Термінали Starlink єдиний засіб для українських воїнів підтримувати зв'язок на полі бою
Компанія Ілона Маска SpaceX Маска надіслала листа до Пентагону, в якому говориться, що вона може припинити фінансування служби супутникового зв'язку Starlink в Україні. За твердженнями SpaceX, це коштуватиме компанії понад 120 млн доларів до кінця цього року і ще близько 400 млн доларів на наступні 12 місяців. Тому компанія просить Міністерство оборони США профінансувати послуги супутникових інтернет-терміналів Starlink в Україні.
«Ми не в змозі надалі дарувати Україні термінали або фінансувати існуючі термінали протягом невизначеного періоду часу», — написав Пентагону директор з державних продажів SpaceX у вересневому листі, передає видання CNN.
Інші документи SpaceX, спрямовані до Пентагону, свідчать про липневий запит Головнокомандувача Збройних сил України генерала Валерія Залужного до засновника компаній SpaceX і Tesla Ілона Маска з проханням надати ще майже 8 тисяч терміналів Starlink. В окремому супроводжувальному листі від одного з зовнішніх консультантів SpaceX йшлося про те, що компанія "стикається з жахливо складними рішеннями".
«Я не думаю, що вони мають фінансову спроможність надавати додаткові термінали або послуги як про це запитував генерал Залужний», — йшлося у листі.
Ці листи з'явились на тлі нещодавніх повідомлень про широкомасштабні перебої в роботі Starlink. Джерела, обізнані з перебоями, відзначили, що ці проблеми вплинули на усю лінію фронту 30 вересня. Термінали Starlink слугують єдиним засобом для українських підрозділів підтримувати зв'язок на полі бою.
Супутниковий інтернет Starilnk з’явився в Україні на п’ятий день війни після обміну повідомленнями у Twitter між міністром цифрової трансформації України Михайлом Федоровим та засновником компанії SpaceX Ілоном Маском.
«Поки ви намагаєтеся колонізувати Марс, росія намагається окупувати Україну. Поки ваші ракети успішно приземляються з космосу, російські ракети атакують мирне населення України! Просимо забезпечити Україну станціями Starlink, щоб закликати притомних росіян, аби вони повстали», – звернувся Федоров до Маска.
Наступного дня той відповів, що сервіс працює на території України, а необхідне обладнання вже на шляху до неї. 28 лютого перша партія терміналів Starlink прибула в Україну. Вони були адаптовані до потреб України. Зокрема, було оновлено програмне забезпечення для зниження споживання енергії та увімкнено мобільний роумінг.
У першу чергу термінали Starlink використовувались для забезпечення інтернет-зв’язком ЗСУ, енергетичних компаній, пожежних частин, лікарень, сільрад. Тобто установ, що впливають на життя тисяч людей.
А наприкінці квітня можливість придбати інтернет від Маска з’явилась у кожного з українців. 20 квітня 2022 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового звʼязку, дозволила використання терміналів Starlink усім охочим на період воєнного стану. І тепер жителі України можуть замовляти термінали Starlink самостійно.
Швидкість
Користувачі стверджують: інтернет StarLink стійкий та швидкий, працює навіть в екстремальних погодних умовах. На початкових тестуваннях середня швидкість скачування коливалася від 80 до 175 Мбіт/с, що суттєво вище, ніж у конкурентів. А в лютому київський інженер Олег Кутков, який мав обладнання для підключення до StarLink іще до війни, одразу після офіційного повідомлення про початок роботи мережі в Україні зафіксував швидкість 200 Мбіт/с.
Загалом, швидкість Starlink залежить від місцевості. Якщо використовувати його у великому місті, де є перешкоди для сигналу, вона може бути 150 мбіт/с. В заміській місцевості – здатна сягати 200 мбіт/с і більше.
Як працює Starlink
Супутниковий інтернет працює незалежно. Спочатку потрібно встановити антену на відкритій місцевості, таким чином, щоб нічого не заважало з’єднанню. Для зручності можна використовувати додаток Starlink, який допоможе обрати ідеальне місце для антени. Після цього маршрутизатор підключається до антени.
«Не шукайте для цього кнопок, їх просто немає ані на роутері, ані на антені, ані будь-де ще. Це plug and play у чистому вигляді – всі налаштування пристрій здійснює самостійно після включення. Від користувача потрібно лише встановити програму Starlink і залогінитись, після чого можна буде відстежувати процес налаштування. Загалом, вся процедура займає не більше 20 хвилин. Процес реєстрації відбувається під час замовлення девайсу», – розповідає оглядач порталу ITC.ua Гліб Перерва.
Для живлення антенна потребує джерело 150 Вт. Цікаво, що для військових Starlink може додавати у комплект адаптер для автомобіля, щоб живити антену від прикурювача.
Американський мільярдер Ілон Маск написав у Twitter повідомлення, в якому закликав користувачів соцмережі проголосувати «так» чи «ні» за такі умови «україно-російського миру»:
Більшість фоловерів мільярдера з усього світу виявилися не згодні з окресленим перебігом подій. Не забарилися з відповіддю й українці. Уже колишній посол України в Німеччині Андрій Мельник зазначив: «Єдиний результат: тепер жоден українець ніколи не купить вашу чортову Tesla. Тож удачі тобі, Ілон Маск».
Заяву Маска також розкритикували постійний представник при ООН Сергій Кислиця, старший політичний радник Гельсінської комісії США Пол Массаро та низка інших публічних діячів.
Після хвилі критики Маск створив ще одне голосування, яке спростив до питання: чи мають жителі анексованого Криму та Донбасу вирішувати, є вони частиною росії або України.
На зауваження про те, що його дописи обурюють багатьох українців, Маск відповів, що його більше хвилює те, що «мільйони людей можуть померти без потреби заради того ж результату». Цю відповідь він пояснив проведенням мобілізації у росії: мовляв, у рф більше населення, тому «перемога України в тотальній війні малоймовірна».
Раніше Інформатор писав, навіщо Ілон Маск виступив з такою пропозицією.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.