“Це не шедевр, проте усі у футболі хочуть до нього доторкнутися”. Все про Кубок Ліги чемпіонів

10 червня гравці будуть битися щосили за цей трофей

“Це не шедевр, проте усі у футболі хочуть до нього доторкнутися”. Все про Кубок Ліги чемпіонів
Джеррард цілує трофей. Фото: The Sun

Вже завтра відбудеться фінал Ліги чемпіонів, у якому зіграють Манчестер Сіті та Інтер. Про найцікавіші деталі протистояння ми розповіли в окремому матеріалі, а зараз розповімо безпосередньо про кубок, який вручається переможцю.

Ініціатором самого турніру був легендарний французький журналіст Габріель Ано, і перший трофей зробила газета L'Equipe, редактором якої був Ано. Але після того, як Реал переміг у турнірі вшосте за 11 років, саме цей кубок він і отримав на вічне зберігання.

Перша перемога (Фото: Goal.com)
Перша перемога (Фото: Goal.com)

1966-го року Європейський футбольний союз звернувся до майстерні бернського ювеліра Юрга Стадельманна, поставивши завдання виготовити новий трофей.

"Мій батько Ганс і я відвідали офіс (генерального секретаря УЄФА – ред.) Бангертера, де вислали нарисами всю підлогу", - згадував пізніше Стадельманн. - Такий, італійці віддадуть перевагу цьому, хоча німці явно схилятимуться до цього... Підсумковий дизайн був створений у вигляді загальної мозаїки, він складався з безлічі частин, але мені він подобається, як, думаю, і всім у футболі".

"Пам'ятаю, що кубок мав бути готовим до 28 березня, - продовжує Стадельман. - Тому що я збирався одружитися і вирушав із дружиною до десятиденного круїзу до Лос-Анджелеса. Загалом на створення трофею пішло 340 годин. Я займався відпрацюванням деталей, а доробляв все гравірувальник Фред Беннінгер. На щастя, він закінчив вчасно. Можливо, це не шедевр мистецтва, проте усі у футболі хочуть до нього доторкнутися".

Трофей важить 7,5 кілограмів, а його висота – 73,5 сантиметри. Оригінальні великі ручки надали трофею кілька однотипних прізвиськ: “Великі вуха”, “лопухий”, “вухатий” тощо.

Далгліш з трофеєм (Фото: Sunday Post)
Далгліш з трофеєм (Фото: Sunday Post)

Більша частина історії турніру процедура передбачала зміну офіційного кубка, передачу його тріумфаторам на вічне зберігання. Для цього потрібно виграти трофей або тричі поспіль, або п'ять разів у принципі – після такого Кубок залишався назавжди, а УЄФА робив для подальших розіграшів копію. І робити її довелося:

- у 1973-му році, після третьої перемоги поспіль Аякса;

- 1976-го, після третьої перемоги поспіль Баварії;

- 1994-го, коли п'ятий трофей взяв Мілан;

- 2005-го, коли кількість кубків до п'яти довів Ліверпуль.

А після цього УЄФА змінило норму – і стало, навпаки, давати таким грандіозним перемогам копію, а оригінал все одно забирати собі. Вже копію на вічне зберігання з того часу встигли отримати Баварія, Барселона та Реал.

Останній оригінальний трофей на вічне зберігання забрав капітан Ліверпуля Стівен Джеррард. Коли Ліверпуль брав Кубки чемпіонів у сімдесяті та вісімдесяті, лідер команди Кенні Далгліш позував із "великими вухами" у ліжку. Джеррард пише у своїй автобіографії, що першу ніч після перемоги провів в обіймах з трофеєм, таким чином продемонструвавши спадкоємність.

Інші футбольні турніри сезону вже розіграні. Шахтар став чемпіоном України, Вест Гем виграв Лігу конференцій, а Севілья – Лігу Європи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube