Це штатна, технологічна ситуація
Українці обговорюють останні заяви Маска у Твіттері та відмову SpaceX продовжувати надавати безкоштовний інтернет для Starlink, які використовують ЗСУ. Розуміючи, наскільки важливим є інтернет у сучасній війні, важливо зрозуміти: як надалі все буде працювати, чи зможе Україна оплатити послуги. Ці важливі питання Інформатор поставив перед експертом.
13 жовтня стало відомо, що компанія Ілона Маска SpaceX Маска може припинити фінансування служби супутникового зв'язку Starlink в Україні. За твердженнями SpaceX, це коштуватиме компанії понад 120 млн доларів до кінця цього року і ще близько 400 млн доларів на наступні 12 місяців. Наскільки ця ситуація критична для України, враховуючи те, що у першу чергу термінали Starlink використовувались для забезпечення інтернет-зв’язком ЗСУ? Ми звернулися за роз’ясненням до експерта.
Олександр Глущенко, експерт з телекомунікацій вважає, що це штатна, технологічна ситуація.
"Ніхто, ніколи не вірив у той факт, що це «щастя» буде безкоштовне, - сказав він. - Частина Starlink купувалася Польщею, частина купувалася Пентагоном, частина - іншими різними неурядовими громадськими організаціями та різними структурами. Тепер просто будуть змінюватися домовленості про те, хто за інтернет платить. Вже розмова йде за абонентську плату. Частково. Тому Міністерство оборони України з Міністерством оборони США буде домовлятися. Зараз за частину Starlink платять самі військові, за частину абонентів платять громадяни України або діаспора. І самостійно передають їх військовим. Звичайна штатна ситуація. Технологічна", - вважає Олександр Глущенко.
Експерт каже, що ситуація відносно критична тільки з точки зору організації процесу.
"Наприклад, щоб була зрозуміла ціна для України. Спочатку вона була 99 доларів, потім 119, потім вона стала знову 99 доларів. Плюс, повинна бути якась комфортна і швидка міграція. Ми знаємо, що Starlink за своїм технологічним процесом прив’язуються до місця прийому. Щоб сама компанія знала, які супутники обслуговують цю зону, яка це країна.
Для того, щоб придбати в Польщі Starlink і він працював в Україні, його треба було в Польщі активувати, а потім перереєструвати на інші зони обслуговування. І за це треба заплатити. Виникає питання - скільки це буде коштувати? І наскільки швидко буде проводитись міграція?
Нічого критичного не сталося, крім того, що всі зроблять висновки про морально-психологічні характеристики окремого власника акаунта в твіттері. «Обідчивим» виявився. Но нічого, переживемо. У нас війна в Україні. Тобто, з точки зору процесу нічого глобального не змінилося. Воно повинно б було статись рано чи пізно. Ось воно сталося.
Starlink – це ж не тільки план Маска. Це компанія, у якої, окрім головного менеджера, є менеджмент, який відповідає за процеси. Процеси ці відлагоджені. Між різними ланками різних організацій триває діалог. І відносини між ними зовсім інші, ніж у Ілона Маска з твіттером. Плюс ще є американська держава. Так що переходимо на новий рівень. За все треба платити. Значить, будемо платити за супутниковий інтернет", - пояснив ситуацію Олександр Глущенко.
14 жовтня, знову ж в Твіттері, Ілон Маск, коментуючи ситуацію з супутниковою мережею Starlink в Україні, заявив, що всього-на-всього слід пораді колишнього посла в Німеччині Андрія Мельника.
Минулого тижня Мельник нецензурно порадив Маску прибиратися к чортам.
Раніше ми повідомляли, що компанія просить Міністерство оборони США профінансувати послуги супутникових інтернет-терміналів Starlink в Україні.
Тетяна Самойлова