5 годин роботи гірлянд на ялинці коштуватимуть близько 750 грн
До Нового року залишився понад місяць, але настрій зовсім не святковий. Головним дискусійним питанням залишається встановлення ялинок та святкових декорацій. Через війну в країні, постійні обстріли та проблеми з енергопостачанням більшість міст відмовилися від святкування та яскравих ілюмінацій. Проте єдиної думки щодо ялинок серед очільників великих міст немає. Видання Forbes Ukraine порахувало, чи може новорічне дерево погіршити ситуацію зі світлом, особливо у великих містах України.
Так, принаймні 10 українських обласних центрів цьогоріч не встановлюватимуть новорічні ялинки. Зокрема, Дніпро, Рівне, Чернівці, Чернігів, Черкаси, Харків, Тернопіль, Вінниця, Миколаїв та Суми.
Мотивація відмовитися від традиційного символу Нового року різна. Наприклад, мер Дніпра Борис Філатов відкинув цю ідею після Facebook-опитування: серед понад 60 000 учасників голосування противники ялинки перемогли з мінімальною перевагою (52%).
Відомо, що в Івано-Франківську також не буде звичної ялинки. Мер міста Руслан Марцінків повідомив, що встановлять "Ялинку перемоги" з 1000 малюнків дітей. А от Київ та Львів ще вагаються.
«Я вважаю, що відмова від одного з головних символів святкування Різдва та Нового Року буде неправильним сигналом. Фінансову частину київська влада планує за рахунок меценатів (якщо встановлення ялинки погодять військові). Але це не розвʼязує іншу значну проблему – економію електроенергії», – розповідала очільниця комісії при Київраді з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха.
Про це розповів експерт з енергетики та учасника ринку святкової ілюмінації, директор компанії «Люм’єр Україна» Анатолій Фостик. Протягом останніх двох десятків років «Люм’єр» виготовляє новорічні ялинки та ілюмінацію для більшості українських міст.
За його словами, порівняно невелика, але яскрава 14-метрова ялинка, встановлена минулого року в Маріуполі, мала потужність звичайного електрочайника. Споживання маріупольської ялинки – 1,5 кВт-год та 6 кВт-год у режимі вмикання/вимикання протягом шести вечірніх годин. Більша ялинка, наприклад заввишки 18 м, споживає 2,5 кВт-год, додає він.
«Що вище дерево, то більша гірлянда для нього потрібна. Гірлянда завдовжки 20 м споживає 8 кВт-год, але за умови роботи в режимі вмикання/вимикання споживання може зменшитися до 3 кВт-год», – каже Фостик.
Чи справді це можна порівняти з електрочайником? Та як це може вплинути на загальну потужність енергосистеми, через брак якої жителі великих міст змушені переживати відключення світла?
«Якщо взяти середню квартиру у Києві (споживає 400 кВт-год на місяць), споживання ялинки, що працює 24 години, дорівнює еквіваленту 10–20 квартир чи двом-пʼятьом постійно увімкненим бойлерам або електрочайникам. Якщо ялинку вмикатимуть вісім годин на добу – відповідно, утричі менше», – припускає старший аналітик Dragon Capital Денис Саква.
Міста можуть розв'язувати питання живлення ялинок за рахунок генераторів. На один вечір працюючої ялинкової ілюмінації вистачить одного генератора на 10 кВт, вважає Фостик. Подібні апарати споживають 2,5–3 л пального на годину. Відтак, за розрахунками Фостика, пʼять годин роботи гірлянд коштуватимуть близько 750 грн.
Виробники електроенергії забезпечили понад 70% потреб споживання в країні після масованої атаки окупантів 23 листопада. Першочергово подано живлення на об’єкти критичної інфраструктури в усіх областях: котельні, газорозподільчі станції, водоканали, очисні споруди, в деяких регіонах працює громадський електротранспорт. Атомні станції набирають потужність. Забезпечено живлення потреб Запорізької атомної станції. Попри отримані ушкодження, працюють тепло- та гідроелектростанції, теплоелектроцентралі, підключилась в роботу частина "зеленої" генерації.
Продовжуються роботи по відновленню живлення побутовим споживачам. Темпи відновлення сповільнюють складні погодні умови. Ремонтні бригади "Укренерго" разом із колегами з обленерго працюють цілодобово. Проте, дефіцит електроенергії в системі зберігається. Наразі це 30% від загального обсягу споживання.
У зв’язку з цим в усіх областях України введені і планові, і аварійні графіки обмеження споживання. До чого варто готуватися українцям, якщо удари по енергетиці продовжаться ми розповідали тут.
Нагадаємо, чи планують українці у разі блекауту змінювати місце проживання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.