Бізнес в Криму, звʼязки з Януковичем і тиск на підприємців: у які скандали потравляв Данило Гетманцев

Голова фінансового комітету Ради не раз наражався на критику з боку підприємців за свої податкові ініціативи, однак імʼя нардепа повʼязано і з іншими гучними епізодами

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев: чим відомий голова фінансового комітету Ради

Діяльність Данила Гетманцева на посаді голови фінансового комітету Верховної Ради часто критикується українським бізнесом. Підприємці звинувачують нардепа в лобіюванні руйнівних рішень не тільки для їхніх компаній, а й для економіки держави в цілому. Парламентарій публічно виступав за поновлення жорстких перевірок та підвищення податків під час війни. Водночас імʼя "слуги народу" фігурує в журналістських розслідуваннях про незадекларований бізнес в Криму, нерухомість у Франції, звʼязки з друзями Януковича і російською агентурою. 

Інформатор розібрав скандали, повʼязані з головним публічним спікером влади з фінансових питань.

Бізнес в Криму

Відомо, що мама Гетманцева — Олена, є засновницею одного з найвідоміших в Україні туроператорів TPG. Кіпрська компанія записана на іншу кіпрську — Dunkley marketing LTD, яка належить матері очільника фінансового комітета Ради. Ця фірма не вказувалася в деклараціях нардепа, однак, як стверджують журналісти, вона зробила значний внесок у сімейний бізнеас.

За даними розслідувачів проекту Bihus.info, юридична компанія Гетманцева Jurimex з кінця 2000-х років обслуговувала кримський готельний комплекс "Ріпаріо" (за радянських часів — пансіонат "Прибережний") під Ялтою. Журналісти стверджують, що власником комплексу став "суддівсько-прокурорський клан". Спершу "Ріпаріо" оформили на родичів, а згодом — на британську компанію, чиї сліди ведуть на привабливий для офшорів Кіпр. Пакет акцій отримала і партнерка Гетманцева Ірина Мельніченко.

Після захоплення Криму російськими військами у 2014 році Мельниченко летить до Москви. Тоді в реєстрі компаній РФ зʼявилися клони українськиї фірм, за якими була закріплена нерухомість та гроші готелльного бінесу в Криму. Таким чином бізнес почав платити податки державі-агресору. Окрім того, дві компанії, на які зареєстровані два будинки та нежитлові приміщення, також починають сплачувати податки окупантам. Долю в цих компаніях мав і діючий голова фінансового комітету Ради.

В свою чергу нардеп запевнив, що його компанія Jurimex припинила супроводжувати бізнес, що залишився в Криму. Але в той же час супровід "Ріпаріо" продовжив Дмитро Махаринський — очільник представництва юридичної фірми Jurimex в Криму до 2014 року. Також журналісти стверджують, що Махаринський веде справи російського клона однієї з фірм Олени Гетманцевої — матері Данила Гетманцева. Зокрема, мова йде про орендний бізнес. Зʼясувалося, що жінка володіє приміщенням у Сімферополі.

Гетманцев стверджує, що приміщення станом на зараз втрачене через російську окупацію, однак компанія має фірму-клона, яка зареєстрована за тією ж самою адресою. Директором там вказаний Махаринський. Bihus.info наголосили, що до 2022 року фірма-клон була прикріплена за компанією Dunkley Marketing LTD, яку українські журналісти називають кіпрським офшорним "гаманцем" зі структури туристичного бізнесу матері Гетманцева.

Реагуючи на розслідування Гетманцев заявив про "постійний шквал замовних матеріалів" про нього, однак закликав "не звинувачувати журналістів Бігус в замовленнях".

"Вони точно роблять з нами одну справу і переконаний роблять її чесно! Ще раз вдячний їм за репортаж", - сказав нардеп.

Схеми в "Укравтодорі"

Bihus.info у своєму розслідувані повідомили, що у 2012 році Гетманцев особисто представляв інтереси двох британських фірм, які були клонами компаній "Дор-Строй" і "Юнікобуд". Тоді вони отримали контрактів від "Укравтодору", який очолював приятель Януковича Володимир Демішкан, на близько 1,5 млрд гривень. Співзасновницею обох компаній була дружина Демішкана.

Також ще у жовтні 2010 року компанія Гетманцева Jurimex отримала контракт на юридичне обслуговування всього "Укравтодору". Після Євромайдану 2014 року Демішкан утік до РФ та отримав російський паспорт. Директоркою двох британських фірм після цього стала майже 90-річна двоюрідна бабуся Гетманцева Валентина Лупандіна.

"У 2015 році вона виводить компанії з "Дор-Строя". Основна частка компанії переходить на українське ТОВ "Трейдінг Північ", записане на юристку Jurimex. Так минає декілька років. За цей час "Дор-Строй" "натендерить" ще 150 мільйонів та вперто не платитиме податки", — повідомили журналісти.

Нерухомість у Франції

За даними журналістів кіпрська Гетманцева Dunkley Marketing LTD у 2012-2013 отримала понад 1 млн євро, від белізького офшору. Джерело цих коштів невідоме. В той же час розслідувачі зʼясували, що ця фірма позичила французькій компанії матері Гетманцева 1 млн євро.

Гетманцев припустив, що ця французька компанія може бути пов'язана з туризмом і здаванням в оренду номерів. За словами нардепа, він не вніс цю фірму в декларацію через те, що його мати про неї не повідомляла.

Звʼязки з російською агентурою

В лютому проект "Гроші" підготував розслідування, згідно з яким, Данило Гетманцев працював помічником-консультантом колишнього нардепа-регіонала Володимира Сівковича, який підозрюється в державній зраді за створення мережі російських агентів в Україні.

За словами журналістів, Служба безпеки України розкрила центр з підготовки російських агентів впливу, яких в свою чергу ворог "засилав" в найвищі ешелони влади. Керівництво цією мережею, за даними проекту, вели регіонали Володимир Сівкович та Андрій Клюєв. "Гроші" виявили, що упродовж кількох років помічником Сівковича був Данило Гетманцев.

"Тож, починаючи із початку 2000-х років, я співпрацював з народним депутатом В.В. Сівковичем. Так я отримав відповідну можливість і готував ряд законопроектів та поправок до проектів законів під час підготовки їх до другого читання. Окрім того, я консультував народного депутата з питань, в яких я є фахівцем – податкове, фінансове, банківське, інформаційне, адміністративне право тощо", — коментував у ЗМІ сам Данило Гетманцев.

"Гетманцев був помічений у вкрай неоднозначних ініціативах, які експерти навіть охрестили «податковими диверсіями». А також – у поширені кремлівських наративів. А відтак експерти закликають перевірити Гетманцева та всіх колишніх поплічників Сівковича-Клюєва щодо можливої співпраці з агресором", — заявили журналісти "Грошей". 

Бізнес проти Гетманцева

Навесні 2022 року представники великого, малого та середнього українського бізнесу звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням усунути з посади голови парламентського комітету з питань фінансів Данила Гетьманцева. Відкритий лист підписали керівники "Нової пошти", Meest, MacPaw, Ajax Systems та ще сотні інших підприємців різного рівня.

"Данило Гетьманцев є уособленням регресивного, популістського соціалістичного підходу, послідовним противником економічної свободи, прихильником більш жорсткого державного регулювання та придушення підприємницької ініціативи, що унеможливлює нашу діяльність", — заявили підприємці.

Підписанти листа підкреслили, що заяви Гетманцева про підвищення податків призводять до того, що велика кількість підприємців відмовляються інвестувати в Україну і переносять проекти в ЄС.

"Пан Гетманцев є активним прихильником марксистських, соціалістичних ідей та радянського способу життя, противником ринкової економіки та пов'язаних з нею прав і свобод. Дії пана Гетьманцева на посаді голови Комітету завдають нищівної шкоди як економіці України, так і її репутації", — наголосили бізнесмени. 

В інтерв'ю Forbes, записаному на початку травня 2022 року, тобто всього через 2 місяці після початку повномасштабної війни, Гетманцев, зокрема, заявив, що вважає за доцільне відновити податкові перевірки бізнесу, який не постраждав від російської агресії.

"Чому ми не повинні перевіряти підприємця, який працює в Івано-Франківську? У мирних областях слід повертати нормальний податковий контроль", — сказав нардеп.

Тим часом в квітні цього року очільник фінансового комітету ВР анонсував, що з липня в Україні буде скасовано пільговий податок в 2%, а також перестане діяти мораторій на проведення перевірок документообігу бізнесу.

"Ми приберемо 2% єдиний податок, повернемо документальні перевірки бізнесу. Наразі, крім відшкодування ПДВ, немає таких перевірок. Відновимо штрафи з 1 липня за невикористання РРО. Це законопроект Кабміну №8401, і я думаю, що ми його ухвалимо. Це є в умовах нової програми із МВФ", — заявив Гетманцев.

Проблемний "благодійний" закон Гетманцева

Також в квітні фінансовий комітет Ради під головуванням Гетманцева підтримав проєкт його ж закону №9177, який надає пільги компаніям зі сплати податку на прибуток, якщо вони займаються благодійністю. За думкою авторів профільного телеграм-каналу "Монополіст", така ініціатива може нанести шкоду державі.

За словами авторів публікації, зараз, якщо сума виділена компанією на благодійність перевищила 4% минулорічного прибутку, з неї доведеться сплатити 18% податку на прибуток. Проєкт закону Гетманцева пропонує підвищити цей ліміт в Податковому кодексі до 10% від минулорічного прибутку. При тому благодійністю вважаються кошти, товари, послуги, роботи безоплатно передані неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Однак станом на даний момент цей реєстр закритий для публічного доступу.

"Умовний "Метінвест" (Ріната Ахметова) зможе перерахувати до 10% від свого минулорічного прибутку на умовний "Фонд Ріната Ахметова", звільнивши цю суму від оподаткування. Припустимо, цей фонд витратить отримані кошти на безпілотники для ЗСУ. Тоді нічого страшного, якщо сума буде на 18% менша. Ці 18% підуть в держбюджет, з якого оператори цих дронів отримуватимуть грошове забезпечення. Але цілком можливо, що ці кошти будуть використані на друк календариків із зображенням Ахметова, або оплату "заказух" у ЗМІ, або інше іміджеве просування акціонера. Це як приклад", - йдеться в пості.

Нагадаємо, за словам Гетманцева, ухвалення Верховною Радою повернення виплат для військових та іншим силовикам у 30 тисяч гривень не означає, що на це у держави будуть гроші.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Останні новини

Нічна ракетна атака на Київщину: загинув чоловік та його 4-річний син, є поранені

Том Круз отримав удар у ніс: схопив актрису за живіт

ДТЕК виставив киянці 2,2 мільйона гривень боргу за світло, та пішла до суду - яким було рішення

Зі шкіркою чи без: у суперечці, як їсти фрукти, поставлено крапку

На Київщині подружжя обікрало Єву, бо ніде було придбати особисті засоби гігієни - що вирішив суд

Не ходіть на кладовище: сьогодні там відкривається портал між світами - прикмети і заборони на 11 серпня

Київстар щодня знімає абонплату з рахунку клієнта - як це коментують у компанії

У ЧАЕС знову працюватиме електростанція, щоправда, сонячна - подробиці

Аффлек не подобається нікому, крім матері Дженніфер: друзі Лопес радіють її розлученню

У Сумах ЦНАП відмовив родині, яка проживає у гуртожитку, в приватизації квартир - що вирішив суд

Ремонт, горила, спортсмени, ветерани, юні таланти і знову ремонт: Кличко увімкнув режим виборів

М'ясний суп Тора: здивуєтеся, хто його приготував

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube