Трамп, відомий скептицизмом щодо НАТО та оборонних союзів у Азійсько-Тихоокеанському регіоні, критикував військову допомогу Україні й висловлював симпатії до російського правителя Володимира Путіна
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що він сподівається на те, що майбутня адміністрація Трампа продовжить ключові аспекти зовнішньої політики президента Джо Байдена, включаючи ті, що стосуються Близького Сходу та України. Однак у свій останній робочий день на посаді головного дипломата Америки, він висловив занепокоєння, що команда Трампа може відмовитися від усіх чи деяких із цих напрямків.
Блінкен в інтерв'ю Associated Press висловивзанепокоєння, що нова адміністрація може не дотримуватися ініціатив, які команда національної безпеки Байдена запровадила для завершення війни в Газі, допомоги Україні в позбавленні російського втручання та підтримки зміцнених альянсів із ключовими партнерами.
"Коли ми прийшли, ми успадкували партнерства та альянси, які були серйозно пошкоджені", — сказав він. "Тож якщо минуле — це пролог, так, це було б занепокоєнням".
"Я не знаю — не можу знати — як вони підходять до речей", — додав Блінкен. "Я думаю, що є, може бути і, на мою думку, має бути певна реальна спадковість у кількох питаннях".
Обраний президент США Дональд Трамп скептично ставився до альянсів США, включаючи НАТО та оборонні партнерства в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, над зміцненням яких команда Байдена працювала протягом останніх чотирьох років. Трамп також критикував військову допомогу США Україні та хвалив правителя Росії Володимира Путіна.
Однак майбутній спеціальний посланець Трампа на Близькому Сході був глибоко залучений до допомоги адміністрації Байдена у досягненні угоди про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом. Обидва президенти — той, що йде, і той, що вступає на посаду, — заявили про свою заслугу у цьому прориві цього тижня.
"Найкращі плани: звичайно, немає жодної гарантії, що наші наступники будуть дивитися на них чи покладатися на них", — сказав Блінкен. "Але принаймні є такий варіант. Принаймні вони можуть вирішити, чи це хороша основа для продовження, і внести зміни".
Спроби видання зв’язатися з перехідною командою Трампа за коментарями не мали успіху.
Блінкен і адміністрація Байдена загалом зазнали значної критики за їхні дії під час хаотичного виведення військ США з Афганістану в 2021 році, а також за підтримку Ізраїлю в його війні проти ХАМАСу. Критики звинувачують їх у тому, що вони не наклали значущих обмежень на постачання зброї до Ізраїлю або недостатньо наполягали на пом'якшенні гуманітарної кризи в Газі.
У четвер протести, де лунали звинувачення Блінкена в причетності до ізраїльського насильства проти палестинських цивільних, перервали його останню появу в залі для пресбрифінгів Державного департаменту, а демонстранти регулярно збиралися біля його будинку.
Блінкен шкодував, що адміністрацію Байдена відволікли від її основних пріоритетів зовнішньої політики через події у світі, зокрема виведення військ з Афганістану, вторгнення Росії в Україну та кризу в Газі, які забрали час і енергію від реалізації основних завдань, зокрема в Індо-Тихоокеанському регіоні.
"Це не те, на чому ми хотіли чи очікували зосередитися, коли прийшли", — сказав він.
Проте час роботи Блінкена на посаді, ймовірно, запам'ятається трьома кризами, за які він отримав як похвалу, так і жорстку критику.
Адміністрація Байдена вирішила продовжити ухвалене під час першого терміну Трампа рішення про виведення військ США з Афганістану. Лише за кілька місяців після вступу на посаду Блінкену доручили нагляд за виведенням, яке супроводжувалося руйнівною атакою біля аеропорту Кабула, що забрала життя 13 американських військових і 170 афганців, які намагалися втекти від талібів.
Пізніше Блінкен та інші американські чиновники протягом кількох місяців попереджали про можливе вторгнення Росії в Україну та намагалися запобігти цьому. У 2022 році Блінкен присвятив багато часу та енергії ситуації в Україні, здійснюючи поїздки до столиць світу, щоб заручитися підтримкою України. Наприкінці січня 2022 року адміністрація Байдена зуміла згуртувати союзників по НАТО та однодумців, щоб підтримати Київ.
Нарешті, адміністрацію розкритикували як за надмірну підтримку Ізраїлю, так і за недостатню активність у відповідь на атаку ХАМАСу 7 жовтня 2023 року, яка розпочала війну в Газі.
Блінкен чутливий до такої критики і сказав, що він і його команда прагнули діяти в інтересах Америки у всіх трьох випадках.
"Ми, і Державний департамент зокрема, хотіли б, щоб нас пам’ятали за створення нової та міцнішої основи для Сполучених Штатів у світі для майбутнього — основи, яка дозволяє нам з позиції сили справлятися з цією неймовірною множинністю, складністю та взаємопов'язаністю викликів", — сказав він. "І ця основа — це оновлення наших альянсів і партнерств".
"Я сподіваюся, що переваги будуть настільки очевидними, що майбутні адміністрації в той чи інший спосіб їх продовжать", — сказав він.
Інтерв’ю, проведене в офісі Блінкена на сьомому поверсі Держдепартаменту, відбулося після його прощальної промови перед співробітниками відомства. Він закликав кар’єрних дипломатів продовжувати свою місію в умовах невизначеності щодо того, як нова адміністрація буде поводитися із закордонними відносинами чи ставитися до професійних американських дипломатів. Блінкен віддав належне їхній роботі за останні чотири роки та закликав залишатися стійкими.
"Без вас у цій картині цей світ, наша країна виглядали б зовсім по-іншому", — сказав Блінкен зібранню з кількох сотень працівників, що аплодували.
Трамп публічно скептично ставився до Держдепартаменту та його традиційної ролі у формуванні зовнішньої політики адміністрації. Він та його соратники не приховували своїх намірів очистити штат від кар’єрних чиновників, які не демонструють достатньої лояльності до президента. Його обраний наступник Блінкена, сенатор від Флориди Марко Рубіо, заявив, що він поважає зовнішню службу, але поки не деталізував жодних планів щодо управління відомством.