Бахмут перетворився на випалені руїни. Чим важливе місто та чи зможуть ЗСУ втримати наступ росіян — пояснюють експерти

Читать на русском

Значення міста для окупантів — скоріше ідеологічне, ніж стратегічне

Читать на русском
Бахмут перетворився на випалені руїни. Чим важливе місто та чи зможуть ЗСУ втримати наступ росіян — пояснюють експерти
Населений пункт щодня зазнає нищівних обстрілів

Значення міста для окупантів — скоріше ідеологічне, ніж стратегічне

На ключових напрямках на Донбасі, зокрема і навколо Бахмута, оперативна ситуація залишається важкою. За словами президента України Володимира Зеленського, місто вже перетворилось на випалені руїни. Що відбувається на цьому напрямку зараз, в чому полягає важливість Бахмута та чи є ймовірність, що окупанти досягнуть своєї мети — читайте в матеріалі Інформатора. 

 Ситуація у Бахмуті на 10 грудня

Аналітики Інституту вивчення війни повідомили, що протягом доби 9 грудня російські окупанти продовжили наступальні дії навколо Бахмута. За офіційною інформацією, українські війська відбили російський штурм поблизу Кліщіївки, приблизно за 7 км на південний захід від Бахмута. Водночас чимало російських джерел стверджували, що російські сили проводили штурмові операції в Бахмуті та на північ і південь від Бахмута, і заявляли, що українські сили зазнали великих втрат. Проте пропагандисти вже щонайменше двічі заявляли раніше, що їхні війська увійшли до Бахмута, тож вірити їхнім заявам — очевидно, не варто. 

Військовий експерт, координатор групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець сказав, що на Бахмутському напрямку наступ різко посилився. 

"Війська противника різко посилили наступ північніше Бахмуту. За окремою інформацією, їм вдалося північно-східніше Соледару перетнути дорогу Т1302 та увійти у с. Яковлівка, що певним чином погіршує становище тактичної групи підрозділів ЗСУ, яка обороняє Соледар.Одночасно з цим противник продовжив свої спроби повністю зайняти с. Опитне на південь від Бахмуту та просунутись в районі с. Кліщіївка. Добився часткового успіху - вийшов на ближні підступи до цього селища", — повідомив експерт. 

Про важку ситуацію навколо Бахмута у своєму зверненні 9 грудня сказав і Володимир Зеленський: 

"Фронтова ситуація залишається дуже важкою на ключових напрямках на Донбасі: Бахмут, Соледар, Марʼїнка, Кремінна... На землі цих районів вже давно не залишилось живого місця, не ушкодженого снарядами і вогнем.

Окупанти фактично зруйнували Бахмут – іще одне місто Донбасу, яке російська армія перетворила на випалені руїни".

Чим важливий Бахмут? 

Для росіян Бахмут має обмежене стратегічне значення. На думку експерта групи "Інформаційний спротив" Олександра Коваленка, логістика армії рф через Кримський міст — недосконала та має сумнівну ефективність. Тому окупанти шукають інших шляхів. 

"Один з них - це відновлення повноцінного постачання матеріально-технічного забезпечення зі сходу на південь. А зробити це, доки ця логістична артерія знаходиться під повним контролем ЗСУ, неможливо. Тому для них важливо окупувати Бахмут, Авдіївку, Вугледар, щоб створити буфер безпеки для у майбутньому своєї логістичної артерії", - зазначив він.

Натомість експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак впевнений, що Бахмут не має стратегічної важливості, а основна мета окупантів на цьому напрямку — ідеологічна:

"У них нема перемог, Кремлю треба щось показати російському суспільству, яке намагається "закритися" від війни. Вони вже перестають дивитися на пропагандистів. Кремль бачить, що народ дистанціюється, а треба робити нову хвилю мобілізації".

За словами експерта, важливий аспект боїв за Бахмут — це ПВК "Вагнер" та особисто Пригожин: 

"Здебільшого на цьому напрямку воюють "вагнерівці". Пригожин — це партнер російських братів Ковальчуків, а вони — найближчі для Путіна люди. От Пригожин "розправив плечі", мовляв, Шойгу не зміг, а він зможе. Час йде — перемог нема, і його починають з'їдати свої. Вже є відео, на якому колишній засуджений розповідає інтимні подробиці про Пригожина. І це спонукає його будь-якими засобами взяти бодай щось на сході України. Якщо треба покласти сто тисяч людей - він це зробить". 

Чи втримають ЗСУ Бахмут? 

Оскільки армія країни-агресора кинула всі сили на Бахмутський напрямок, українські захисники платять високу ціну за утримання міста. Після звернення Зеленського 9 грудня дехто висловив побоювання, що українським військовим доведеться відійти від міста, адже схожі заяви звучали перед захопленням росіянами Сєверодонецька

Проте, як запевнив радник ОП Михайло Подоляк, Збройні сили України не відходять та не відійдуть від Бахмута: 

"Росія там сконцентрувала все що можна, на Соледарі, Бахмуті, Авдіївці. Усе, що там відбувається, – це просто приклад неймовірного героїзму. Це не просто слова. Це навіть не ордени, які можна цим хлопцям давати. Вони перебувають у пеклі, і вони чистять це пекло, вони не відходять і не відійдуть". 

За словами Подоляка, одне із завдань ЗСУ нині – ізолювати окремі напрямки окупантів, щоб у них не було підтримки резервами, снарядами. Після цього українські захисники зможуть продовжити наступ.

"Я хочу, щоб ви зафіксували слово "Бахмут". Це фундаментальне слово, яке говорить про величезну незламність України. І саме Бахмут має остаточно переконати всіх, що тільки військова перемога дозволить Україні кінцево поставити крапку в існуванні російської неонацистської імперії", – наголосив Михайло Подоляк.

 За даними експертів, є свідчення, що на цьому напрямку фронту окупанти переходять до оборони. 

"Уже є один маркер, який дозволяє сподіватися, що рашисти починають виснажуватися – вони почали рити під Бахмутом окопи для оборони самих себе. Очевидно, вони розуміють, що, можливо, за кілька тижнів вони не зможуть далі продовжувати штурмові зусилля", — сказав експерт Defense Express Іван Киричевський в інтерв'ю на OBOZREVATEL TV. 

 

Бої за Бахмут 

Масовані обстріли Бахмута російськими окупантами почались у травні 2022 року. Після захоплення Лисичанська та Сєверодонецька на Луганщині, саме Бахмут став основним напрямком наступу армії рф на Сході України. 

З початку серпня 2022 року рф зробила Бахмут пріоритетним напрямком своїх наступальних операцій. Захоплення міста буде мати обмежену оперативну цінність, хоча потенційно це дозволить росії загрожувати більшим міським районам Краматорська та Слов'янська.

Бої за місто — одні з найзапекліших у війні росії проти України. За даними британської розвідки, план росії, швидше за все, полягає в тому, щоб оточити місто тактичним наступом на північ та південь. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.