Більшість українських волонтерів не зможуть працювати з 1 грудня: вони вимагають відмінити хибну постанову Кабміну

Постанова Кабміну №953 ускладнить роботу невеликих благодійних фондів та громадських організацій

Волонтери впевнені, що через оформлення додаткових документів час отримання гуманітарної допомоги збільшився в рази
Волонтери впевнені, що через оформлення додаткових документів час отримання гуманітарної допомоги збільшився в рази

З 1 грудня можуть припинити свою діяльність малі та середні благодійні фонди і волонтерські організації, які оперативно надають українським військовим та цивільним найнеобхіднішу допомогу. І останні вже не зможуть вчасно отримувати, наприклад, засоби тактичної медицини, продукти харчування та продукти особистої гігієни. Такі наслідки можливі через вступ в дію прийнятої Кабінетом міністрів України Постанови №953, що регулює ввезення гуманітарної допомоги. 

Ознайомившись з новими правилами, за якими з 1 грудні потрібно буде ввозити гуманітарні вантажі в Україну, благодійні фонди, громадські організації та волонтери збагнули, що виконати їх в сьогоднішніх реаліях вони не зможуть. 

Як будуть працювати волонтери з 1 грудня

Ось декілька порівнянь. Якщо зараз до волонтера поступає запит на отримання засобів тактичної медицини від військових, які наразі знаходяться на «гарячій точці», волонтер замовляє необхідне за кордоном чи просить допомоги партнерів. Після цього отримує замовлене, передає військовим та готує фото-відео звіт та, за можливості, акти прийому-передачі.

Але за новими правилами, потрібно буде спочатку надіслати запит іноземним партнерам з проханням надати гуманітарну допомогу та отримати від партнерів підтвердження отримання допомоги. Далі згенерувати електронний доступ та отримати реєстрацію в системі автоматизованого регулювання розподілення гуманітарної допомоги (САРРГД). Також згенерувати електронний ключ до САРРГД. Після цього отримати запит від військових з печаткою та підписом, який підтверджує потребу в наданні даної допомоги та створити заявку на отримання гуманітарної допомоги від партнерів. А ще отримати електронну декларацію та переслати її партнерам. Після перетину вантажу зробити інвентаризацію та занести в систему кількість отриманого вантажу, передати допомогу військовим, отримати підтвердження її постановки на баланс частини. І протягом 90 днів з моменту ввезення надати звіт в САРРГД з актами прийому-передачі.

Тут треба розуміти, що таке місцеві волонтерські центри біля лінії фронту. Як правило, це люди, чиї близькі воюють у конкретних підрозділах і яким чогось не вистачає. І які звертаються за цими конкретними речами. На всі ці процедури у них немає ані часу, ані ресурсів. 

Ще приклад. Якщо зараз до волонтера поступає запит на надання допомоги дитячому будинку, наприклад, генератора, то він збирає кошти, купує обладнання за кордоном, доставляє його в Україну і передає дитбудинку. І готує фото-відео звіт та акт прийому-передачі. Але з 1 грудня все стане набагато складніше. Після отримання запиту від дитбудинку, збору коштів та закупки волонтеру треба згенерувати електронний доступ та отримати реєстрацію в САРРГД. Далі згенерувати електронний ключ до САРРГД, створити заявку на імпорт гуманітарної допомоги до України, отримати електронну декларацію та переслати її партнерам, які займаються перевезенням генератора. Після перетину вантажу зробити інвентаризацію та занести в систему кількість отриманого вантажу, передати допомогу дитячому будинку та отримати підтвердження постановки гуманітарної допомоги на баланс закладу. Протягом 90 днів з моменту ввезення гуманітарної допомоги надати звіт в САРРГД з актами прийому-передачі.

Петиція набрала необхідні голоси за три дні

Благодійники та волонтери впевнені, що таким чином час отримання гуманітарної допомоги збільшився в рази. І вірогідно, що на момент надання набувач допомоги вже не буде її потребувати. Свої думки вони виклали в офіційній петиції, яка отримала необхідні 25 тисяч голосів всього за три дні. Там називають такі небезпеки для волонтерського руху:

  • Постанова ускладнить роботу невеликих благодійних фондів та громадських організацій.
  • Припинення діяльності індивідуальних місій закордонних волонтерів, які привозять гуманітарну допомогу і самостійно доставляють її в небезпечні регіони.
  • Унеможливлення надання термінової допомоги військовим. Повне зникнення діяльності окремих волонтерів фізичних осіб, які проводять точкові збори для допомоги підрозділам Сил оборони України та цивільному населенню на власні рахунки фізосіб.
  • Нові правила ввезення гуманітарної допомоги створять монополію великих фондів, які не можуть покривати всі потреби.
  • Автори документу просять відтермінувати вступ дії Постанови в силу на 6 місяців.

Руйнування волонтерського руху під соусом цифровізації

Колишній міністр соцполітики, екс-віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко розповів Інформатору, що за часи, коли він перебував на посаді міністра, їм довелося формувати нову систему ввезення гуманітарної допомоги. Раніше вся допомога ввозилася через відповідні дозволи, які надавало в тому числі і Мінсоцполітики.

«До 2014 року це була досить серйозна корупційна та сильно забюрократизована схема, вибудована при Наталії Королевській. І щоб ввести гуманітарну допомогу треба було пройти десять кіл пекла. На кожному рівні треба було заплатити. Були навіть тарифи – кому скільки треба занести. Не повинна гуманітарна допомога стояти по 3-4 місяці на митниці поки чиновники приймали якісь рішення. Я був у шоці, коли почув, що гуманітарний вантаж з Британії стоїть на митниці вже півроку. І це під час війни, коли люди потребують допомоги», - згадує Павло Розенко.

Нарешті зробили ефективну та швидку систему надання гуманітарної допомоги, яка діяла до початку широкомасштабного вторгнення. Всі звикли за нею працювати. В минулому році її ще спростили – і це всіх задовольняє. Щоб ввезти гуманітарну допомогу вже не треба було рішень Мінсоцполітики – достатньо було на митниці надати певні документи в електронному або друкованому вигляді. Там швидко приймалося рішення, документи забирали, потім передавали до міністерства для перевірки за необхідністю – хто і що ввозить, як розподіляться тощо.

«Для чого це роблять, хто ініціює ці зміни? Волонтери не зверталися з тим, що їм щось не подобається. Виходить, що міністерство тишком, без нормального публічного обговорення приймає рішення про скасування спрощеного перетину кордону при завезенні гуманітарки. І називають це цифровізацією. Чому обурилися ті організації, які ввозять допомогу: вони бачать, що нічого не спрощується. Знов вводиться чергове бюрократичне коло. Волонтерів знов вводять у стан постійних переписок – вже в електронному вигляді. Це дуже сильно загальмовує роботу благодійних організацій і окремих волонтерів або робить її неможливою», - впевнений колишній міністр.

Він підкреслює, що виконати весь ряд обов’язкових дій перед тим, як завезти допомогу, окремому волонтеру, що завозить невелику партію, неможливо в принципі.

«Коли вимагають заповнювати по кожному товару його специфікацію, кваліфікацію, ТУ і таке інше – це перетворюється у цифровий маразм. Цілий ряд фондів та організації, в першу чергу закордонних, це побачили та оголосили про те, що в таких умовах не можуть далі надсилати допомогу. У них немає доступу до цієї системи. Та й займатися з ранку до ночі паперовою творчістю їм не потрібно», - зазначає Розенко.

Дійсно, крупні волонтерські організації та фонди мають відповідні штати та апарати. Вони планують та знають, що завозять. І нова система для них особливих труднощів не складе. Але маленькі фонди або окремі волонтери її не потягнуть. І це удар саме по маленьким і середнім волонтерським та благодійним організаціям і фондам, у яких технічних можливостей немає.
Плюс вводяться додаткові речі по звітуванню по використанню цієї допомоги. І для тих, кому надається ця допомога, теж вмикається купа бюрократичних звітів. Уявіть: завозять допомогу для якихось військових частин, які знаходяться на передовій. І вони мають на комп’ютерах писати якісь звіти через електронний цифровий підпис – кому й скільки чого передали. Це теж перетворюється на маразм.

Тому головна проблема нового порядку, це, по-перше, у тому, що він робився таємно – ніхто ні з ким про це не говорив. І по-друге, це скасування спрощеного ввезення гуманітарної допомоги. Тому питання: у нас вже закінчилася війна? Україна не потребує гуманітарної допомоги?

Тишком-нишком хибним шляхом

Глобальна проблема Місоцполітики в тому, що вони не хочуть ні з ким консультуватися, нікого чути, не підпускають до обговорення проєктів своїх рішень. І потім це перетворюється в скандал та катастрофу. 

«Зараз скандал розгорівся. Реакція міністерства була абсолютно дикою. Всіх опонентів почали просто деструктивно обзивати зрадниками та маніпуляторами. Стверджували, що їх доводи – брехня. Запевняли, що зроблять все тільки простіше. Тобто ані міністр, ані заступники не знають, що таке гуманітарна допомога. Вони жодного разу її не ввозили і не розуміють, як це працює. І ці зміни їм здаються легкими та простими. Але це не так. Тому вони почали «відгавкуватися» - коли їм почали доводити. Врешті решт міністерство розвело руками і начебто запросило до переговорів, якихось круглих столів, створюють робочу групу», - каже Павло Розенко.

Екс-міністр додає, що у Верховній Раді є Комітет соціальної політики. І його дивує, що в такій скандальній ситуації замість того, щоб стати на бік людей – народні депутати самоусунулися. Хоча вони мають стежити за тим, що робить міністерство і контролювати ці дії. А ще дивно, чому мовчить Офіс Президента, чому звідти нема ніякої реакції на такі руйнівні ініціативи Мінсоцполітики. Розенко впевнений, що такими діями вбивають найбільш активну частину невеликих волонтерських структур, які роблять колосальну роботу.

«Обурює, коли чиновники починають розказувати про зловживання в сфері гуманітарної допомоги, розкрадання. Якщо бачите це розкрадання – то ваше завдання боротися с цим. Але 95% всіх благодійних організацій, фондів та волонтерських структур – це чесні та порядні люди, які щиро вболівають та допомагають громадянам і військовослужбовцям. І всю вертикаль влади та силових структур треба спрямувати на ці 5% негідників і їх карати. Побачили, що десь продають гуманітарну допомогу – розслідуйте цей факт. Побачили, що вона десь вкрадена – розслідуйте факт. А не карайте повністю всі громадські та благодійні організації тим, що робите проблему при ввезенні допомоги. Це абсолютно хибний шлях», - підкреслює Павло Розенко.

Він сподівається, що благодійні організації та волонтери об’єднаються довкола позиції, що зараз не час все ламати. І вступ у дію постанови перенесуть.

Європа може відвернутися

Консул Латвійської республіки Юрій Підгорний, який багато займається саме питаннями надання гуманітарної допомоги, розповів Інформатору, що у цьому році Латвія прийняла рішення, згідно з яким у нетверезого водія автівку конфісковують і відправлять до України – на допомогу військовим частинам. По латвійським нормам, ця машина може бути передана виключно через гарантійний лист від конкретної військової частини, а не благодійному фонду. Таким чином, наприклад, в Запорізькій області військовим зайшло понад двадцяти машин.

«Коли я отримую дані, яку машину латиші готові передати, то оперативно шукаю отримувача на неї серед підрозділів поблизу лінії фронту. Там вони, як розхідний матеріал – від тижня до місяця. І потрібні завжди. А постанова ставить на цьому хрест. Військова частина повинна сама сформувати електронні документи – але це не їх справа. А відправляти машини на гуманітарній центри латиші відмовляться, мотивуючи, що було чимало випадків, коли авто від таких центрів возили якихось великих цабе далеко від фронту. Створити електронні документи не дуже складно. Але для цього потрібен час – а чи є він у військової частини, яка воює на передовій і якій допомагають волонтери? Там нема кому цим займатися. Навіть звичайного гарантійного листа з підрозділу на отримання автівки я не можу отримати по два тижні. Тому машин з Латвії військові вже не побачать», - підсумовує консул.

Він каже, що латиші часто кладуть в машини, які направляють в Україну, різні медикаменти, про які просять наші хлопці. Водій на кордоні декларує машину та швиденько вручну прописує, які при ньому медикаменти. Митники подивилися і пропустили – на все півгодини вистачає. А по новій постанові людина, яка ввозить вантаж, не має права оформляти документи. Це повинен робити отримувач гуманітарки заздалегідь в електронному вигляді. Це цілковитий абсурд.

«Можливо, таким чином намагаються боротися з контрабандою? Але ж для цього є відповідна структура – нехай вона й займається. Контролює, щоб гуманітарка в магазинах не з’являлася. Карайте структури, які будуть виявлені – позбавляйте їх ліцензій. Але замість цього страждатимуть нормальні люди, які займаються благодійністю та волонтерством за власною ініціативою. Кабінету міністрів України неможливо такими постановами втрачати свій авторитет. Коли дії не на користь країні, а шкодять», - впевнений представник країни ЄС в Україні.

Він нагадує, що коли почалася війна в Ізраїлі, першим рішенням влади було відмовитися від прийняття будь-яких законів крім тих, що стосуються безпосередньо війни. Ситуація в Україні складається по-іншому. Юрій Підгорний каже, що один із чиновників в Кабміні розповів йому, що в постанові встановлена купа вимог до волонтерів з розрахунку, що залишаться дві-три підконтрольні великі «контори» зі своїми майданчиками, а решту вони або підімнуть або ліквідують. А співробітник ОВА в бесіді підкреслив, що таким чином майже повністю повертають довоєнну процедуру, яка займала два місяці: «Ми під час ковіду більше місяця витратили, щоб ввезти фуру масок для лікарень. І це при тому, що звертались не як волонтери, а як ОВА».

Спроба приватизувати благодійність

На думку представників благодійних фондів, виграти від постанови можуть великі гуманітарні центри, які, можливо, контролюються конкретними владними особами у Києві. Згідно закону, 20% благодійних внесків фонди можуть використовувати на адміністративні видатки. І відомі фонди збирають по всьому світу гроші, завозять гуманітарку. Тож із зібраних 100 мільйонів доларів на власні потреби перепадає чимало. В той же час малі фонди, як правило, не використовують для себе зовсім нічого.

«В січні цього року ми зареєстрували свій фонд. Зараз збираємо гроші на генератори для розвідників. На адміністративні видатки звідти не взяли жодної гривні. Всі працюють на основному робочому місці, отримують там зарплату. Тому у директора чи главбуха не підіймається рука брати з фонду гроші собі на зарплату. А великі фонди – це структури, які наймають працівників. І це вже не виглядає як благодійність. Скоріше, як компанія, яка займається імпортом. Таким фондам оформляти декларації набагато простіше – для цього працюють наймані люди. Приймаючи подібні рішення під час війни, чиновники повинні враховувати думки тих, кого ці рішення безпосередньо стосуються. І тоді почули б, що сьогодні вводити ці зміни неможливо», - вважають у благодійному фонді «Незламне Запоріжжя».

У фонді вказують ще на таку деталь: автори постанови прописали, що у декларації обов’язково вказувати код КВЕД на продукцію, яка буде завозитися. І можливі ситуації, коли іноземці вважають, що код має бути саме таким, а наш митник на кордоні не погодиться. Відмовляє у ввозі вантажу. У кишеню покладеш – задекларує. С цим багато, хто часто стикався у мирний час.

«Таке враження, що подібні документи готують люди, які взагалі не в темі і не розуміють, як зараз здійснюється гуманітарна допомога», - зазначають благодійники.

Також у фонді розповіли, що свого часу українським дипломатичним установам за кордоном надійшла вказівка рекламувати виключно благодійний фонд UNITED 24. І коли запорізькі благодійники спробували направити у декілька наших посольств невеликий опис того, чим планують займатися, то отримали чітку відповідь від знайомих дипломатів, що їм заборонили рекламувати за кордоном будь-які благодійні фонди окрім UNITED 24. Таким чином ситуація виглядає так, що сьогодні хтось намагається приватизувати благодійність.

Ігор ТЕМИН

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube