Чи готова Україна до опалювального сезону

Читать на русском

В умовах відключення світла та води українці бояться за тепло в оселі

Читать на русском
Чи готова Україна до опалювального сезону

В умовах відключення світла та води українці бояться за тепло в оселі

Зараз в газосховищах України є 13 млрд кубів - такі дані наводять експерти. Враховуючи те, що споживання газу скоротились на 40%, здається, що цього має бути достатньо. Але прогнозувати ситуацію зарано. Є багато факторів, які можуть вплинути на опалювальний сезон. 

6 жовтня міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив, що об’єкти інфраструктури готові до опалювального сезону на 97%. Однак такі дані були актуальні станом на 6 жовтня, до масованого ракетного обстрілу. Навіть за таких умов це не дає оптимістичний прогноз. Чому?

Які є загрози

Експерт з енергетики Андріан Прокіп каже, що наразі ключовою загрозою є обстріли й можливі руйнування газової інфраструктури. Другою причиною застережень називає дефіцит газу. По-третє - високі ціни на енергоносії. Якщо вони будуть імпортними, то в країні може бракувати коштів на оплату. 

Чи справді є дефіцит

Сказати однозначно, що наявного газу вистачить для задоволення потреб всього населення цієї зими, важко. За відсутності воєнних втрат і стабілізації економіки ми проходимо цей опалювальний сезон. Експерт відзначає, що 13 млрд кубів - цифра неостаточна, адже закачка газу ще відбуватиметься. Він також повідомив, що споживання газу впало на 40-50% - за рахунок призупинення роботи підприємств або постачання газу, великої кількості людей, які виїхали за кордон.

Однак наразі немає розуміння, якою буде зима і режим економії, кількість та обсяг воєнних втрат. Також не можна спрогнозувати удари по газовій інфраструктурі. Відповідно, і спиратись на досвід минулих років марно. 

Чи були альтернативи

"Укртрансгаз" почав заздалегідь готуватись до опалювального сезону. В компанії повідомили про застосування "зеленої енергії", а саме декарбонізацію та зменшення вуглецевого сліду. Головна мета такого заходу - це зменшення навантаження на довкілля та кліматична нейтральність. Проте методи виявилися енергоефективними.

"До прикладу, за перше півріччя 2022 року компанія зменшила витрати природного газу та електроенергії на понад 1,5 млн куб. м та 0,5 млн. кВт*год відповідно. Економічний ефект від запроваджених кроків з енергозбереження склав 53 млн грн", - йдеться на офіційному сайті “Укртрансгазу”.

Що робити українцям

Ризики є в будь-якому разі, тому слід заздалегідь подбати про комфортне перебування - на скільки це буде можливим без світла і тепла. Отже, порадами поділилося видання “Слово і діло” з посиланням на аналітика Андрія Андрусевича. Отже, в кожній квартирі має бути:

  • таблетки сухого спирту. Це допоможе швидко нагріти воду, або розігріти їжу
  • ліхтарик з потужним акумулятором . Заряду такого пристрою повинно вистачати на 6-8 годин безперервної роботи
  • портативна газова плитка з балонами. Одного балону вистачає на два приготування їжі
  • якщо дозволить гаманець - біокамін, який працює на етанолі
  • резервуари для питної води, бак та ручний насос.


Не чекайте аварійної ситуації, готуйтесь завчасно.

Нагадаємо, росія розпочала масований ракетний обстріл на території України. Спостерігаються удари по об’єктам критичної інфраструктури. Втім, б’ють і по житлових кварталах

Також читайте про те, як змінилися ціни на товари внаслідок пришвидшення інфляції

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.