Арттерапія та зброя проти цензури: яке значення “нейрокартинки” мають для України

Розповідаємо про те, що це за нове мистецтво, та як самому створити "нейрокартинку"

Арттерапія та зброя проти цензури: яке значення “нейрокартинки” мають для України

"Нейрокартини" стає зброєю на артфронті, адже допомагають обходити цензуру у Facebook. Нею можуть користуватися журналісти або письменники для ілюстрування статей, книг та журналів. Чи кине це виклик художникам, які займаються комп’ютерною графікою професійно?

Своїми спостереженнями з Інформатором поділились мисткині Марія Шарлай та Беата Куркуль. Їхні роботи активно "шерять" в соцмережах, тож час дослідити інструмент, за допомогою якого ці картини створили - нейромережу Midjorney.

До речі, ви можете самостійно спробувати її - тут ми покроково описували процес і візуалізували на свій смак гімн України. 

Досвід художниць

Беата Куркуль працює з комп’ютерною графікою з 2006 року, а професійно - з 2008, коли влаштувалася на роботу концепт-художником до студії розробки комп’ютерних ігор. Нейромережі стали її інструментом з червня цього року.

"Спочатку це були прості і умовно безкоштовні на зразок Dream від Wombo, потім познайомилася з MidJourney і надовго застрягла там", - сказала Беата. 

Переважна більшість її робіт на MidJourney - це заготовки, які потім довершує мисткиня, малюючи поверх них. Їх близько сотні. Основний напрямок роботи - військовий арт, тож частину згенерованих картинок Беата Куркуль об’єднала у цикли: “Fields of Ukraine” (комбінації полів, неба та військової тематики), “Til Valhalla” (присвячений загиблим воїнам), “Flowers of Ukraine” (це величезні квіти, популярні в Україні, у поєднанні з артилерією та військовою технікою) та “Candles of Ukraine”. Концепцію останнього художниця ще не оформила остаточно. Проте уявляє її як серію картин, присвячених загиблим та помираючим воїнам, де в різних виглядах присутні свічі. Є ще три групи зображень, присвячених ССO, військовим медикам та “Привиду Києва” - вони чекають на свою чергу.

"Привид Києва" Беати Куркуль
"Привид Києва" Беати Куркуль
"Квіти України" Беати Куркуль
"Квіти України" Беати Куркуль

Марія Шарлай 9 років працювала комунікаційницею. Зараз вона працює на фрілансі ілюстраторкою, займається коміксами і графікою. Зізнається, що завжди цікавилась нейромережею і спробувала її, як тільки вона стала доступною. За три тижні Марія створила близько 2 тисячі робіт, але не всі показувала. Для художниці такий інструмент став арттерапією. Перші 500 картинок були зображенням того, як палає кремль - всіма засобами. Вона використовувала різні стилі, а зараз йде у бік абстрактного та сюрреалістичного. 

"Мені нецікаво, щоб це було схоже на картину Куїнджі чи Айвазовського з таким гіперреалізмом або щоб це було схоже на комп’ютерну графіку", - сказала Марія.

Марія Шарлай зобразила свою уяву про те, як палає Кремль
Марія Шарлай зобразила свою уяву про те, як палає Кремль

Скільки часу потрібно на створення картин

Художниці ладні випробувати нейромережу до того, як вона не згенеру ідеальну картинку. За словами Беати Куркуль, в середньому на картину витрачає до години. Іноді отримує потрібне зображення через 15-20 хвилин. А іноді слід наполегливо змушувати нейромережу генерувати варіант за варіантом, змінювати параметри текстового запиту, щоб досягти результату. 

Марія Шарлай каже, що багато часу уходить на пошук тем та образів, а картинка генерується 20-30 секунд. Іноді використовує програму як “записничок” - протягом дня декілька разів повертатися і “записувати” все, що приходить в голову. Ділячись своїм досвідом, вона зазначає, що робота візуалізатора та ілюстратора полягає в тому, щоб обрати серед тисяч і сотень варіантів. Окрім цього, слід знайти шлях і слова. Художниця пригадує, що для створення картинки для журналу Forbes в неї пішло 4 години. 

“Мені воно схоже на написання віршів. Коли ти переписуєш, підбираєш слова, катаєш їх туди-сюди, придумуєш якусь тему. Ти знаходиш ці образи”. 

Як щодо продажів та замовлень

Беата Куркуль повідомила, що про масовий продаж поки що не йдеться, адже це не основна робота ілюстраторки та арт-директорки. Втім, після того, як її роботи стали популярними, прийшли запити на принти. Художниця зробила деякі з них доступними в онлайн-магазині

Марія Шарлай каже, що наразі всі замовлення виконує радше для допомоги, аніж для заробітку. Однак не для всіх. Її “херсонські” ілюстрації стали листівками, гроші з продажу яких пішли на армію. “Нейрокартинки” також не є основною роботою художниці. Але їй подобається те, що замість правок та довершень на вимогу замовника, вона може згенерувати сотню інших картинок і запропонувати їх. Художниця розповіла про юридичні аспекти. За її словами, розробники платформи залишають за собою авторські права на картинки, але дозволяють їх публікувати та використовувати на власний розсуд.

"Херсонська" листівка з ілюстрацією від Марії Шарлай
"Херсонська" листівка з ілюстрацією від Марії Шарлай

Перевага та недоліки "нейрокартин"

Безсумнівний "плюс" MidJourney - це швидкість. З цим погоджуються обидві художниці. За словами Марії Шарлай, їй би довелось витратити на одну картинку тиждень. А зараз вона бачить це як візуальні набої, які можна транслювати назовні. З досвіду роботи над картинкою для Forbes Марія знає, що нейромережа дозволяє обирати картинку серед купи варіантів, і це вже інший рівень “творчих мук”. Тут покладаєшся на свій смак та надивленність. До цього доводилось витрачати декілька місяців, переробляти та доробляти картинку.

Формат створення картини - текстовий запит - теж є “плюсом” для MidJourney

"У чому нейрокартинки мають незаперечну перевагу - для їхнього виробництва не потрібні ні графічний планшет, ні складні програми типу Фотошопу, Блендера або 3Д-Максу. Треба лише скласти текстовий запит і розуміти, що ти хочеш побачити в результаті", - сказала Беата Куркуль. 

Автор: Беата Куркуль
Автор: Беата Куркуль

А Марія Шарлай розповіла про доволі практичні функції нейрокартин. Використовуючи новини для запиту, можна швидко формувати картинки і візуалізувати ними статті або новинну стрічку в соцмережах і навіть в самому Midjourney. Враховуючи те, як Facebook та Instagram блокують дописи українців, це допомагає обійти цензуру і стає зброєю на артфронті. Хоча і в нейромережі є певні обмеження, вона не дозволяє зображувати огидні речі.  

"Я не вигадую якийсь текст, а пишу в цю нейромережу новини якісь поточні - коли вони обстрілюють міста, захоплюють ЗАЕС. І це візуалізація новин. Це ж теж дає інформаційну повістку", - каже Марія Шарлай.

Автор: Марія Шарлай
Автор: Марія Шарлай

"Нейрокартини" пішли в маси: чи добре це?

Марія Шарлай ділиться статистикою і посилається на розробника програми Девіда Хольца. Відтак, 50% користувачів просто розважаються програмою та тренують увагу. Зазвичай вони публікують картини, які здаються схожими. 30% - це професіонали, які використовують результати в роботі для створення концепт-артів, розробки персонажей та пошуку деталей. І 20% ставляться до процесу як до арттерапії, навіть нічого не публікуючи. 

З приводу художників Марія каже, що нейромережа дає ілюстраторові прискорене задоволення від етапу пошуку. В своїй “бульбашці” вона чула тільки схвалені відгуки про  програму. Але перевагою створення залишається тільки культурний фундамент людини. І навіть в тих, хто ніколи не малював, але багато чув та читав про мистецтво, можуть вийти картини, несхожі на інші. 

“Крим: правила догляду за бавовной” Марії Шарлай

"“Крим: правила догляду за бавовной" Марії Шарлай

Беата Куркуль не бачить нічого поганого в тому, що “нейрокартини” стали популярними серед широкої аудиторії. 

"Це чудова арт-терапія, можливість для нехудожників поринути у світ творчості, зробити собі картинки для книг, якихось банерів тощо, якщо немає бюджету на замовлення аналогічних штук живих художників. І ні, це не біда для художників. Швидше, привід вкотре згадати, що художник, як і нейромережа, повинен постійно вдосконалюватись і працювати над власними навичками. У якомусь сенсі такі нейромережі – це ще й випробування самих художників. Замкнуться вони саме на нейромережі і обмежать себе тільки її рамками, або зроблять інструментом для себе одним з багатьох".

"Вальхала" Беати Куркуль
"Вальхала" Беати Куркуль

Новий вид мистецтва?

Марія Шарлай забороняє собі дискутувати про те, мистецтво це чи ні, через те, що зараз є багато більш важливого та корисного. Вона вважає, що нейромережа - це інструмент, який ніколи не замінить художника. І порівнює це з появою фотографії: художники нікуди не зникли, але з’явились фотографи. 

"Це нове генеративне мистецтво, але з іншими людьми, якісь нові види митців", - сказала Марія. 

Беата Куркуль повідомила про зародження нового напрямку у мистецтві - Artificial Intelligence Art. На даний момент, його єдина відмінна ознака - це створення за допомогою нейромережі. Проте, як і нейромережа, він ще перебуває в стадії розробки. Художниця звертає увагу, що навіть в цій системі далеко не кожен зможе скласти точний текстовий запит і добиватися від нейромережі потрібного зображення. Для цього слід розуміти, чого саме хоче автор. 3D, 2D-графіка та фотобаш - все це може створити нейромережа, але від живого художника вона буде цікавішою та більш закінченою. 

"А ось з чим ми маємо всі шанси зіткнутися, то це засилля згенерованих АІ картин у портфоліо чи галереї художника серед професіоналів вважатиме поганим смаком. Художникам, які вирішать творити виключно за допомогою нейромереж, ще доведеться поборотися за своє місце під сонцем та визнання себе творцями". 

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube