Одразу декілька німецьких міст потерпала від пранка телефонних мінерів, до яких Україна вже звикла за час великої війни
Бремен – Ерфурт – Лейпциг - Ганновер – Бранденбург – Мюнхен: дистанція між деякими з цих німецьких міст значна, проте симптом в них виник однаковий. Усюди 25 листопада надходили повідомлення щодо мінування шкіл. Попри оцінки поліції, що не бачила тут реальної загрози, заняття в деяких навчальних закладах було припинено. Службові собаки розшукували вибухівку. В Україні такі масові епідемії мінування траплялися декілька разів. Уперше – перед початком великої війни.
Про епідемію шкільного мінування в Німеччині повідомив Bild. Поліцейські констатували, що навряд чи у повідомленнях йдеться про реальну загрозу. Більш імовірне, це пранк. Проте держслужбовці були дещо шоковані масштабами пранка.
Так, в Ганновері постраждали три гімназії та одна середня школа. В Ерфурті обшуки проходили у пʼятьох школах. Також, за даними Bild, у Бранденбурзі від пранка постраждало щонайменше 12 шкіл.
"Схоже, що це загальнонаціональна операція", – сказав представник Земельного управління кримінальної поліції в Нижній Саксонії.
За даними різних департаментів поліції, погрози були отримані електронною поштою в неділю. Листи надходили до різних поштових скриньок, проте всі вони містили ідентичний текст. Кримінальна поліція зараз об'єднує зусилля для пошуку зловмисників, повідомив речник поліції Ганновера.
Деякі школи було обшукано вночі. Тож зайняття не скасовувалися. Проте у місті Штур біля Бремена школи в понеділок працювати не розпочали. На відміну від інших німецьких земель тут вирішили обшукати усі приміщення у найретельніший спосіб.
"Нічна поліцейська операція в наших будівлях не виявила нічого незвичайного або тривожного, тому сама загроза не становить серйозної небезпеки", – повідомили у поліції Ерфурта.
Це не перший такий випадок у Європі за останній час. На початку вересня кілька сотень шкіл у Чехії щодня отримували електронні листи про "мінування". Зі схожою проблемою стикнулися школи у Словаччині. Також повідомлення про мінування шкіл надходили до поліції Литви. Цікаво, що вони були складені російською мовою.
В Україні хвиля повідомлень про мінування шкіл останній раз спостерігалося 14 жовтня цього року. За даними Інформатора, повідомлення про мінування тоді надходили з Києва, Житомира, Сум, Винниці, Львова, Запоріжжя та інших міст.
Примітно, що масштабна епідемія фейкових мінувань передувала початку війни з Росією. Тоді хвиля повідомлень тривала понад два тижні: перші почали надходити 12 січня 2022 року. Найбільше "мінували" навчальні заклади у Дніпра та Черкасах. За даними Нацполіції значна кількість повідомлень надходила з тимчасово окупованих територій Донбасу.
Протягом років війни аналогічні повідомлення неодноразово накочувалися хвилями - у серпні 2024, жовтні - листопаді 2023 тощо. Характер повідомлень та спосіб їх розповсюдження свідчить про цілеспрямовану роботу спецслужб РФ, які у такий гібридний спосіб намагаються досягти своїх злочинних цілей для дестабілізації соціальної ситуації в Україні, зазначав тоді омбудсмен Дмитро Лубінець.
Експерти відзначають, що повідомлення про мінування - це етап масового психологічного терору. Німеччина до такого ще не звикла. Проте саме зараз у країні визнали – загроза від Росії стрімко зростає. Разом із перевіркою шкіл 25 листопада в країні прийняте рішення щодо збільшення кількості укриттів.