Чи готують росіяни відступ з Запорізької АЕС та Енергодара: думки експертів

МАГАТЕ тисне на росіян з вимогою покинути територію АЕС, але вони не поспішають

Чи готують росіяни відступ з Запорізької АЕС та Енергодара: думки експертів
Обстріли Запорізької АЕС в Енергодарі створюють загрозу техногенної катастрофи

Російські воєнні кореспонденти та телеграм-канали пишуть про можливий відхід російських військ з території Запорізької атомної електростанції, яка розташована у місті Енергодарі. Втім, ця інформація поки що не видається правдоподібною, а станція постійно знаходиться під обстрілами росіян. Ми поговорили про вірогідність відступу росіян з ЗАЕС та Енергодара з військовими експертами Олегом Ждановим та Миколою Саламахою. 

За повідомленням деяких російських провладних телеграм-каналів Запорізьку АЕС передадуть під контроль Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ), а пізніше воно передасть ЗАЕС Україні. За повідомленням цих каналів, це робиться ніби-то через підкилимні договори з російською владою, яка панічна боїться контрнаступу України на Крим. Бо наступ на Крим може звалити чинний у росії режим путіна, на зміну якому прийде невідоме. Росіяни припускають, що ЗСУ висадить десант на станції для відновлення контролю України над нею (вірогідно, після відходу звідти росіян). За іншою версією росіян, ЗСУ не будуть заходити на ЗАЕС і Енергодар, а саму станцію охоронятимуть контингенти ООН або ОБСЄ.

Скріншот з проросійського телеграм-каналу
Скріншот з проросійського телеграм-каналу

Думку росіян розділяють і деякі українські фахівці. У виданні РІА “Мелітополь” наголошують, що в Енергодарі окупантами активно розграбовується комунальне та приватне майно. А керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі постійно веде перемовини у москві та Києві щодо створення “зони захисту” на ЗАЕС. Разом з тим навіть Кадиров приїздив в Енергодар, щоб показати, як обстрілюється АЕС. Припускають, що росіяни готують публіку до здачі ЗАЕС для “запобігання другому Чорнобилю”. Також звільнено призначеного росіянами “мера” Енергодара Волгу, який не місцевий та був переведений з Криму, й йому заборонили в’їзд на територію окупованої частини Запорізької області.

Разом з тим Запорізьку АЕС продовжують обстрілювати. Днями експерти МАГАТЕ виявили там значні пошкодження, у т.ч. обладнання та інфраструктури. Хоча 6 реакторних блоків та сховище відходів, на щастя, цілі. МАГАТЕ веде перемовини з росією про створення охоронної зони на ЗАЕС, яку потрібно демілітаризувати (наразі на ЗАЕС базуються російські війська).

“Нам пощастило, що потенційно серйозного ядерного інциденту не сталося. Наступного разу нам може не пощастити”, - заявив Рафаель Гроссі. До цього 20 листопада було зафіксовано понад 12 влучень в інфраструктуру ЗАЕС.

Втім, ймовірність відходу росіян з Енергодара та безпосередньо Запорізької АЕС, яка розташована у місті, вкрай низька. По-перше, це вдарить по репутації російського командування ще болючіше, ніж відступ з Херсона. Місто Енергодар знаходиться на лівому березі ріки Дніпро, вздовж якого окупаційні війська намагаються вистроїти лінію оборони. 

Разом з тим, якщо Енергодар перейде під контроль України, то зробить надто вразливими позиції росіян у Запорізькій області. З нього можна почати марш на Василівку, а завершити наступом на Мелітополь, де базується російська адміністрація окупованої ними частини Запорізької області. 

На думку військового експерта, підполковника запасу Миколи Саламахи, МАГАТЕ має певні важелі впливу на росію. Зокрема, без приймання комісією МАГАТЕ неможлива експлуатація новий атомних електростанцій, які росія будує у ряді країн. А ще росія, як країна, яка тимчасово контролює ЗАЕС, має забезпечити безпеку об’єкта та не допустити ядерної катастрофи.

“Кілька місяців тому у ЗМІ були інтерв’ю, у т.ч. гендиректора Запорізької АЕС про те, що російський персонал не в змозі експлуатувати ЗАЕС через особливості будови приствоїв, а переучувати російський персонал та проходити сертифікацію від МАГАТЕ, а ця організація не погодить цього. Тому росія буде поставлена перед фактом що вона змушена буде передавати АЕС. Які будуть домовленості щодо подальшої передачі ЗАЕС під контроль Енергоатому - ніде офіційної інформації немає”, - каже експерт. Нагадаємо, влітку росіяни завезли свій персонал на ЗАЕС, бо українські фахівці відмовлялися працювати на окупантів.

Разом з тим Микола Саламаха сумнівається, що росіяни будуть добровільно відступати з ЗАЕС та Енергодара. А обстрілювати станцію вони будуть доти, доки для цього вистачає боєприпасів та доки до станції дістає артилерія. Про наслідки там не думають. Втім, експерт вважає, що чекати на “жест доброї волі” в Енергодарі від росіян слід тільки за умови, що у тамтешнього гарнізону не вистачатиме снарядів та не буде можливості доставляти боєприпаси, харчі та паливно-мастильні матеріали. А відступлять росіяни тільки після того, як на них почнуть під впливом українських успіхів, зокрема військових. 

Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов теж поки не бачить перспектив для російського відступу з атомної електростанції. Він нагадує, що Запорізька АЕС - одна з найбільших атомних електростанцій у світі. А контроль над нею вигідний для ядерного шантажу. 

“Я думаю що це інформаційно-психологічна операція (ІПСО). Я не бачу прагнення російських військ добровільно піти з Запорізької атомної. Це таке досягнення для росіян, що недооцінювати його неможливо. 

Вони “володіють” найбільшою станцією в Європі. До речі, картинка дуже серйозна. Вони продовжують обстрілювати станцію. І ще вони намагаються шантажувати і МАГАТЕ, і Україну, і міжнародне співтовариство в плані того, щоб примусити нас до перемовин. 

До речі, вони можуть використовувати цю ситуацію, наприклад, щоб почати перемовини та створити тристоронню контактну групу - росія, МАГАТЕ, Україна. А насправді або буде пропозиція Україні “припинити вогонь” на час проведення перемовин”, - вважає експерт.

На підтвердження думки Жданова можна навести слова росіян. По-перше, у “Росенергоатомі” підкреслили, що обстріли ЗАЕС припиняться, “якщо Київ підпише документ про гарантії”. При цьому в усіх обстрілах росіяни звинувачують саме Україну. Постійний представник росії при міжнародних організаціях Михайло Ульянов наголосив, що потрібен “конструктивний внесок Києва” для створення “зони захисту” довкола ЗАЕС, яку пропонує МАГАТЕ.

Заява російських атомників
Маніпулятивна заява Росенергоатому

Жданов додає, що тільки загроза оточення, якщо українські військові почнуть наступ на Мелітополь, тоді росіяни можуть піти з ЗАЕС, тому що існуватиме загроза оточення їхнього гарнізону. Також він додає, що за інсайдерською інформацією, частина російського гарнізону на ЗАЕС зазнала впливу радіаційного опромінення, їх евакуювали на лікування до росії (як це було восени з російськими військами, які зайняли Чорнобильську АЕС). Цю інформацію відкрито не розголошують.

20 листопада законний український мер Енергодара Дмитро Орлов заявив, що проросійські колаборанти здебільшого залишають місто. Раніше рада керівників МАГАТЕ ухвалила резолюцію, яка закликає росіян покинути територію ЗАЕС та припинити будь-які дії проти атомних об’єктів України. У заяві агентства йдеться, що передача контролю над станцією Києву є обов'язковою умовою для проведення перевірки МАГАТЕ гарантій відповідно до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Енергодар на мапі окупованих територій
Енергодар на мапі окупованих територій. Місто знаходиться далеко від лінії фронту, оточити його ЗСУ поки не можуть

Експерт з атомної енергетики, професор Людвіг Литвинський зазначає, що мета росіян - нанести якомога більше шкоди енергосистемі України. Тому обстрілювали не тільки майданчик Запорізької АЕС, але й інші атомні електростанції України. За словами професора, якщо російська армія покине Енергодар і всю Запорізьку АЕС, ризик аварії на станції зводиться до нуля. Разом з тим експерт сумнівається, що МАГАТЕ може змусити росію залишити станцію, втім члени організації могли б суттєво обмежити свою співпрацю з агресорами: 

“Хочу підкреслити, я категорично не згоден зі словами пана Гроссі, який заявив, що він проти обстрілів, хто б за цим не стояв (росія чи Україна, у МАГАТЕ не називають конкретну сторону - Авт.). Не стоїть і не стояла за ними Україна. Наша артилерія розташована за десятки кілометрів, на відміну від артилерії росії, та й сім’ї, близькі люди наших артилеристів живуть поблизу, на відміну від росіян, які живуть за сотні, а іноді за тисячі кілометрів. Тому не треба перевалювати з хворої голови на здорову”,  - каже експерт.

Обстріли окупантами ЗАЕС свідчать про готовність російських військових до відходу. Таку думку висловив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Іжак. За його словами, на даному етапі війська рф намагаються унеможливити повернення станції в енергосистему України.

Думку аналітиків Інституту вивчення війни (ISW) про те, чого добивається росія, обстрілюючи Запорізьку АЕС, можна прочитати тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube