Через Україну розкол у Республіканській партії США збільшується

Питання підтримки України Сполученими Штатами серед Республіканської партії стає причиною майже непримиренного протистояння.

Через Україну розкол у Республіканській партії США збільшується
Допомога Україні від Сполучених Штатів під загрозою

Питання війни в Україні розділяє республіканців на два табори. У той час, поки консервативні республіканці підтримують Україну, ізоляціоністи виступають за скорочення озброєнь. Це небезпечно, адже ставить під загрозу подальшу підтримку Україні.

Розкол через Україну

На тлі старту передвиборчої кампанії, розкол у середовищі республіканської партії збільшується. І мало не основною його причиною є питання підтримки України як частина зовнішньої політики США, пише Washington Post.

У Республіканській партії на тлі підготовки до праймеріз перед президентськими виборами питання підтримки України стоїть у центрі уваги. Ключові кандидати в президенти 2024 року останніми днями почали висловлювати разюче різні позиції з цього приводу.

Кандидати від республіканців
Дональд Трамп, Ніккі Хейлі, Рон Десантіс, Майк Пенс, Тім Скотт, Тед Круз, Гленн Янгкін, Кріс Сунуну, Крісті Ноем, Грег Ебботт, Ларрі Хоган, Кріс Крісті, Аса Хатчінсон, Майк Помпео, Ліз Чейні та Вілл Херд. Фото: BBC

Наразі список кандидатів від республіканців у порядку рейтинговості виглядає ось так:

  • Дональд Трамп:
  • Ніккі Хейлі;
  • Рон Десантіс;
  • Майк Пенс:
  • Тім Скотт;
  • Тед Круз;
  • Гленн Янгкін;
  • Кріс Сунуну;
  • Крісті Ноем;
  • Грег Ебботт;
  • Ларрі Хоган;
  • Кріс Крісті;
  • Аса Хатчінсон;
  • Майк Помпео;
  • Ліз Чейні;
  • Вілл Херд.

Консервативні республіканці

Колишній посол адміністрації Трампа в ООН Ніккі Гейлі заявила, що підтримка України — обов’язок і безумовний національний інтерес США. Про це вона сказала на мітингу Нью-Гемпширі.

Ніккі Гелі
Ніккі Гелі вважає, що підтримка України — національний інтерес США

«Це не війна за Україну; це про війну за свободу.Тому що, якщо росія захопить Україну, вони сказали, що наступними будуть Польща та країни Балтії, і нас чекає світова війна. І якщо росія переможе, можна закладатися, що Китай захопить Тайвань, а Іран отримає (ядерну- ред.) бомбу», — заявила пані Гейлі.

Лідер республіканців в Сенаті Мітч Макконнелла підтримує цю позицію. Він дедалі частіше виступає за більшу допомогу Україні. Макконел заявляє, що це невелика ціна за можливість боротися з провідним супротивником США — Китаєм.

Ізоляціоністи підсилюються

Опитування NBC News показало, що 63 відсотки республіканців виступають проти «надання Україні більше фінансування та зброї», тоді як 32 відсотки "за".  Через це потенційний кандидат від республіканців на виборах Рон Десантіс зайняв ближче до позиції колишнього президента Дональда Трампа. Раніше він відстоював агресивнішу позицію щодо росії, критикуючи за бездіяльність адміністрацію Обами після анексії Криму. Це може вказувати на зміну настроїв в електорату партії.

Рон Десантіс
Десантіс змінив свою риторику — тепер він говорить як Трамп. Фото: Fox News

«Я не думаю, що в наших інтересах вступати у проксі-війну з Китаєм, втягуватися через такі речі, як прикордонні території чи Крим. Важливо сказати про страх перед тим, що росія вторгнеться у країни НАТО, і все таке, що навіть близько не станеться. Я вважаю, що вони показали себе третьосортною військовою силою»», — сказав Десантіс.

У 2014 році, до прикладу, Десанті сказав, що путін після Криму може за тим же принципом ("захист російськомовного населення") вторгнутися в інші країни, зокрема в держави-члени НАТО, таких як Латвія та Естонія. Він навіть вимагав від адміністрації Обами підтвердження того, що Сполучені Штати захищатимуть ці країни від російського вторгнення.

У 2015 році Десантіс критикував Обаму за те, що він не надав Україні як оборонну, так і наступальну зброю, заявляючи, що США повинні проводити політику, як у “часи Рейгана”. Десантіс не раз критикував Обаму за нерішучість, яка дозволила росії вдертися до України та Сирії. Він слушно заявляв, що Путін «хоче відновити Російську імперію» і виступав за жорсткішу позицію відносно путіна навіть під час президенства Трампа.

Що буде далі

Washington Post вважає, що різниця між республіканцями, які обрали точку зору, що її дотримуються Гейлі та Макконнелл, а також між республіканцями-ізоляціоністами вражаюча. Видання зазначає, що практично єдине, що об'єднує зараз ці два крила — згода щодо того, що Україні не можна давати “чистий чек”.

Але насправді, об’єднання на цій основі є фікцією. Всі розуміють, що ніякого “чистого чека” нема, про це не раз говорили раніше. Байден підкреслив, про чистий чек не йдеться, адже Сполучені Штати не дають Україні все, що вона хоче. Якщо республіканці отримають свого президента у 2024 році, то те, як він ставиться до війни однозначно позначиться на подальшій підтримці України.

Ми писали про те, чому республіканці не поспішають давати зброю Україні. Також ми розказували, що сказав Байден у промові перед Конгресом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube