Радіологічна зброя, як ще називають "брудну бомбу", ніколи офіційно не приймалась на озброєння жодною країною світу
В російському інформпросторі з'явилася чергова страшилка: Україна нібито готується застосувати "брудну бомбу". Це звичний для росіян пропагандистський прийом, який вони використовують для виправдання військових злочинів, запланованих ними самими ж. Але цього разу кремль вирішив проїхатися фейком не лише по вухах власного населення. Міністр оборони рф Сергей Шойгу обзвонив керівників оборонних відомств ряду європейських країн і особисто розповів їм про "підступні плани Києва". Що це таке – “брудна бомба” і до чого готуватися світу?
У неділю, 23 жовтня, міністр оборони росії провів телефонні переговори із американським, французьким, британським та турецьким міністрами оборони. В розмові з усіма чотирма колегами Шойгу висловив «занепокоєння» тим, що Україна нібито готує «провокації» із застосуванням «брудної бомби», щоб звинуватити у цьому росію.
В Україні відкинули ці закиди, назвавши заяви кремля шантажем.
"Коли сьогодні російський міністр оборони влаштовує телефонну карусель і обдзвонює іноземних міністрів із розповідями про так звану брудну “ядерну бомбу”, усі все добре розуміють. Розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні", – заявив президент України Володимир Зеленський.
А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з держсекретарем США Ентоні Блінкеном.
"Ми погодилися: розганяючи хвилю дезінформації щодо “брудної бомби”, рф може шукати привід для операції під фальшивим прапором", – зазначив міністр у Twitter.
Наступного дня уряди США, Франції та Великої Британії оприлюднили заяву, в якій чітко дали зрозуміти: вони відкидають відверто брехливі твердження росії про те, що Україна готується використати «брудну бомбу» на власній території.
Крім того, глави зовнішньополітичних відомств цих країн підтвердили непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України перед лицем триваючої російської агресії. “Ми залишаємося відданими продовженню підтримки зусиль України щодо захисту своєї території стільки часу, скільки це буде потрібно”, – заявили міністри закордонних справ трьох країн.
В Інституті вивчення війни повідомили, що таким чином у кремлі намагалися уповільнити або зупинити західну військову допомогу Україні й послабити альянс НАТО.
При ядерному ударі, кажуть фахівці, основний розрахунок робиться на ефект, який виникає безпосередньо під час вибуху, – величезну руйнівну ударну хвилю та світлове випромінювання. Радіоактивне забруднення місцевості, яке відбувається після вибуху атомної бомби, – це вже побічна дія цієї зброї, яку можна подолати за короткий проміжок часу.
Рівень радіації після ядерного вибуху відносно швидко падає, тому найнебезпечніший період можна перечекати в бомбосховищі, а на зараженій території вже через деякий час можна жити та вести господарство.
Зовсім інша ситуація із “брудною бомбою”. Їй, до речі, зовсім не обов’язково бути власне бомбою. Подібна зброя не завдає істотних матеріальних руйнувань – невеликий заряд вибухової речовини використовується лише для того, щоб розсіяти в повітрі радіоактивний пил. Вибух “брудної бомби” не пересидиш у бомбосховищі. Після її застосування місцевість залишається радіоактивно небезпечною протягом кількох десятиліть.
Першим, кому в голову прийшла ідея «брудної бомби», був американський письменник-фантаст Роберт Гайнлайн, який у 1940 році написав оповідання «Негідне рішення». В ньому йшлося про те, як вчені, задіяні у вигаданому Спеціальному оборонному проєкті №347, так і не змогли вирішити проблему управління ядерною реакцією, а тому пішли іншим шляхом – скористались вбивчими властивостями радіоактивності нестійких ізотопів. В результаті, щоб примусити Німеччину до капітуляції, США скинули на Берлін десятки бомб із радіоактивним пилом. Місто не постраждало, але повністю збезлюдніло.
"За допомогою такої бомби легше знищити все людство, ніж якусь певну його частину", – пролунало під час одного з радіоефірів за участю з Лео Сілардом, американським хіміком-ядерником, учасником Мангеттенского проєкту, результатом якого стали ядерні вибухи в японських містах Хіросімі та Нагасакі.
Багато хто з аналітиків вважає, що кремль навряд чи готує атаку "брудною бомбою" під "хибним прапором". А заяви Шойгу – це продовження давньої російської інформаційної кампанії, суть якої у звинуваченні України у підготовці застосування зброї масового знищення.
Професор політології Тулейнського університету Крістофер Феттвайс у статті Newsweek назвав “божевільною” інформацію про намір України застосувати “брудну бомбу” на своїй території.
"Мені здається, що це один із тих плодів уяви путіна, які він полюбляє запускати на RT, – сказав Феттвайс. – Українцям не було б жодного сенсу робити щось подібне. Навіть з метою настроїти громадську думку проти росіян".
За словами експерта, “брудна бомба” ще ніколи не застосовувалася в конфліктах і є “скоріше теорією, ніж реальністю”.
Феттвайс переконаний, що цільовою аудиторією подібних заяв є не міжнародне співтовариство, а російський народ. Оскільки найбільшою проблемою путіна зараз є не українська армія, а російська громадська думка.
"Росія, ймовірно, використовує цю заяву, щоб згуртувати росіян проти України", – зазначив експерт.
Однак інші експерти переконані, що заяви про “брудну бомбу” адресовані назовні.
"Будь-якій мислячій людині зрозуміло, що Україна, яка і так перемагає у війні (і в гарячій, і в інформаційній), у страшному сні не стала б застосовувати зараз зброю масового ураження, навіть якби вона в неї було. А якби раптом захотіла, її б від цього миттєво відмовили всі країни НАТО – разом чи поодинці. Як би Захід не хотів зупинити Путіна, першими розпочинати ядерну війну там не хочуть навіть яструби", – написав в своєму телеграм-каналі російський опозиційний журналіст Станіслав Кучер.
За його словами, у кремлі це чудово розуміють і розігрують це шоу з єдиною метою: змусити Захід та Україну повірити в те, що ядерний шантаж – не просто шантаж. “Вони хочуть усіх запевнити, що “ось бачите, ми свій народ уже готуємо до гіршого, ще трохи й бахнем” і таким чином змусити Київ почати переговори про мир”, – вважає журналіст.
На його думку, ніяких ударів “брудною бомбою” не планується, але Москва показує Заходу, що ситуація стає дедалі серйознішою і може зірватися в масштабну ескалацію будь-якої миті. А отже, потрібно повернутися до переговорів. Не виключено, що завдання дзвінків Шойгу – спонукати до цього західних союзників України та Туреччину.
Між тим, Україна виступила з вимогою дотримання четвертого пункту Будапештського меморандуму через ядерний шантаж РФ. Про це у Twitter написав міністр оборони України Олексій Резніков.
"Щодня українська армія звільняє нашу землю від російського бруду. Думка про “брудну бомбу” нам гидка. Запрошуємо моніторингові місії ООН та МАГАТЕ відвідати Україну. Світ має дати відповідь на ядерний шантаж Росії. Вимагаємо дотримання п. 4 Будапештського меморандуму", – заявив він.
В цьому пункті Будапештського меморандуму говориться про те, що підписанти підтверджують зобов’язання домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН щодо надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка не володіє ядерною зброєю, у разі, якщо вона стане жертвою акту агресії або об'єктом загрози агресією із використанням ядерної зброї.
Пізніше з Twitter-акаунту Резнікова стало відомо, що керівник оборонного відомства України обговорив брехливу заяву росії щодо "брудної бомби" зі своїми іноземними колегами. Резнікова.
"Поспілкувався з міністрами оборони Франції – Себастяном Лекорню, Туреччини – Хулусі Акаром й Британії – Беном Уолессом. Колеги поінформували мене про переговори з міністром оборони Росії. Я відповів на всі фейкові звинувачення Росії. Це акт ядерного шантажу Росії. Хочу повторити: Україна відкрита для будь-якої моніторингової місії", – написав міністр оборони України.
За словами експертів, які допускають ймовірність застосування росією "брудної бомби", москва здатна піти ва-банк для порятунку свого вождя-лузера. На кону зараз його голова, а тут і ядерної зброї вже не шкода для утримання позицій, що руйнуються. До того ж, аналітики вказують на те, що кремль спеціально обрав для своєї потенційної ядерної провокації період зміни прем’єрів у Великій Британії. Можливо, вона має на меті дестабілізацію ситуації, зокрема, в Лондоні.
Радіологічна зброя, як ще називають "брудну бомбу", ніколи офіційно не приймалась на озброєння жодною країною світу, ніколи не випробовувалася і тим більше не використовувалася на практиці. В неї немає потреби під час традиційних війн. Ефект від її ймовірного використання розтягнутий у часі. При цьому територія, на якій вона може бути застосована, на довгі роки не непридатна для захоплення і використання.
Проте, «брудна бомба» цілком годиться для угруповань, які ведуть війни нетрадиційними методами – насамперед терористичними. Радіологічна зброя дозволяє завдавати максимальних втрат мирному населенню – отже, це ідеальний засіб залякування. Який здатний працювати вже на рівні погроз.
Держава, яка потенційно може володіти таким засобом, схоже, намагатиметься диктувати свою волю всьому світу. Але це буде воля смертника, який стискає в руці гранату без чеки.
Як раніше повідомляв Інформатор, Ізраїль вдарив по аеропорту в Сирії, де збиралися іранські дрони-камікадзе.
Також ми писали про те, чому росія підпадає під ознаки країни-терориста.
Ольга Чорна