Без грошей, ліків та техніки: чи допоможуть санкції зупинити війну Росії проти України

Читать на русском

У Росії розпочалося нове життя, яке аж ніяк не можна назвати прекрасним

Читать на русском
Без грошей, ліків та техніки: чи допоможуть санкції зупинити війну Росії проти України

У Росії розпочалося нове життя, яке аж ніяк не можна назвати прекрасним

24 лютого, у день початку наступу російських військ на територію України, для громадян Росії розпочалося нове життя: без подорожей, звичних сервісів та улюблених брендів. На черзі - проблеми з роботою, ліками та їжею. Усе це стало наслідком санкцій, запроваджених проти РФ.

Чому Захід оголосив економічний хрестовий похід на країну-терориста і у що це виллється для росіян, розбирався Інформатор.

Банки та валюта

9 березня рейтингове агентство Fitch Ratings понизило кредитний рейтинг Російської Федерації з B до C, т.зв. рейтинг "сміття". Інші рейтингові агенції попереджають, що Москва може призупинити виплати за зовнішнім боргом. На практиці це попередження, що країна майже напевно не зможе погасити свої борги, а банкрутство держави в цей час здається неминучим. 

Це стало наслідком санкцій, накладених на Росію. 8 березня Центробанк РФ заборонив продаж валюти в касах банку, а з депозитів можна зняти лише долари і лише обсягом до 10 тисяч. Такий порядок діятиме з середи, 9 березня та до 9 вересня 2022 року. Тепер з валютних рахунків клієнти банків зможуть зняти до 10 тис. доларів у готівковій валюті, а решта коштів – у рублях за ринковим курсом на день видачі. 

“Рубль впав низько, як ніколи. Він ніколи навіть у 90-ті так не падав! Сьогодні відкрилася Московська біржа. Центробанк зміг утримати курс 121 рубль за долар. При цьому, як пишуть самі росіяни, купити долари можна лише на чорному ринку за ціною 400 рублів за долар. Для порівняння, на початку лютого курс був 70-80 рублів за долар”, – каже економіст Михайло Крапивко.

Російська економіка починає працювати у режимі 1990-1991 року, коли є різні курси долара. Передбачити, якими будуть ці курси, зараз не може ніхто. Все залежатиме від того, скільки Російська Федерація отримає нафтодолари.

Співзасновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко не виключає, що незабаром у РФ, як і в СРСР, буде запроваджено кримінальну відповідальність за валютні операції.

Нафта 

8 березня президент США Джо Байден запровадив повне ембарго на імпорт російських енергоресурсів. Великобританія до кінця 2022 р. планує поступово припинити імпорт російської нафти та нафтопродуктів. Європейська Комісія представила план повної відмови від російського викопного палива до 2030 року. 

Втім, ще до прийняття рішень на державному рівні, нафтове ембарго Росії оголосили приватні компанії: Shell та British Petroleum закрили свої АЗС на території РФ та перестали купувати російську нафту. Компанія Maersk не хоче перевозити контейнери з російськими вантажами та російську нафту у своїх танкерах.

“Не дивно, що сьогодні така величезна знижка на російську нафту до Brent. Різниця сягає 30 доларів за барель. Ніколи такого не було! Західні споживачі не хочуть мати нічого спільного з Росією”, - каже професор економіки паризької Школи політичних наук Сергій Гурієв.

Ввечері 10 березня у Парижі пройде неформальний саміт ЄС. Видання Euractiv отримало від своїх джерел проект підсумкової декларації: там йдеться насамперед про поступову відмову ЄС від російських енергоресурсів за допомогою диверсифікації постачання газу до ЄС (зокрема, скраплений газ від США та Катару та розробки в галузі біогазу та водню); прискорення розвитку поновлюваних джерел енергії; синхронізації європейських газових та електричних мереж.

За неофіційними даними, зараз тривають переговори з Іраном та Венесуелою, режими яких, порівняно з путінським, здаються милими пустощами. Можливо, з них знімуть санкції та їхні енергоресурси замінять на ринку російські вуглеводні.

Залишається відкритим питання, чи приєднається китай до нафтового ембарго Заходу. “Якщо так – для Росії все буде закінчено одразу. Тому що раптом з'ясується, що Путіну не буде чим платити омонівцям, які б'ють протестувальників. Але ми не думаємо, що так станеться”, - каже Сергій Гурієв. І додає, що продавати нафту в Китай у тих же обсягах, в яких вона йшла до Європи, не вийде через відсутність трубопроводів і проблеми з танкерами, власники яких не хочуть мати справу з Росією. Крім того, не слід забувати, що китайські компанії зовсім не хочуть потрапляти під російські санкції. Не виключено, що це зупинить їх від ведення справ із токсичною РФ.

Газ

“Заморозивши активи Центробанку Росії в Європі, Євросоюз продовжує платити Росії мільярд доларів на день за газ, – каже Сергій Гурієв, – точиться дискусія про доцільність такої практики. Звучить все більше голосів про те, що є речі більш пріоритетні, ніж благополуччя європейської економіки. Треба платити 2-3-4 тисячі за газ – заплатимо. У Євросоюзі гроші ще не скінчились”.

Це не дивно. Після натяків Путіна щодо можливості використання ядерної зброї, які багато хто в Європі сприйняв серйозно, першочерговим завданням для ЄС стає позбавлення господаря Кремля такої можливості.

Ліки

Інфляція за минулий тиждень склала 2%, - говорить Сергій Гурієв, - Це дуже багато. Це означає, що за місяць вона становитиме 10%, а за два місяці – 20%. Це дуже багато. Якщо говорити конкретно про ліки, то ті, що не зникнуть, подорожчають у 1,5-2 рази”.

Частка фармацевтичних субстанцій російського виробництва, необхідних для створення стратегічно важливих лікарських препаратів, становить лише 6% їх загального обсягу в кілограмах, говорить президент компанії "Активний Компонент" (найбільший виробник фармацевтичних субстанцій в РФ) Олександр Семенов. 

"Якщо взяти перелік стратегічно значущих лікарських засобів (затверджений урядом РФ 1 серпня 2020 року), де обговорюється, що ці лікарські препарати повинні вироблятися в Росії за повним циклом, включаючи субстанції, то приблизно 5,5-6% необхідних для них субстанцій створюються у нас, решта - імпорт. А якщо говорити про життєво необхідні та найважливіші лікарські препарати (ЖНВЛП), то ця цифра становить близько 8%", - сказав він.

“Фарма дуже інтегрована у світовий простір.  В нас 521 постачальник, половина з них – європейські. 27 - найкритичніші. Ми сьогодні сиділи вранці, дивилися, що робити. І вирішували три проблеми. Як нам з Європи щось доставити, як брати наші рублі, конвертувати в євро та посилати туди та наскільки збільшити відпускні ціни з виробництва.

Плюс є ще проблема: може статися так, що якісь компанії без жодних вказівок регуляторних органів ЄС не працюватимуть із Росією, тобто керівники закордонних фірм можуть особисто приймати рішення про зупинення постачання сировини та матеріалів.

Сьогодні велика кількість дистриб'юторів просто зупиняє відвантаження ліків в аптеки, тому що курс конвертації невідомий або завтра різко підвищиться. Через тиждень-два це відчуватиметься в аптеках”, - каже гендиректор та засновник Solopharm, п'ятий за величиною російської фармацевтичної компанії Олег Жеребцов. Він додав, що у нинішній ситуації може зупинитися навіть виробництво російської вакцини “Супутник” через неможливість ввезти імпортні витратні матеріали.

“Поки що заборони на імпорт лікарських засобів немає, але вони сильно подорожчають. Однак це не турбує російську владу, поки в них є гроші платити ОМОНу. Якщо таких грошей не буде, омоновці можуть припинити бити російських бабусь, які не можуть купити ліки. Саме тому американські політики наполягають на нафтовому та газовому ембарго”, - каже Сергій Гурієв.

Зарплати

Важливим елементом економіки є робочі місця. Іноземні компанії, які заявили про згортання своєї діяльності в Росії, звільнятимуть співробітників. Це підвищить рівень безробіття до 4 %. Це стосується головним чином мешканців великих міст. Це прямі збитки. Є й опосередковані: логістика, постачальники, торгівля — там теж можливі скорочення, — каже Михайло Крапівко, — Тобто у населення знижується купівельна спроможність та здатність заробити. На цьому тлі те, що більше нема де відпочити і нікуди полетіти — меркне”.

Тим часом зупиняються і російські компанії. Так, з 5 березня конвеєри заводів у Тольятті та Іжевську зупинено, припинено складання всього модельного ряду Lada. Офіційною причиною припинення виробництва автомобілів на Автовазі називають проблеми з поставками комплектуючих. Це лише перша ластівка. У сучасній Росії важко знайти хоч щось, що повністю робиться із російської сировини на російському обладнанні. Навіть вирощувати картоплю без імпортного насіння буде дуже важко (свого виробництва порівнянної якості в Росії немає). 

Чого хоче Захід?

У січні 2022 року президент США Джо Байден заявив, що у разі вторгнення Росії в Україну Вашингтон запровадить санкції, яких Володимир Путін «ще ніколи не бачив». За його словами, вторгнення до України стане для Росії катастрофою. Тоді лише розмови про таку можливість викликали падіння курсу рубля та котирування акцій російських компаній.

Після 24 лютого 2022 року економічні санкції вводилися в кілька етапів, сподіваючись, що Путін припинить це безумство. Цього не сталося. 

“Тепер завдання Заходу зробити так, щоб Путін не мав грошей на війну, - каже Сергій Гурієв, - У Європі вторгнення путіна в Україну сприймається як 1939 рік. Виникає питання, чи все ми зробили, щоб запобігти 1940, 1941 рокам? Чи варто було б тоді торгувати з Гітлером? Більшість відповість, що ні, не варто. Тому вони утримуються від торгівлі із РФ сьогодні. Тим більше, що Росія – це не дуже великий ринок. До війни російський ВВП становив 1,7% світового. А зараз, мабуть, ближче до 1%. Багато компаній готові втратити цей 1%, щоб зберегти чисте сумління і не викликати страйків своїх робітників із вимогою припинити відносини з Росією”.

Про те, як Україна та Європа обійдуться без російського газу, інформатор писав тут. Скільки триватиме пекло в Росії: пару років чи десятиліття - читайте тут. Як санкції впливають на настрої росіян тут, а як настрої в Росії позначаються на боєздатності путінської армії в Україні. тут.

Ольга Палій



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.