Що про шоу думає співзасновник порталу Музвар Олексій Донцов, телеведучий Саня Димов та музичний оглядач Роман Бутурлакін
Вже цієї суботи, 8 лютого, пройде фінал Нацвідбору на Євробачення-2025. На перемогу і, відповідно, поїздку до швейцарського Базеля (саме там в травні пройде пісенний конкурс) претендують десять артистів. Інформатор-Україна поспілкувався з трьома експертами українського шоу-бізнесу, які вже багато років в тематиці Євробачення. В першому матеріалі поговоримо про фаворитів Нацвідбору, хто з артистів більше б зайшов в Європі, ведучих, членів журі та повернення смс-голосування (опитування в додатку "Дія" залишається).
"Щороку Нацвідбір - це щось нове. Я максимально задоволений тим, що цьогоріч багато у фіналі артистів, що не відомі великому загалу людей. Висловлю особисту думку, що унікальних та надпотужних хітів серед десятки не має... Але цього року майже кожен фіналіст - унікальний артист з потужними вокальними даними. Я дуже поважаю та люблю творчість MOLODI, Krylata, Маші Кондратенко. Впевнений, що вони якісно виступлять. Як і супер профі Ziferblat. Одного фаворита не назву, бо все вирішить живий виступ", - Олексій Донцов, співзасновник порталу "МУЗВАР".
"Цьогорічний Нацвідбір - максимально різноманітний музично. Тут варто відзначити велику роботу Тіни Кароль, музичної продюсерки Нацвідбору. Вона, як на мене, попрацювала непогано. Бо стилістично представлені різні артисти. Будемо чесними, абсолютно всі в медіаспільноті до прослуховування пісень сходилися, що фаворитом буде Ziferblat. В них є такий кредит (довіри, слави. - Ред.) з минулого року, пошана в медійній тусовці. І те, що журі поставило їх на перше місце відображає. Але коли опублікували свої роботи інші учасники, то я можу однозначно стверджувати, що якогось конкретно єдиного фаворита назвати не можу", - Саня Димов, музичний редактор та ведучий М1, диджей, офіційний диджей Євробачення-2017.
"Цього року аж занадто багато нових артистів без особливого досвіду. Про деяких взагалі нічого невідомо було і у них навіть не було сторінок на стрімінгових сервісах, то таких учасників оцінити складно. Мені не імпонує квотування учасників по категоріях. Якщо ви проаналізуєте, то чітко побачите кілька категорій: хлопець, дівчина, гурт, етно, нове імʼя. І їхні пропорції приблизно однакові. Але чи означає, що це найкращі пісні? Не думаю. Серед шортлиста є значно слабші учасники, ніж були у лонглисті, але через це квотування міг пройти лише один з категорії, умовно. Вважаю, що якщо є 7 крутих пісень від дівчат та лише 3 від хлопців - так і мають проходити. Та навпаки.
Цього року немає очевидних лідерів і це залишає інтригу, що добре. Але і фаворитів я собі вирішив не обирати. Серед фіналістів у мене є і подруга, і друзі, і навіть близький друг. Тож я вболіваю за всіх та буду радий успіху кожного з них", - Роман Бутурлакін, музичний оглядач, блогер.
"Я єврофан зі стажем. А тому непогано орієнтуюсь у смаках цільової аудиторії конкурсу. На мою думку, вразити піснею з лонглиста могла тільки Grisana. Бо саме її трек максимально хуковий-качовий. Але не факт, що у неї б вийшло запалити на сцені. FIЇNKA, якщо добре підготується до виступу на Нацвідборі може повторити успіх Konstrakta з Сербії", - зазначив Олексій Донцов.
"Звісно, мені здається, що для європейського глядача і слухача має місце мова, якою буде виконуватися композиція. Чомусь мені здається, що прихильність буде більше до Маші Кондратенко. Здається, Ziferblat зацікавить європейського слухача. Але Ziferblat це все ж таки про музику, що її треба слухати, треба думати. Це така філософія музики у Ziferblat. Тобто, тут може бути як і плюс, так і мінус. Тому що у Ziferblat дуже інтелігентна композиція, дуже філософська пісня. Її потрібно прослухати декілька разів.
А ми ж знаємо, що основний фан Євробачення, це щось легке, просте, танцювальне. Де, можливо, непотрібно думати, а потрібно запалювати. І тут їм зможе сподобатися FIЇNKA. Їх може зацікавити музична складова. Там класний український бас, укрбейс я його називаю, який започаткували PROBASS ∆ HARDI. Взагалі, важко визначати когось конкретно. Кожен з десяти фіналістів гідний уваги і вони всі різноманітні", - розповів Саня Димов.
На відміну від колег по шоу-бізнесу, Роман Бутурлакін ще не слухав композиції. За його словами, так він береже своє перше враження безпосередньо до ефіру фіналу. Втім, він також відзначив двох фіналістів Нацвідбору, які могли б підкорити європейську і світову публіку.
"Якщо дивитись на інші фактори, то вже можна помітити, що Ziferblat та Маша Кондратенко зачепили слухачів закордоном, як і деякі інші. Але вони найбільше, як на мене. Але все вирішить виступ наживо. Всі ми знаємо випадки, коли пісня у студійному варіанті звучить гарно, а потім виконавець не може її заспівати наживо так само, бо у студійному записі записано одночасно кілька вокальних партій і вони ще можуть бути побудовані так, що дихання не буде вистачати", - зауважив Роман Бутурлакін.
Наприкінці минулого року в додатку "Дія" завершилось опитування щодо членів журі Нацвідбору на Євробачення-2025. Українці обирали серед 10 представників шоу-бізнесу. Всього проголосували понад 442 тисячі користувачів додатка. До складу журі увійшли: переможниця Євробачення-2016, співачка Джамала; фронтмен гурту "БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ" Сергій Танчинець та фронтвумен Go-A Катерина Павленко. Остання у складі гурту посіла 5 місце на Євробаченні-2021.
"Мені не сильно подобається система вибору членів журі в "Дії", бо це виходить битва аудиторій артиста, а не експертності кандидатів. Там не вистачає іншого погляду, не з точки зору артиста. Бракує умовного Віталія Дроздова чи Євгена Філатова, якщо розумієте про що я. І Андрія Данилка теж бракуватиме, бо він завжди оцінював як єврофан. Він добре знає що потрібно на Євробаченні і його коментарі завжди були влучними. Не всі члени журі мені зрозумілі в контексті конкурсу, але радий, що в суддівській панелі нарешті зʼявилась Катерина Павленко. Голосував за неї три роки поспіль", - наголосив Роман Бутурлакін.
"Джамала - це на сьогодні головне обличчя Євробачення (Вєрка Сердючка в журі не сидить). Джа дуже пряма, чесна, нештучна. Люди люблять артистку за це. Сергій, хоча і не має жодного стосунку до конкурсу напряму, для українців сприймається відповідальною людиною. Катерина продовжує бути для українців прикладом успіху попри складності. Переживаю, аби журі не були скупі на гострі коментарі", - зазначив Олексій Донцов.
Щодо Сані Димова, то він впевнений - це професійні митці, які можуть поставити гідну оцінку.
"Звісно, на скільки я знаю, бо працював на Суспільному (Суспільне Мовлення, займається Євробаченням в нашій країні. - Ред.) в журі мають бути присутні декілька різних представників різних медійних сфер. А в нас виходить, що знову три артисти. Добре, що є артисти з досвідом Євробачення і це насправді важливо. Ми ж розуміємо, що в будь-якому випадку журі зробить свою оцінку, зробить її правильно і виважено", - зауважив Саня Димов.
Наприкінці січня "Суспільне Мовлення" оголосило імена ведучих цьогорічного Нацвідбору. Ними стали телеведуча та ведуча Євробачення-2005 (проходило в Києві) Марія Єфросиніна, телеведучий Тімур Мірошниченко та стендап-комік Василь Байдак. Зіркова трійка ведучих працюватиме як разом на головній сцені, так і окремими парами в різних зонах локації. Минулого року ведучі були ті ж самі, а ось ведучою тоді виступала фронтвумен гурту The Hardkiss Юлія Саніна. Цього ж року ця роль дісталась Марії Єфросиніній.
Вести передшоу Нацвідбору на Євробачення-2025 буде Анна Тульєва, ведуча відеоблогу "Євробачення Україна". Також вона долучиться до ведучих бекстейджу, які цьогоріч з'являться у зірковому грінрумі.
"Я думаю, що Саніна втратила своє місце в трійці ведучих з причини нерозуміння українцями ситуації з неповерненням до країни її чоловіка. Для неї місце ведучої Нацвідбору було максимально потрібним з точки зору відсутності нового музичного матеріалу, інформаційної порожнечі. Тімур та Маша - це вже перевірена класика. Єфросиніна точно не злякається критики у свій бік, якщо знову буде переходити на суржик, а Тімура не злякати поламкою "Дії" чи неправильними результатами в таблиці з оцінками. Байдака народ любить. Він робить свою справу - відтіняє "класичних" ведучих", - зауважив Олексій Донцов.
"Минулого року було величезне враження, що ведучим дали текст безпосередньо перед етером і загалом було багато провтиків. Або вони недостатньо приділили часу підготовці. Я радий, що професійних ведучих тепер двоє у трійці, а не один, що дає надію на більш якісне проведення шоу. Тож для мене таке рішення позитивне. Але, на мою думку, не вистачає нового дихання. Це все було вже і не завжди успішно. Відбір на Євробачення-2022 взагалі згадувати не хочеться, але тоді пара Тімур-Маша теж впорались не найкраще, а минулого року Вася був гарним доповненням як жартівник, але не як ведучий", - наголосив Роман Бутурлакін.
"Мені здається, що ведучі повинні відображати сучасний стан речей. Знаю, що багато хто хоче, аби повернувся Притула. Але Сергій зараз не може зрозуміло за яких певних обставин робити цю діяльність. Але незмінно головне, що залишається фішка Тімура Мірошниченка, Анни Тульєвої і це повинно йти з року в рік. Ми ж бачимо, що, наприклад, Вася Байдак, дуже популярний стендап-комік робить величезні збори. І логічно, що його також залучають. Маша Єфросиніна це потужна медіа персона з великим досвідом роботи на таких шоу. Тому це доволі не поганий вибір ведучих", - розповів Саня Димов.
Минулого року з голосуванням глядачів на Нацвідборі стався технічний збій. Додаток "Дія" в багатьох українців перестав працювати. Через це опитування продовжили, але багато хто з єфрофанів тоді так і не змогли віддати свої голоси. Олексій Донцов вважає додавання смс-голосування цього року планом "Б", якого організатори не мали у 2024-му. Роман Бутурлакін бачить і позитивне, і негативне в цьому питанні.
"Повернення смс-голосування мене дещо здивувало. Бо так хоч одна людина могла один голос віддати, а тепер я при бажанні можу лише 11 різних номерів телефону додати у свій iPhone (одну фізичну та десять віртуальних сім-карт) і проголосувати з усіх по декілька разів. Ще невідомо яке це буде обмеження, але якщо по 10 смс - це вже буде 110 голосів + 1 голос в "Дії". Минулого року голосування пройшло максимально дивно та з аномальним відривом, бо такі нові можливості мене здивували. Але водночас, голосувати зможуть ті, хто не міг у "Дії", що позитивно. Переважно це підлітки, а це велика аудиторія", - зауважив він.
На момент написання матеріалу організатори не анонсували, скільки саме можна відправити смс-повідомлень за того чи іншого артиста.
"Не всі довіряють сучасним технологіям, хоча "Дія" це максимально зручний, крутий додаток, який випереджає свій час в роботі з документами. Тому, впевнений, що повернення смс-голосування тільки додасть голосів, звісно. Додаткова можливість проголосувати це ще одна така фішечка, яка додасть голосів глядачів. А ми ж любимо, щоб в нас обирали глядачі. Найголовніше, щоб все працювало чітко", - підсумував Саня Димов.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.