з НАТО, на території України є біолабораторії (вони просувають тезу, що в них україна за гроші США розробила коронавірус і це озвучують навіть речники МЗС) , А переговори Байдена та Сі звели до переговорів по Тайваню. Ми маємо чітко розуміти, що Китай не друг України, він друг Росії. 

Китай різко виступає проти розширення НАТО, зокрема вступу туди України. Він проти військових союзів, що формуються у Тихоокеанському регіоні. Тому у відповідь на альянси Заходу Китай починає підписувати договори з Росією та Білоруссю, наприклад, Договір про військове побратимство, підписаний у 2021 році. Що таке побратимство, ніхто не знає. Документ закритий. Тим не менш, у 2021 проводилися спільні навчання, в яких Росія випробовувала китайську техніку в районі північного Туркестану. У Китаю та Росії є спільні тихоокеанські бригади, які здійснювали вторгнення у водний та повітряний простір Тайваню та Японії. У відповідь на заяви Заходу про створення альянсу, Китай відповідає: “Це не альянс, це дружба, яка міцніша за будь-який альянс”.

Народно-визвольна армія Китаю навряд чи поїде до України. Китай навряд чи постачатиме до Росії військову техніку, вироблену в Китаї. Китай може надати логістично-військову техніку, яку Росія випробовувала під час навчань. Росіяни просять китайців передати їм сухпайки, виготовлені на російських заводах для китайської армії. 

Кажуть, зараз ветерани китайської армії просять дозволу їхати воювати на боці Росії як добровольці. Це реально. Культ Росії у Китаї досить сильний. Крім того, ми пам'ятаємо, що під час Вагнергейту серед документів вагнерівців були і паспорти громадян Китаю. Тобто система налагоджена. 

Китай може допомагати Росії у питаннях кібербезпеки. Huawei вже надає Кремлю підтримку щодо захисту від Анонімусу та інших кібергруп, які борються за Україну. Наприкінці 2021 року прем'єр Росії Мішустін підписав з Китаєм договір про кіберспівпрацю, згідно з яким уряд КНР наказав Huawei розпочати співпрацю з російською "Авророю" (російський аналог "Дії"). Ми не знаємо, що китайські компанії в Україні робили для Росії чи роблять зараз.

У західних медіа є інформація про готовність Китаю надати Росії значну військово-фінансову підтримку. Якщо це стане реальністю, то Україна не залишиться сама. Ми отримаємо підтримку від азіатських союзників, котрі часто переживають за Україну більше, ніж деякі європейські. Так, Тайвань зацікавлений у серйозних інвестиціях в Україну.

Дії Путіна можуть призвести до союзу Китаю та США

Юрій Романенко, співзасновник Українського інституту майбутнього:

Кілька днів тому у Financial Times з'явилася інформація про те, що Росія попросила у Китаю військову допомогу, і я одразу почали говорити, що Китай не піде на цю авантюру. Китайці дуже прагматичні. Вони не мають абстракцій, якими пронизана західна філософія. Ситуація, яка з подачі Путіна обернулася для України та світу кошмарними наслідками, стала серйозним викликом для Китаю. Я припускаю, що коли Путін літав на Олімпіаду до Пекіна і зустрічався із Сі Цзіньпіном, він отримав від нього певні гарантії безпеки. Це дозволило Росії перекинути свої війська з Далекого Сходу на український фронт, задіявши 80% сухопутних сил. Мабуть, ці гарантії давалися з розрахунку, що Росія переможе протягом кількох днів і цим сформує нову геополітичну реальність.

Але через те, що Україна надавала по зубах російському ведмедеві і продовжує це робити, всі плани американців, європейців, китайців виявилися зламані. Опір України та масштаб руйнувань, який здійснює Росія, створюючи гуманітарну катастрофу, вбиваючи жінок та дітей, руйнуючи варварськими бомбардуваннями українські міста – зробили цю історію дуже токсичною і для західних лідерів, і для китайців. Щодня весь світ бачить страждання простих громадян, які опинилися під ударами агресора, який не має жодної моралі. Зеленський, звертаючись до світових лідерів, і, що важливіше, до народів, почав формувати у всьому світі симпатію до України як жертви цієї агресії. Всі відвернулися від Росії, що призвело до застосування тих санкцій, про які ви знаєте. І для Китаю це обернулося новими ризиками.

 

Чи отримає Росія військову допомогу від Китаю 1

Китай залежить від доступу на ринок продовольства, до західних ринків, західних технологій, він тісно пов'язаний із західними фінансовими інститутами, прокредитований. Розрив із Заходом сьогодні для нього матиме катастрофічні наслідки.

У Китаю була своя тонка геополітична гра повернення собі світового лідерства, розрахована на роки. І вона була поставлена ​​під удар Путіним.

Проект "Один пояс - один шлях", створений, щоб протиставити силу США на морі, силу Китаю на євразійських просторах - зірвано, оскільки Росію відсікають від європейського ринку, вся взаємодія з нею підпадає під санкції і це довгий тренд. Тепер Китай не може везти одним поясом-одним шляхом свої товари до Європи.

Сі Цзіньпін не може не задаватися питанням, навіщо страждати через примхи божевільного карлика? Китайці почали відхрещуватися від цієї ситуації. Спочатку в їх ЗМІ домінували проросійські наративи, але поступово Китай став займати дедалі нейтральнішу позицію.

Також Путін ударив по планах Китаю забрати Тайвань. Китайці довго до цього йшли та планували почати реалізовувати свої плани в районі 2025 року. Ситуація в Україні активізувала США, які побачили, що зв'язки Китаю та Росії можуть мати для США довготривалі витрати, які можуть зруйнувати їхню гегемонію. США зрозуміли, що їм потрібно діяти більш енергійно і агресивніше у Південно-Східній Азії і почали відкрито і ще системніше підтримувати Тайвань, з яким вони мають військовий союз. Це не могло не насторожити Пекін. Тим більше, що США напередодні російського вторгнення в Україну провели серйозні навчання двома авіаносними групами в Південно-Китайському морі, показавши, що в разі потреби можуть заблокувати Малакську протоку, зупинивши китайську торгівлю. Санкції на прикладі Росії показали, як це все може відбуватися, як відсікатимуть від логістики та доступу до технологій.

Дії Путіна призведуть до того, що Китай та США можуть дійти усвідомлення, що глобальні протиріччя, що накопичилися між ними, можуть бути вирішені за рахунок Росії. Навіщо США та Китаю воювати між собою, коли є слабка анахронічна країна з величезними ресурсами, яка веде себе як мавпа із гранатою. Росія пройде депутинізацію, денацифікацію (що те саме), демілітаризацію і денуклеаризацию, закінчивши історію тоталітарної імперії, що вижила після падіння гітлерівської. І буде створено новий світовий порядок, який дозволить уникнути в майбутньому потрапляння ядерної зброї до рук психічно хворого диктатора. Для України все буде добре. Ми виграємо! Ми стратегічно на правильному боці, на боці моралі, на боці добра, на боці тих, хто формує правила гри та хоче, щоб химера закінчила своє існування. І химера закінчить своє існування!

Як пов'язана пандемія коронавірусу та війна в Україні

Марк Фейгін, правозахисник:

США натякнули Китаю, що буде у разі надання військово-технічної допомоги Росії. Китай публічно заявив, що війну як спосіб вирішення суперечок між Україною та Росією не приймає, тим самим позначивши себе як нейтральний бік. Китай приєднається до переможця і не підтримуватиме того, хто може програти. І в даному випадку важливим є не те, що Україну та Росію зважують на терезах, а в тому, на чиєму боці колективний Захід. А тут все очевидно: Москва стала абсолютним рекордсменом за кількістю санкцій, перегнавши навіть Іран. Якщо Пекін налагодить таємне постачання, це все одно стане очевидним. І чи потрібні вони, якщо внаслідок підтримки України Заходом все закінчиться мирними переговорами?

Пекін дуже педалює тему біолабораторій на території України. У мене таке відчуття, що там хочуть розміняти свій нейтралітет на зняття відповідальності за пандемію. Зрозуміло, історію з біолабораторіями з виробництва біологічної зброї Москва вигадала від початку до кінця, не надавши жодних доказів. Не виключено, що вся ця історія була затіяна, щоб допомогти Пекіну довести, що він не винен у пандемії ковіду, і вірус розробили не в лабораторії Уханю. Особисто я думаю, що пандемія виникла не спеціально, а через витік із пробірки. При цьому вона сталася з вини Китаю, навіть якщо це є результатом випадковості. А винна сторона має платити. Про це говорили і Трамп, і Байден, але на тлі війни тема трохи згасла.

Москва вирішила повісити провину на американські спецслужби, які там щось розробляли в Україні, щоб атакувати Росію. І Китай за це вхопився, зробив низку заяв щодо біолабораторій. Зрозуміло, чому: це не ми, платити не нам! Тут головне вкинути в громадський простір, а далі воно заживе своїм життям. Так народжуються міфи, так народжується брехня, так народжується наклеп, коли можна зачепитися за вкидання і сказати: все не так однозначно, хай ВООЗ розбирається! У США це чудово розуміють. Думаю, про це йшлося на зустрічі Сі та Байдена. Мовляв, так, у вас не було завдання влаштувати пандемію, ви винні, але ми закриємо очі на те, що у вас погано працюють лабораторії, і давайте готувати великий договір.

Справа не лише в тому, щоб привернути Китай на бік Заходу у протистоянні з Москвою. Це спроба створити велику угоду, схожу на те, що було між Ніксоном та Мао. Стільки ніштяків отримав Китай! Зокрема, замінив Тайвань серед постійних членів Ради Безпеки ООН, ставши однією з 5 головних країн у цій організації. Тоді це робилося, щоб протистояти СРСР, з яким Китай згодом воював. Приблизно таку саму схему сьогодні хоче реалізувати Вашингтон.

І тепер Пекін просять вплинути на свого васала у Москві, щоб він перестав стріляти. Ось до чого довів ситуацію своїми великими геополітичними стратегіями Путін, який хотів потрійний мир та Ялту-2, у якій Москва, Пекін та Вашингтон поділять увесь світ. Поділили. Але ж без участі Москви.

Її вивели за дужки з об'єктивних причин. Москва - це колос на глиняних ногах, який не має ні економіки, ані технологій, ані армії. І війна разом із санкціями це оголили. Нам прокреслили конфігурацію майбутнього двополюсного світу.

Про те, як війна Росії проти України змінить світ, читайте тут. Про те, як Україна та Європа обійдуться без російського газу та російської нафти - тут. Про те, хто оплатить відновлення України після її перемоги над Росією - тут.

Ольга Палій

 

 








Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube