У Міністерстві закордонних справ України вважають, що Путіну не вдалось просунути ідею так званого Глобального Півдня
Міністерство закордонних справ України відреагували на підсумкову декларацію саміту БРІКС, яку підписали 23 жовтня 2024 року в російській Казані. В заяві прокоментували що Росії не вдалось нав'язати свої "неоімперіалістичні погляди на зміну світового правопорядку та глобальної архітектури безпеки через агресію проти України".
МЗС звернули увагу саме на п. 36 підсумкової декларації БРІКС, де учасники засвідчили, що всі держави повинні діяти згідно з цілями та принципами Статуту ООН "в усій її повноті та взаємозв'язку". В Міністерстві вважають, що ця декларація продемонструвала, що БРІКС як обʼєднання не має єдиної позиції щодо російської агресії проти України.
"Спроби Москви навʼязати уявлення про нібито альтернативну позицію так званого Глобального Півдня щодо російської агресії проти України зазнали чергового фіаско", - йдеться в заяві МЗС.
В МЗС переконані, що абсолютна більшість країн підтримує цілі та принципи Статуту ООН. Водночас зазначається, що саме така підтримка несумісна з підтримкою агресії чи зміни кордонів силою, і як наслідок несумісна з підтримкою Росії та її агресивної війни проти України.
"Саміт БРІКС, який Росія планувала використати для розколу світу, лише вчергове засвідчив, що світова більшість залишається на боці України у її прагненні гарантувати встановлення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру на основі поваги до міжнародного права та Статуту ООН, включно з принципом територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах", - підрезюмували в заяві.
Загалом учасники саміту виступили з критикою західних санкцій і запобіганню військових конфліктів за допомогою усунення першочергових причин. У пункті 36, де згадали про Україну, не було прописано засудження військової агресії Росії, при цьому підтримку Російській Федерації учасники також не висловили. Про повагу суверенітету і територіальної цілісності України також не йшлось.
Загалом у саміті БРІКС взяли участь 36 країн. Серед них були лідери Китаю, Індії та низки африканських країн. Також на саміт приїхав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. На саміті БРІКС учасники підписали спільну декларацію, в якій згадали про війну в Україні. Водночас слово "війна" не використовували. Замість цього був термін "українська криза".
У Кремлі назвали саміт БРІКС однією з "наймасштабніших зовнішньополітичних подій" в Росії. В планах Путіна подолати розбіжності всередині країн-учасниць, особливо ті, які є між Індією та Китаєм. Також російський диктатор хоче показати росіянам та міжнародній спільноті, що його країна не ізольована та протидіє західним санкціям.
На додачу Путін хоче, щоб БРІКС створили альтернативу американському долару, яка б замість нього домінувала на світовому ринку. Це пов'язано з бажанням зменшити вплив санкцій, які наклали на РФ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.