Побачити місячне затемнення можна буде не скрізь
Вівторок, 8 листопада 2022 року. Цей день вважають Всесвітнім днем урбаністики, а ще міжнародним днем КВК. В Америці в цього дня, зазвичай, відбуваються вибори, а в Україні сьогодні розпочався 258 день повномасштабної війни, яку росія розв’язала проти нашої держави 24 лютого. До кінця року залишається чекати ще 53 дні. Про важливі події, державні та професійні свята – читайте в матеріалі від Інформатор.
У вівторок, 8 листопада, відбудеться останнє місячне затемнення цього року. Наступне, як повідомляють Live Science, доведеться чекати у 2025-му році.
8 листопада 2022 року місяць наскрізно закриє тінь Землі, тому місячне затемнення назвали повним. Це рідкісне явище, астрологи й астрономи називають унікальним. Півтори години супутник Землі проходитиме через тінь нашої планети. Пік затемнення доведеться на 13:02 за Києвом, але жителі України побачити його не зможуть. Натомість за затемненням зможуть спостерігати жителі Східної Азії, Австралії, тихоокеанського узбережжя та Північної Америки.
Періоди місячних затемнень вважають часом, коли можна втратити самоконтроль і наробити дурниць. Тож науковці радять не приймати кардинальних рішень та відкласти поїздки.
В цей день, 28 років тому у складі київського «Динамо» на поле вперше на футбольне поле вперше вийшов 18-літній Андрій Шевченко. Спочатку він грав на позиції правого півзахисника, вже згодом став форвардом. У свої 21, юний футболіст зробив хет-трік. 5 листопада на матчі в рамках Ліги чемпіонів, де «Динамо» грало проти титулованої «Барселони» Андрій забив три голи в ворота каталонців. «Барселона» програла з рахунком 0:4. А вже у 2003 році Шевченко забив вирішальний гол у серії післяматчевих пенальті туринському «Ювентусу». Цей гол допоміг «Мілану» виграти Лігу чемпіонів.
За рік Шевченко став володарем «Золотого м’яча». Після Олега Блохіна та Ігоря Бєланова, Андрій Шевченко став третім українським гравцем, якого назвали найкращим футболістом Європи. А нині його вважають першим тренером збірної України, який вивів команду у плей-оф та дійшов з нею вже до чвертьфіналу.
1793 — один з найбільших музеїв світу, розташований на правому березі Сени в першому окрузі Париж прийняв перших відвідувачів. А вже у 2018 році кількість відвідувачів Лувру перевищила 10 млн осіб. Там, на площі в понад 72 тисячі м² розмістили більше ніж 300 000 експонатів від найдавніших часів до XIX століття.
1895 — Вільгельм Конрад Рентген винайшов X-промені під час дослідів з електрикою. Нині рентгенівське випромінювання використовуються для флюорографії, рентгенофлюоресцентного аналізу і в кристалографії для визначення атомної структури кристалів.
1918 — у Пряшеві закарпатські українці створили Руську Народну Раду.
1923 — Гітлер здійснив невдалу спробу путчу в Мюнхені. У результаті невдалого путчу деякі заколотники були вбиті, Гітлер і інші потрапили до в'язниці.
1927 — закладено Дніпровську гідроелектростанцію потужністю 650 тис. кінських сил.
1932 – Франклін Рузвельт став 32-м президентом США. Він оголосив новий економічно-політичний курс, завдяки якому країна вийшла з тривалої економічної кризи й стала активним учасником міжнародної політики.
1960 — Джон Ф. Кеннеді обраний 35-м президентом США. Кеннеді переміг Ніксона з одним із найменших розривів в історії президентських виборів у 20-му столітті.
1971 – Led Zeppelin випустили свій четвертий альбом, на якому була записана знаменита «Stairway to Heaven».
1975 — у Ризі на кораблі «Сторожевой» розпочалось антиурядове повстання. Ватажком став замполіт корабля, капітан 3-го рангу Валерій Саблін. Чоловік захопив корабель на знак протесту проти відходу партії й уряду СРСР від ленінських положень про будівництво соціалізму. За рішенням трибуналу його звинуватили в зраді Батьківщині й розстріляли.
1988 — Джордж Герберт Вокер Буш обраний 41-м президентом США. Чоловік був батьком 43-го президента США Джорджа Вокера Буша та Джеффа Буша. А ще директором Центрального розвідувального управління, випускником Єльського університету та наймолодших пілотом США.
1997 — у Львові відкритий пам'ятник жертвам комуністичних злочинів.
1999 — Папа Римський Іван Павло II вперше в історії папства відвідав Грузію.
2016 — Дональд Трамп обраний 45-м президентом США, перемігши Гілларі Клінтон.
8 листопада 1935 у Франції народився майбутній серцеїд та кіноактор Ален Делон. До появи на екранах чоловік встиг попрацювати у ковбасній крамниці, побувати на війні в Індокитаї та приміряти на себе роль офіціант в одному з паризьких ресторанів. В 1957 році його помітили продюсери й запросили знятися у стрічці "Коли втручається жінка". А через рік Ален вже знявся в головній ролі мелодрами "Крістіна", проте великого успіху ця робота йому не принесла. Найбільшу популярність Делон отримав після фільмів "На яскравому сонці", “Леопард”, "Чорний тюльпан", "Мелодія з підвалу" та "Шукачі пригод". Про закінчення великої кар’єри актор оголосив у 2017 році. А за два роки переніс інсульт. Сьогодні Ален Делон святкує своє 87-річчя. Він живе на віллі у Швейцарії, має трьох вже дорослих дітей та кілька невдалих шлюбів.
Цьогоріч, легендарний актор Ален Делон взяв інтерв'ю у президента України Володимира Зеленського. Чоловіки говорили про війну, допомогу від Франції, мобілізацію росіян та про погрози ядерної зброї. Актор зізнався, що не може прийняти те, що нині переживають українці й запевнив, що якби був на 50 років молодше доєднався до української армії. Зеленський подякував Делону за підтримку, підкресливши, що слово - це зброя, яка іноді вдаряє дужче за справжню зброю на полі бою.
1050 — Святополк Ізяславич, Великий князь київський із династії Рюриковичів.
1517 – засновник Запорізької Січі, перший український гетьман Дмитро Байда-Вишневецький
1887 — Дмитро Вітовський, український політик, військовик і літератор, сотник Легіону Українських Січових Стрільців, полковник, Державний секретар військових справ ЗУНР.
1900 – американська письменниця Маргарет Мітчелл, всесвітню популярність здобула за роман "Віднесені вітром"
1922 — Платон Білецький, український мистецтвознавець і художник. Автор книжок «Українське мистецтво XVII—XVIII ст.» (1963), «Український портретний живопис XVII—XVIII ст.» (1981).
1945 – Джозеф Джеймс ДеАнджело — американський серійний вбивця, ґвалтівник і грабіжник, якого піймали лише у 2018 році. Колишнього поліціянта й автомеханіка, знали під іменами Голден Державний кілер чи Візалія Ренсакер. Довічне ув’язнення чоловік отримав лише у 2020 році, коли вбивці було 75 років.
1952 – народилася американська актриса Альфрі Вудард. У 2020 році її включили до списку 25 найкращих акторів 21 століття за версією The New York Times.
Нагадаємо, вчора, 7 листопада, в Україні відкрили перший хмарочос. Тоді ще таких висоток не було навіть в Європі. Що ще знаменного відбулося в той день можна прочитати тут.