Повернення в Криму історичних назв посилить позицію України на півострові
Представники кримськотатарського народу підготували листи до Верховної Ради із закликом розпочати перейменування населених пунктів на півострові. Зокрема, щоб селам та містам, водним об’єктам, залізничним станціям тимчасово окупованого Криму повернули історичні назви замість радянських чи колонізаторських. Для цього запустили інформаційну та адвокаційну кампанію "Повернемо назви – повернемо Крим". Про це пише видання ZMINA.
За словами авторів кампанії, у Криму вулиці називають іменем російського президента володимира путіна. Автори вказують, що змінити колонізаторські та радянські назви в тимчасово окупованому українському Криму дозволяють низка законів, зокрема:
"Я хочу нагадати, що ми говоримо не просто про назви. Ми говоримо про деколонізацію і декомунізацію. З початку анексії Криму 1783 року почалася політика перейменування населених пунктів, щоб знищити пов’язані з легендами, історією, культурою, з мовою корінних народів назви. У такий спосіб росія намагалася зробити все, щоб знищити корінні народи. А нині нам треба робити все, щоб повернути топонімам історичні назви. Це не просто відновлення справедливості, а інструментарій для деокупації півострова", – розповів голова правління Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) Ескендер Барієв.
Він наголосив, що повертаючи історичні назви, Україна позиціюватиме себе як європейська, правова держава, яка намагається відновити справедливість. А голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що повернення в Криму історичних топонімів посилить позиції Української держави на півострові. Він додав, що повернення на півострів історичної топоніміки назавжди вб’є в Москви бажання шукати свої духовні скріпи на чужих територіях.
"Це вияв сутності російської імперії – захопити чужу територію, потім убити народ, який там живе, вбити пам’ять про нього, щоб у своїх інтересах володіти цією територією. Щоб вирішувати це завдання, вони вигадують скріпи на чужих землях… Я сподіваюся, це буде останній підхід, коли процес відновлення історичної топоніміки Криму кардинально вирішиться", – каже голова Меджлісу.
Він зазначив, що історичні топоніми, зокрема назви населених пунктів, мають відчуття справжнього Криму. Деякі з них:
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до росії.
Міжнародні організації визнали окупацію Криму незаконною і засудили дії росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя росією 20 лютого 2014 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.