Битва за прикордоння, евакуація та розвідка боєм: чи справді Росія пішла у повномасштабний наступ на Харків

У напрямку Липців та Вовчанська тривають контрударні заходи, загарбники застосовують піхоту та техніку

Наступ РФ на Харків 2024
Чи пішла Росія у великий наступ на Харків. Колаж: Інформатор

На світанку 10 травня, одразу після “сакральної” для російського диктатора Володимира Путіна дати, пов’язаної із так званим “днем перемоги”, війська РФ почали спроби вести наступальні дії у Харківській області, які не увінчалися якимось значним успіхом. Наразі ж тривають бої за населені пункти у “сірій зоні” прикордоння. Окупанти намагаються бити по Вовчанську та Липцях, але саме сьогодні наступ на обласний центр все ж є малоймовірним.

Російські диверсійно-розвідувальні групи (ДРГ) також проривалися у напрямку Вовчанська та Липців. Втім, чи дійсно РФ зібралася оточити Харків, чи це лише спроба “промацати” слабкі місця в нашій обороні – у матеріалі Інформатора.

Вихід на Харків з Вовчанська та Липців

Росіяни активно б’ють по місту Вовчанськ, яке знаходиться за 5 кілометрів від Росії, а відстань до самого Харкова становить 74 км. На населений пункт скидають велику кількість КАБів, ведуть вогонь з РСЗВ, а також тривають артобстріли. Центр Вовчанська практично зруйнований, не залишилося жодної вцілілої будівлі. 

Водночас на цьому напрямку не йдеться по масований наступ ворожих частин. Там намагалися прорватися російські ДРГ, яких зустріли українські захисники.

Крім того, голова Вовчанської МВА Тамаз Гамбарашвілі заявив, що з міста триває евакуація, люди виїжджають здебільшого власним транспортом. Але разом із гуманітарним центром також було організовано вивіз містян.

“Місцеві кажуть, що такого обстрілу ще не бачили. Тому зараз у Вовчанську небезпечно знаходитись. З третьої ночі (10 травня – ред.) летять КАБи, артилерія, з РСЗВ обстрілюють”, – зазначав Гамбарашвілі.

Колишній речник Генштабу ЗСУ та військовий експерт Владислав Селезньов наголошував, що Вовчанськ добре укріплений. Втім, контроль над цим населеним пунктом залежить від того, якими ресурсами окупанти готові атакувати і скільки своїх солдатів готові покласти у передмісті.

“У нас є певні оборонні рубежі та позиції поблизу Вовчанська. Ворог сунувся в рамках піхотних штурмів, отримав ляпаса, зазнав втрат та відступив...Зараз щось прогнозувати дуже складно. Бо фактично ми зараз бачимо лише початок того процесу, коли ворог активізує свої діяння на півночі Харківської області”, – додав він.

Також 10 травня окупанти били по селу Липці, яке розташовано на північ від Харкова – за 30 кілометрів від міста, а також у 10 км від РФ. Протягом вчорашнього дня ворог не припиняв артобстріли н.п. 

Туди також намагалися безуспішно заходити ДРГ, а наразі росіяни з цього напрямку намагаються просуватися у зону ефективного радіусу дії трубної артилерії, щоб бити по Харкову. Втім, повноцінний наступ з цього району експерти ISW вважають малоймовірним теж, адже шлях до обласного центру звідси є вразливим. 

З Липецької громади теж розпочалася евакуація. Заходи проходять, згідно з планом, який був підготовлений заздалегідь. Евакуйованих обіцяють розмістити у транзитних пунктах та забезпечені всіма необхідними речами.

Битва за прикордоння

За даними Генштабу ЗСУ, прямо зараз продовжуються контрударні заходи у районі Липців та Вовчанська, де росіяни застосовують піхоту та техніку. Бої тривають за населені пункти у прикордонні, які фактично перебували у сірій зоні.

Серед них – Стрілеча, Пильне та Борисівка, які знаходяться у напрямку Липців. Також триває битва за Олійникове, яке розташоване одразу за Пильним, що може свідчить про просування російських військ через цей населений пункт. Про ймовірне захоплення Пильного писали і аналітики Інституту вивчення війни. Втім, українська сторона цю інформацію не підтвердила. Крім того, наші захисники б’ються з російськими загарбники за село Огірцеве, що знаходиться у передмісті Вовчанська. 

Наступ на Харків

Усі нинішні дії росіян на Харківщині наразі ж не свідчать про те, що вони вирішили розпочати повномасштабну наступальну операцію на саме місто Харків. Найімовірніше, ворог веде розвідку боєм, щоб “промацати” слабкі місця в українській обороні. Втім, зазвичай такі дії і передують великим наступам, але звідки саме він може розпочатися – однозначно спрогнозувати важко.

Схожі оцінки роблять військові та аналітики. На думку директора Центру протидії дезінформації Андрія Коваленка, дії росіян свідчать лише про імітацію повномасштабного наступу. Він вважає, що ворог може атакувати й Сумщину. При цьому, за його словами, атака на північ України – це маневр для відволікання ЗСУ. Інші експерти, військові та навіть американські посадовці попереджали, що, ймовірно, росіяни хочуть розтягнути лінію фронту, щоб Україна була змушена перекинути підрозділи на нові напрямки. Після цього ж головний удар може припасти на Донецьку область з метою подальшого просування.

Аналітики ISW вважають, що російській армії все ж буде важко захопити Харків. За різними оцінками, на Харківщині зосереджено від 35 до 50 тисяч окупантів. Втім, для того, щоб оточити місто, необхідно близько 300 тисяч особового складу. Вони зазначили, що деякі підрозділи Північного угруповання військ РФ можуть бути не дуже боєздатними, зокрема, через брак людей, необхідних для успішного проведення такої амбітної операції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube