8 листопада – останнє місячне затемнення цього року: детальніше про цей день

Читать на русском

Побачити місячне затемнення можна буде не скрізь

Читать на русском
8 листопада – останнє місячне затемнення цього року: детальніше про цей день
Фото: Getty Images

Побачити місячне затемнення можна буде не скрізь

Вівторок, 8 листопада 2022 року. Цей день вважають Всесвітнім днем урбаністики, а ще міжнародним днем КВК. В Америці в цього дня, зазвичай, відбуваються вибори, а в Україні сьогодні розпочався 258 день повномасштабної війни, яку росія розв’язала проти нашої держави 24 лютого. До кінця року залишається чекати ще 53 дні. Про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

У вівторок, 8 листопада, відбудеться останнє місячне затемнення цього року. Наступне, як повідомляють Live Science, доведеться чекати у 2025-му році. 

Повне місячне затемнення

8 листопада 2022 року місяць наскрізно закриє тінь Землі, тому місячне затемнення назвали повним. Це рідкісне явище, астрологи й астрономи називають унікальним. Півтори години супутник Землі проходитиме через тінь нашої планети. Пік затемнення доведеться на 13:02 за Києвом, але жителі України побачити його не зможуть. Натомість за затемненням зможуть спостерігати  жителі Східної Азії, Австралії, тихоокеанського узбережжя та Північної Америки.

Періоди місячних затемнень вважають часом, коли можна втратити самоконтроль і наробити дурниць. Тож науковці радять не приймати кардинальних рішень та відкласти поїздки. 

Вперше на полі 

В цей день, 28 років тому  у складі київського «Динамо» на поле вперше на футбольне поле вперше вийшов 18-літній Андрій Шевченко. Спочатку він грав на позиції правого півзахисника, вже згодом став форвардом. У свої 21, юний футболіст зробив хет-трік. 5 листопада на матчі в рамках Ліги чемпіонів, де «Динамо» грало проти титулованої «Барселони» Андрій забив три голи в ворота каталонців. «Барселона» програла з рахунком 0:4. А вже у 2003 році Шевченко забив вирішальний гол у серії післяматчевих пенальті туринському «Ювентусу». Цей гол допоміг «Мілану» виграти Лігу чемпіонів.

Андрій Шевченко — перший українець, який виграв Лігу чемпіонів.
Андрій Шевченко — перший українець, який виграв Лігу чемпіонів.

За рік Шевченко став володарем «Золотого м’яча». Після Олега Блохіна та Ігоря Бєланова, Андрій Шевченко став третім українським гравцем, якого назвали найкращим футболістом Європи.  А нині його вважають першим тренером збірної України, який вивів команду у плей-оф та дійшов з нею вже до чвертьфіналу.

Інші історичні події 8 листопада

1793 —  один з найбільших музеїв світу, розташований на правому березі Сени в першому окрузі Париж прийняв перших відвідувачів. А вже у 2018 році кількість відвідувачів Лувру перевищила 10 млн осіб. Там, на площі в понад 72 тисячі м² розмістили більше ніж 300 000 експонатів від найдавніших часів до XIX століття.

1895 — Вільгельм Конрад Рентген винайшов X-промені під час дослідів з електрикою. Нині рентгенівське випромінювання використовуються для флюорографії, рентгенофлюоресцентного аналізу і в кристалографії для визначення атомної структури кристалів.

1918 — у Пряшеві закарпатські українці створили Руську Народну Раду.

1923 — Гітлер здійснив невдалу спробу путчу в Мюнхені. У результаті невдалого путчу деякі заколотники були вбиті, Гітлер і інші потрапили до в'язниці.

1927 — закладено Дніпровську гідроелектростанцію потужністю 650 тис. кінських сил.

1932 – Франклін Рузвельт став 32-м президентом США. Він оголосив новий економічно-політичний курс, завдяки якому країна вийшла з тривалої економічної кризи й стала активним учасником міжнародної політики.

1960 — Джон Ф. Кеннеді обраний 35-м президентом США. Кеннеді переміг Ніксона з одним із найменших розривів в історії президентських виборів у 20-му столітті.

1971 – Led Zeppelin випустили свій четвертий альбом, на якому була записана знаменита «Stairway to Heaven».

1975 — у Ризі на кораблі «Сторожевой» розпочалось антиурядове повстання. Ватажком став замполіт корабля, капітан 3-го рангу Валерій Саблін. Чоловік захопив корабель на знак протесту проти відходу партії й уряду СРСР від ленінських положень про будівництво соціалізму. За рішенням трибуналу його звинуватили в зраді Батьківщині й розстріляли.

1988 — Джордж Герберт Вокер Буш обраний 41-м президентом США. Чоловік був  батьком 43-го президента США Джорджа Вокера Буша та Джеффа Буша. А ще директором Центрального розвідувального управління, випускником Єльського університету та наймолодших пілотом США.

1997 — у Львові відкритий пам'ятник жертвам комуністичних злочинів.

1999 — Папа Римський Іван Павло II вперше в історії папства відвідав Грузію.

2016 — Дональд Трамп обраний 45-м президентом США, перемігши Гілларі Клінтон.

День Народження секс-символа 60-х Ален Делона

Кіноактор Ален Делон. 
Кіноактор Ален Делон. 

8 листопада 1935 у Франції народився майбутній серцеїд та кіноактор Ален Делон. До появи на екранах чоловік встиг попрацювати у ковбасній крамниці, побувати на війні в Індокитаї та приміряти на себе роль офіціант в одному з паризьких ресторанів. В 1957 році його помітили продюсери й запросили знятися у стрічці "Коли втручається жінка". А через рік Ален вже знявся в головній ролі мелодрами "Крістіна", проте великого успіху ця робота йому не принесла. Найбільшу популярність Делон отримав після фільмів "На яскравому сонці", “Леопард”, "Чорний тюльпан", "Мелодія з підвалу" та "Шукачі пригод". Про закінчення великої кар’єри актор оголосив у 2017 році. А за два роки переніс інсульт. Сьогодні Ален Делон святкує своє 87-річчя. Він живе на віллі у Швейцарії, має трьох вже дорослих дітей та кілька невдалих шлюбів.

Сьогодні Делону 87 років.
Сьогодні Делону 87 років.

Цьогоріч, легендарний актор Ален Делон взяв інтерв'ю у президента України Володимира Зеленського. Чоловіки говорили про війну, допомогу від Франції, мобілізацію росіян та про погрози ядерної зброї. Актор зізнався, що не може прийняти те, що нині переживають українці й запевнив, що якби був на 50 років молодше доєднався до української армії. Зеленський подякував Делону за підтримку, підкресливши, що слово - це зброя, яка іноді вдаряє дужче за справжню зброю на полі бою.

Хто ще з відомих особистостей народився 8 листопада 


1050 — Святополк Ізяславич, Великий князь київський із династії Рюриковичів.

1517 – засновник Запорізької Січі, перший український гетьман Дмитро Байда-Вишневецький

1887 — Дмитро Вітовський, український політик, військовик і літератор, сотник Легіону Українських Січових Стрільців, полковник, Державний секретар військових справ ЗУНР.

1900 – американська письменниця Маргарет Мітчелл, всесвітню популярність здобула за роман "Віднесені вітром"

1922 — Платон Білецький, український мистецтвознавець і художник. Автор книжок «Українське мистецтво XVII—XVIII ст.» (1963), «Український портретний живопис XVII—XVIII ст.» (1981).

​​1945 – Джозеф Джеймс ДеАнджело — американський серійний вбивця, ґвалтівник і грабіжник, якого піймали лише у 2018 році.  Колишнього поліціянта й автомеханіка, знали під іменами Голден Державний кілер чи Візалія Ренсакер. Довічне ув’язнення чоловік отримав лише у 2020 році, коли вбивці було 75 років.

1952 – народилася американська актриса Альфрі Вудард. У 2020 році  її включили до списку 25 найкращих акторів 21 століття за версією The New York Times.


Нагадаємо, вчора, 7 листопада, в Україні відкрили перший хмарочос. Тоді ще таких висоток не було навіть в Європі. Що ще знаменного відбулося в той день можна прочитати тут. 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.