Чи готується Білорусь до війни з Україною або НАТО: експерти назвали три сценарії можливих подій у 2024 році

Активних боїв з боку Білорусі цього року не буде, однак можливі провокації і диверсії, до яких українські війська повсякчас готові

Вірогідність великої війни Білорусі з Україною чи НАТО
Чи реальна загроза нападу Білорусі на північному кордоні з Україною та зростання напруженості з НАТО

Цього тижня з Мінську лунали неоднозначні заяви з приводу нібито накопичення понад 100-тисячної кількості українських військ на кордоні та зростання військової авіації НАТО. До того ж міністр оборони РБ Віктор Хренін заявив про шість порушень білоруського повітряного кордону з серпня 2023 року. Зважаючи на заяви Лукашенка на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну і виправдовувань про "чотири позиції, звідки на Білорусь готували напад", Інформатор розпитав у експертів, чи не можуть бути і цьогорічні заяви ознакою невідворотних подій та ескалації на кордоні.

Експерти наголошують, що Лукашенко продовжує дотримуватися своєї власної лінії щодо кремля і навряд чи Бацька віддасть злочинний наказ, щоб його армія йшла на територію України та доєднувалася до "путінської війни". Щоправда, триматися осторонь військової ситуації у нього виходить дедалі складніше. Розбираємо три вірогідні сценарії для Білорусі, України та країн НАТО на 2024 рік.

Режим КТО: підготовка до війни, ІПСО та звичайні навчання

Місцеві білоруські ЗМІ з посиланням на управління КДБ заявили, що Білорусь оголосила режим контртерористичної ситуації на кордоні, мовляв "спеціальні заходи" тривають у Лельчицькому районі Гомельської області (що межує з Житомирською та Рівненською областями - ред). Населення регіонів просять зберігати спокій і підкорятися вимогам співробітників силових структур. Про причини оголошення такого режиму силовики не повідомляють.

Щоправда, за словами речника держприкордонслужби Руслана Демченка, білоруси так могли назвати свої навчання. Якихось активних дій тут не фіксують, окрім того, що ЗСУ укріплюють та пильно обороняють кордон.

Думку прикордонників розділяє генерал-майор СБУ Віктор Ягун. Він не вірить, що Білорусь може розпочати активні бойові дії на кордоні з Україною. Ягун певен, що армія РБ буде й надалі організовувати незрозумілі навчання, бо ці навчання в них відбуваються чи не кожного дня (нагадаємо, що у 2025 році на території Білорусі також заплановані навчання регіонального угруповання військ росії та Білорусії, - ред) Та, на думку експерта, також не можна казати про те, що російська диктатура якось "дотисла" Лукашенка, змусивши його до військових дій.

"Слухайте, ну це божевілля. Не знаю, хто це може розповсюджувати. Можна говорити багато чого, але точно "ніхто нікого не дотиснув". Не збирається білоруська армія ні з ким воювати. Це однозначно. І оця інформація, яка зараз вирує, що там десь 2 березня почнуть переходити кордони, так само не знаю, хто там був першоджерелом, але це все не відповідає дійсності", - запевняє він.

Також він пояснив деякі заголовки в пресі про те, що "Українська армія готується до наступу з півночі" тим, що українські війська завжди напоготові. І коли у військових чинів питають, чи ЗСУ готується до можливого нападу з боку Білорусі, завжди отримують однозначну відповідь – "так". А реакція людей на ці заголовки в ЗМІ зовсім інша – може з’явитися незрозуміла і непотрібна паніка.

"Чергова якась маячня прийшла, що 24 числа нас тут будуть стріляти всім, чим можна. Ну, якщо й будуть стріляти – що робити? А така інформація – елемент психологічної війни, який активно використовує що росія, що Білорусь", - акцентував він.

Другий фронт і загроза ВПК Білорусі

За думкою білоруського добровольця Яна Рудика, Мінськ своїми заявами навряд чи намагається загострити ситуацію на кордоні. Тут Рудик зауважує, що будь-яка оцінка військової обстановки в Білорусі напряму залежить від росії. У коментарі Інформатору він відзначив, що білоруська армія є не найкращої якості [щоб зараз воювати з українцями], але всі галузі економіки та промисловості Білорусі націлені на забезпечення військових потреб рф.

До того ж, як аналізує Рудик, армія Білорусі при потенційному включенні у війну може зазнати негативних наслідків, як армія Румунії у 1916 році (якщо взяти історичні аналогії). Також важливо зрозуміти, що всі галузі економіки і промисловості Білорусі спрямовані на користь військових потреб росії, тому, якщо російські об'єкти оборонної промисловості зазнають збоїв, то проблеми також можуть вплинути на Білорусь. Ба більше, це може поставити під загрозу ВПК Білорусі. Очевидно, що у разі відкритої війни, а не гібридної, яку зараз ведуть білоруські підприємства, працюючи на російську військову машину, вони також стануть потенційними цілями для України.

Рудик також вказує на можливість атаки з другого фронту, зокрема через Сувальський коридор (поруч із західним кордоном України, неподалік від кордону з Білоруссю - ред.). Але все рівно схиляється до тієї позиції, що всі військові заяви Лукашенка-Хреніна то є блеф і нічого інше.

Війна буде, але не з Україною

Попри заяви Лукашенка лише про контрдиверсійну діяльність (він розповідав про затримання українських диверсантів на заході Білорусі, які, за його словами, нібито використовували дрони для переправлення вибухівки через болота на кордон з рф), підготовка до наступу поступово йде. Тому об’єднані війська рф і Білорусі можуть бути задіяні на декількох фронтах одночасно.

Так вважає білоруський громадський і суспільний діяч, засновник білого легіону "Білорусь 2:0. Робимо разом" Сергій Бульба. Він у коментарі телеканалу Freeдом заявив, що путін з Лукашенком хотіли разом розхитати Європу хвилею нелегальної міграції, до того ж, зросла і військова підготовка білоруської армії, серед якої є багато прихильних режиму путіна. Тому заяви про те, що білоруси не будуть наступати чи перейдуть з озброєнням до лав ЗСУ були актуальні на початку 2022 року, але не зараз.

"З 2022 року військових Білорусі тримають у напрузі постійними навчаннями, підрозділи ССО, навіть медбригади довели до повного складу, набравши контрактників. За цей час проводилася ідеологічна робота. І що найголовніше, путін створив руками командуючого внутрішніми військами Білорусі Миколи Карпенкова (він же замміністр внутрішніх справ, якого у лютому можуть назначити міністром - ред.) вже 7 підрозділів на базі бійців спецназу внутрішніх військ, перемішаними разом з тими "вагнерівцями", які після демаршу Пригожина ввійшли та залишилися на території РБ. Путін скоріше розраховує на ці підрозділи, яким він віддасть команду і які виконають все, що потрібно", - наголосив Бульба.

Щоправда, ці підготовлені підрозділи, на думку експерта, можуть бути використані на кордоні з Прибалтикою. Тому, що українська армія надто підготовлена до можливої атаки з півночі.

"Литовці це розуміють і їх прогноз, що десь ближче до травня буде зупинена війна в Україні і частину армії рф перекине саме на литовський напрямок. А карпенковські підрозділи все ж таки знадобляться для того, щоб втягнути Білорусь у війну, незалежно від думки Лукашенка. Тому що вони підуть під прапором РБ", - каже Бульба.

Він запевняє, що готують карпенківські підрозділи за ідеологією штурмовиків. Вони заходять першими, потім підтягуються сили ССО і потім вже НАТО повинно буде реагувати за логікою війни.

"І тут путін вже може казати, що злі європейці напали на нашого союзника, тому ми маємо повне право долучитися до "гри", - наголошує він.

Український історик і політичний експерт Олександр Палій також певен, що на кордоні з Україною все може скінчитися самими лише провокаціями, якщо рф з Білоруссю не зважаться піти війною на країни НАТО. Але і в цьому випадку, білоруські та російські війська зазнають краху.

"Білорусь з рф веде постійно спільні провокації. [Білоруси] розмістили на своїй території тактичну ядерну зброю і весь час озвучують рузноманітні меседжи. Але треба розуміти: для того, щоб доставити на кордон з Україною російську техніку у великих обсягах необхідно пару місяців. Нехай вони й навчилися зараз швидше доставляти, але це дуже тривалий час. Якщо ви згадаєте, як вони збиралися у 2021 році, то вони почали практично з весни, з березня завозити. І завозили майже рік. Потім ця основна частина техніки була розбита, частина – перекинута на інші напрямки, тому росіяни не можуть напасти у великих обсягах з боку Білорусі. Диверсійні дії і якісь рейди можуть вчиняти. А щось масштабне ми обов’язково побачимо. І ми побачимо, і союзники західні. Але у росіян техніки і на основному театрі дій не вистачає (на східному напрямку), тому невідомо, звідки вони техніку в таких обсягах візьмуть. Подивіться, в яких обсягах зараз російська техніка знищується нашими військами", - розповів Палій.

Що відбудеться далі, ніж через два місяці, експерти аналізують вкрай обережно. За словами Палія, відкриття прибалтійського фронту можна розглядати тільки в теорії.

"Тільки якщо їм мало фронтів… Але я думаю, що для росіян все закінчиться поразкою. І якщо американці будуть серйозно ставитись до безпеки і зараз з’ясують питання з допомогою Україні, будуть своїх союзників підтримувати європейських, то росія не наважиться", - завершив розмову Палій.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

У останній час отримано різні сигнали, включаючи заяву Столтенберга про гарантії НАТО щодо утримання конфлікту в межах України. Західні медіа також активно обговорюють можливість агресії Росії проти країн-членів НАТО, зокрема Балтії. Чи реальний шантаж Кремля війною з НАТО? Дізнайтеся більше у нашому відео у інтерв'ю з українським політологом Андрієм Золотарьовим.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube