Чи допоможе Китай Росії вести війну проти України?

Чи допоможе Китай Росії вести війну проти України?

Читать на русском

Аналізуємо факти

Читать на русском
Чи допоможе Китай Росії вести війну проти України?

Аналізуємо факти

Росія попросила Китай надати їй військову техніку та підтримку у війні в Україні після того, як минулого місяця президент Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення, пише The New York Times з посиланням на офіційні особи США. Це досить авторитетне видання, щоб повірити у достовірність інформації. Отже, зараз від Китаю залежить, як далі піде знищення путінськими військами українських міст та сіл.

Зважаючи на закритість китайського політикуму, залишається лише аналізувати попередній досвід. Інформатор зібрав факти, що допоможуть передбачити подальші кроки Піднебесної.

Помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван та голова канцелярії Комісії ЦК Компартії Китаю із закордонних справ, член Політбюро Ян Цзечі 14 березня у Римі мають обговорити ситуацію в Україні, йдеться у повідомленні Білого дому.

За даними The New York Times, Салліван має намір попередити Яна про наслідки за будь-які майбутні спроби Китаю підтримати Росію у її війні або завдати шкоди Україні, Сполученим Штатам та їхнім партнерам. Лю Пеньюй, представник посольства Китаю у Вашингтоні, сказав, що ніколи не чув про прохання Росії.

"Поточна ситуація в Україні справді викликає занепокоєння", - сказав він, додавши, що Пекін хоче мирного врегулювання. — Зараз першорядним завданням є запобігання ескалації напруженої ситуації або навіть її виходу з-під контролю».

Російсько-Китайська дружба

Голова КНР Сі Цзіньпін зустрічався з Путіним 38 разів у якості національних лідерів, більше, ніж з будь-яким іншим главою держави. Їм обом не подобалося лідерство США у світі.  

На початку 2022 року дві країни уклали 30-річний контракт на постачання газу до Китаю новим трубопроводом. Вони заблокували вимогу Вашингтона про те, щоб Організація Об'єднаних Націй запровадила додаткові санкції проти Північної Кореї за нові ракетні випробування, хоча дві країни раніше домовилися про аналогічні санкції. Росія перекинула велику кількість військ із Сибіру на захід, що є ознакою того, що Москва, готуючись до вторгнення в Україну, довіряє Китаю і не турбується за безпеку їхнього спільного кордону на сході.

Тільки не говори про Україну

4 лютого, під час Олімпіади в Пекіні, Володимир Путін та Сі Цзіньпін виступили із заявою, в якій докладно викладено спільні позиції двох країн щодо низки глобальних питань. В історію цей документ увійшов як "Заява з 5000 слів". У ньому жодного разу не вживається слово «Україна». Аналітики вважають, що цей факт відбиває небажання Китаю підтримати вторгнення Росії на територію західного сусіда. При цьому Китай відкрито підтримав Росію, щоб вона «протистояла подальшому розширенню НАТО». 

Втім, у заяві немає й слова "альянс". Це означає, що Китай та Росія не мають формального союзу. Вони друзі тільки в хорошу погоду: один не обов'язково піде на війну лише тому, що це робить інший.

Щоправда, 11 березня Росія скликала засідання Ради Безпеки ООН, щоб подати свої претензії щодо лабораторій біологічної та хімічної зброї в Україні, і посол Китаю в ООН Чжан Цзюнь підтримав свого російського колегу.

«Тепер, коли Росія зробила ці помилкові заяви, а Китай, мабуть, підтримав цю пропаганду, ми всі маємо бути напоготові до того, що Росія, можливо, застосувала б хімічну чи біологічну зброю в Україні або не організувала операцію під неправдивим прапором з її використанням». , - написав у Twitter прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

Про зброю

Китай закуповував військову техніку в Росії, а не навпаки. В останні роки Росія збільшила продаж зброї Китаю. Але Китай має сучасні ракети і безпілотники, які Росія могла б використовувати в боях на території України. Зважаючи на все, російські військові запаси добігають кінця. А через санкції, перш за все технологічні, випускати нові боєприпаси на території РФ стало складно.

Проміж крапельками

Китайські офіційні особи послідовно висловлювали співчуття Росії після 24 лютого, повторюючи критику Путіна на адресу НАТО та звинувачуючи Сполучені Штати у розв'язанні конфлікту. Вони утримуються від будь-якої згадки про російську «війну» чи «вторгнення», хоч і висловлюють загальне занепокоєння гуманітарною кризою. Вони згадують про підтримку «суверенітету та територіальної цілісності», але прямо не кажуть, суверенітет якої країни вони підтримують, маючи на увазі, що ця фраза може бути витлумачена як підтримка України чи схвалення претензій Путіна на відновлення території царської Росії.

Вільям Дж. Бернс, директор ЦРУ, заявив 10 березня на слуханнях у Сенаті, що, на його думку, Сі «вибито з колії» війною в Україні. 8 березня Сі у ході відеосозвону з лідерами Франції та Німеччини сказав, що всі країни мають проявити «максимальну стриманість» і що Китай «глибоко засмучений новим спалахом війни на європейському континенті». Він не сказав, що Росія розпочала бойові дії.

Санкції

Представники США та Європи кажуть, що великі китайські компанії, швидше за все, утримуватимуться від відкритого порушення санкцій щодо Росії, побоюючись поставити під загрозу свою глобальну торгівлю. 10 березня Китай відмовився постачати російським авіакомпаніям запчастини для літаків, заявив у четвер представник російського авіаційного відомства після того, як Boeing та Airbus призупинили постачання комплектуючих.

Китай на порозі фінансової кризи

Німецьке урядове зовнішньоторгове агентство Germany Trade & Invest (GTAI) у листопаді 2021 року опублікувало аналітичний огляд ринку КНР під дуже показовим заголовком "Тучні роки в Китаї поки що закінчилися". 10 лютого голова Німецького інституту економічних досліджень (DIW) у Берліні Марсель Фрацшер написав: "Багато вказує на те, що Китай стане першим каменем доміно, що падає, у глобальній фінансовій системі. Нам слід до цього підготуватися шляхом зниження в стислі терміни фінансових ризиків підприємств і фінансових інститутів в Китаї".

Восени минулого року міжнародні ЗМІ, які висвітлювали фактичний крах китайського гіганта на ринку нерухомості Evergrande, постійно проводили паралелі з банкрутством американського банку Lehman Brothers – ця подія вважається початковою точкою світової фінансово-економічної кризи 2008-2009 років. 

Поки що владі Китаю вдається утримувати ситуацію, зокрема завдяки великим грошовим резервам, тиску на банківський сектор та контролю за рухом капіталу, що обмежує можливості його втечі за кордон. Значно посилити фінансово-економічні проблеми КНР можуть торгові конфлікти, той що триває із США, та той, що наростає з Європою. 

У такій ситуації Китаю найменше потрібні зовнішньополітичні потрясіння. Але вони вже розпочалися. За даними Bloomberg, 14 березня став найгіршим днем ​​для акцій китайських компаній, що торгуються на біржі в Гонконгу, з листопада 2008 року. Інвестори побоюються західних санкцій щодо Китаю, який зближується із Росією. Вести будь-які відносини з Росією стає токсично. Навіть для китайських компаній.

Про те, які преференції може здобути Китай після перемоги України у війні з Росією, Інформатор писав тут.

Ольга Палій

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.