Чи доведеться Україні платити за ленд-ліз?

Механізм ленд-лізу був відпрацьований у 1941 році

Чи доведеться Україні платити за ленд-ліз?

9 травня президент США Джозеф Байден підписав закон про ленд-ліз. Цей закон полегшує постачання зброї в Україну, а значить ЗСУ зможуть швидше перемогти у розв'язаній росією війні та вигнати окупантів із нашої країни. Не дивно, що багатьом у рф такий розвиток подій не сподобався. І там почали розганяти фейки про те, що програма ленд-лізу обернеться для України борговою кабалою. Насправді, це не так.

Інформатор на прохання читачів пояснює, що відбувається.

Що кажуть росіяни

Спікер державної думи рф В'ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі 29 квітня, наступного дня після того, як закон про ленд-ліз схвалила Палата представників США, але до того, як його підписав президент США, почав лякати українців борговою кабалою: "Ленд-ліз — це товарний кредит, причому недешевий: за всі боєприпаси, техніку та продовольство, які поставлять США, будуть розплачуватися багато майбутніх поколінь громадян України. Зеленський заганяє країну в боргову яму".

Відзначився в цій темі і депутат держдуми рф Сергій Миронов, який, щоправда, лякав не українців, а американців: "Заробити на черговому великому конфлікті у США не вийде. Коли режим Зеленського впаде, віддавати військові борги буде просто нікому. І за весь цей ленд-ліз доведеться заплатити американським платникам податків. В умовах внутрішніх економічних проблем, глобальної кризи та збільшеної конкуренції з боку Китаю, Індії та інших країн, що не приєдналися до Заходу, у США більше не вдасться відсидітися в безпечній гавані. А отже, жодного однополярного світу, про який так мріють у Вашингтоні, не буде".

Українці давно звикли до брехні росіян. Давайте розберемося, як і в чому саме російські депутати брехали цього разу.

Що відбувається насправді

Американський ленд-ліз не призведе до появи в України "якогось величезного боргу після війни". Про це в інтерв'ю Європейській правді сказала тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін:

"Ленд-ліз – це механізм, який дозволяє президенту постачати зброю швидко. Всупереч її назві, ми не говоримо про те, що Україна має повернути все, що отримає за цим механізмом. Ідея ленд-лізу в іншому. Коли США продають або передають зброю іншій державі, уряд повинен проходити експортну процедуру, отримувати погодження та відповідати певним обмеженням. І саме для того, щоб не стикатися з цими обмеженнями, пропонується передавати зброю за ленд-лізом. Скажу відверто, це просто процедура прискорення постачання зброї. Тому, звичайно, ленд-ліз не призведе до появи в України якогось величезного боргу після війни".

Старший науковий співробітник університетського коледжу Лондона Володимир Пастухов пояснив суть закону про ленд-ліз дуже простими словами:

"У політичних та PR-колах росії відбулася деформація. Люди реально не розуміють, про що вони говорять. Насправді закон про ленд-ліз, якому вже 80 років, передбачає, що в певних умовах США включає особливий режим захисту СВОЇХ, не українських, національних інтересів. США може прийняти рішення про те, що підтримка якоїсь країни в будь-якій точці земної кулі є найважливішим компонентом їхньої стратегії національної безпеки і в цій ситуації вони повинні оперативно цю підтримку надати, минаючи звичайні політико-бюрократичні процедури. Наскільки вони складні, ми бачили на перших етапах підтримки України. Усі говорили, що Україні потрібна зброя і що її готові дати. Далі починалася дискусія і минає місяць-півтора, перш ніж справа зрушувалася з мертвої точки. Ленд-ліз дозволяє уникнути цих бюрократичних процедур. Він дає можливість президенту США самостійно приймати рішення, скільки та якої зброї давати. Механізм ленд-лізу був відпрацьований у 1941 році. Він складається з простих речей: ти постачаєш стільки зброї, скільки вважаєш за потрібне. Вся та зброя, що була знищена під час бойових дій, списується без жодних компенсацій. Остаточний розрахунок проводиться за придатною зброєю, що залишилася, в кінці війни. Далі країна-одержувач має вибір: вона може повернути цю зброю і тоді вона не платить нічого; або може залишити її для своєї армії і тоді її потрібно буде сплатити за договірною вартістю. Тому розмови про те, що Україна на щось натрапила, не відповідають дійсності з цього погляду. Україна натрапила на те, що у неї "дуже добрий" сусід із півночі. Тут вона натрапила давно та міцно. Але у плані ленд-лізу вона не натрапила ні на що".

Не вірте російським фейкам. Вірте ЗСУ!

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube