6 листопада - день визволення Києва від нацистів. Цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1960 року у Києві відкрили першу чергу метрополітену, яка нараховувала п'ять станцій: Вокзальну, Університет, Арсенальну, Хрещатик та Дніпро, а у 1962 році ООН засудила расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці

Читать на русском
6 листопада - день визволення Києва від нацистів. Цей день в історії
6 листопада - річниця визволення Києва від нацистів

Цього дня 1960 року у Києві відкрили першу чергу метрополітену, яка нараховувала п'ять станцій: Вокзальну, Університет, Арсенальну, Хрещатик та Дніпро, а у 1962 році ООН засудила расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці

6 листопада 2022 року - неділя. Цього дня 79 років тому радянські війська вибили нацистів з Києва, а у 1994 році у селі Мазепинці Білоцерківського району на Київщині вперше в Україні відкрито пам'ятник гетьману Івану Мазепі. Сьогодні – 256 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 55 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

6 листопада в Україні відзначають День соціального працівника. Свято встановлено в 1999 році «…на підтримку ініціативи працівників системи органів праці та соціальної політики…» та щороку відзначається у першу неділю листопада.

Також 6 листопада — день визволення Києва від нацистів. У світі 6 листопада за ініціативи Генасамблеї ООН з 2001 року відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів.

День визволення Києва від нацистів

Цього дня у 1943 році радянські підрозділи 1-го Українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна у результаті стрімко проведеної операції і обхідного маневру розгромили німецькі війська і зайшли до міста. Загалом у боях за Київ, враховуючи втрати при форсуванні Дніпра, загинули щонайменше 417 тисяч червоноармійців.

При штурмі «Східного валу» радянське командування допустилось декількох серйозних прорахунків. За наказом Й. Сталіна Київ мав бути звільнений до 7 листопада 1943 р. – річниці Жовтневої революції. Як наслідок, підготовка переправи через Дніпро проводилась поспіхом, що призвело до значних невиправданих втрат.

6 листопада 1943 р. столиця України була звільнена від німецьких військ. У боях за Київ загинули до 240 тис. радянських солдатів і офіцерів. Таких втрат можна було б уникнути, якби не наказ Й. Сталіна взяти Київ обов’язково до роковин «Великого Жовтня».

Битва за Київ стала виявом масового героїзму. Поруч з солдатами бились з ворогом партизани і підпільники — другий фронт. За героїзм і мужність при визволенні Києва 17,5 тис. воїнів-визволителів нагороджені орденами і медалями, 668 з них — званням Героя Радянського Союзу, 32 з них були киянами.

Битви за Дніпро та визволення Києва мали величезне військово-стратегічне, політичне, міжнародне, моральне значення. Був створений стратегічний плацдарм, який забезпечив звільнення всієї України. Це був потужний удар по фашистській Німеччині, який відіграв видатну роль та прискорив завершення Другої світової війни.

Чим ще відзначився цей день в історії

Авраам Лінкольн 16-й президент Сполучених Штатів
Авраам Лінкольн 16-й президент США

1860 — Авраам Лінкольн обраний 16-м президентом Сполучених Штатів. Він став першим республіканцем, який переміг на президентських виборах у США. 

1919 — в умовах нестачі боєприпасів та епідемії плямистого тифу командування Української Галицької армії уклало перемир'я і союзний договір з Добровольчою армією Антона Денікіна.

1960 — у Києві відкрили першу чергу метрополітену, яка нараховувала п'ять станцій: «Вокзальну», «Університет», «Арсенальну», «Хрещатик» та «Дніпро». 

1962 — Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджувала расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці і закликала всіх членів ООН припинити будь-які економічні та військові відносини з ПАР.

1999 — в Австралії 54,5 % виборців висловилось проти проголошення країни республікою, знову визнавши формальним главою держави британського монарха.

Цього дня 1988 року народилася Емма Стоун - популярна американська акторка

Емма Стоун, популярна американська акторка
Емма Стоун, популярна американська акторка

Емілі Джин Стоун (англ. Emily Jean Stone; нар. 6 листопада 1988) — американська акторка, одна з найоплачуваніших у світі. Володарка низки високих нагород, зокрема, «Оскара», премії БАФТА, «Золотого глобуса» і трьох премій Гільдії кіноакторів США. 2017 року з $26 млн Стоун була найбільш високооплачуваною акторкою за даними журналу Форбс. Входила до списку 100 знаменитостей за версією Форбз 2013 року і за версією Тайм 2017 року, а в ЗМІ її часто називають однією з найталановитіших акторок покоління.

Народилась і виросла в Скоттсдейлі, штат Аризона. Почала виступати ще дитиною, вперше — 2000 року в дитячій виставі за мотивами роману «Вітер у вербах». У підлітковому віці разом із матір'ю перебралась до Лос-Анджелеса й 2004 року дебютувала на телеканалі VH1 в «Родині Партриджів», реаліті-шоу, що вийшло лише першим епізодом. Після кількох телевізійних ролей здобула нагороду «Молодий Голлівуд» за кінодебют у фільмі «Суперперці» (2007) й одержала позитивні відгуки від масмедіа за роль у «Вітаємо в Зомбіленді» (2009). Першу свою головну роль Емма Стоун здобула в кінокомедії «Легковажна я» (2010), за гру виборола перемогу в премії БАФТА «Висхідна зірка» та Золотий глобус у номінації «Найкраща жіноча роль». Зірковий прорив продовжився успіхом у романтичній комедії «Це безглузде кохання» та «Прислуга» (обидва 2011).

Емма Стоун здобула визнання за роль Ґвен Стейсі в супергеройському фільмі «Нова Людина-павук» (2012) та його продовженні (2014). Була номінована на премію «Оскар» за найкращу жіночу роль другого плану за гру реабілітованої наркозалежної в чорнокомедійному фільмі «Бердмен» (2014). Її бродвейський дебют відбувся в перепостановці мюзиклу «Кабаре[en]» (2014—2015). Стоун виграла премію «Оскар», премію БАФТА та Золотий глобус за гру натхненної акторки в надзвичайно успішному мюзиклі «Ла-Ла-Ленд».

Хто ще з відомих особистостей народився 6 листопада

Маркіян Шашкевич, український письменник, поет
Маркіян Шашкевич, український письменник, поет

1771 — Алоїс Зенефельдер, німецький винахідник літографії
1811 — Маркіян Шашкевич, український письменник, поет, культурно-громадський діяч та очільник "Руської трійці"
1814 — Адольф Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофона
1855 — Дмитро Яворницький, український історик, дослідник козацтва та письменник
1860 — Ігнацій Ян Падеревський, польський піаніст-віртуоз, композитор та політик
1861 — Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, винахідник гри в баскетбол
1880 — Роберт Музіль, австрійський письменник та есеїст, драматург та театральний критик.
1918 — Куп'як Дмитро, активний діяч ОУН та СБ ОУН, підприємець та меценат
1931 — Майк Ніколс (Михайло Пешковський), американський оскароносний режисер (Випускник, Хто боїться Вірджинії Вульф?)
1936 — Браз Йосип Еммануїлович, український живописець та графік
1936 — Еміль Лотяну, молдовський режисер
1952 — Майкл Каннінгем, відомий американський письменник (Будинок на краю світу, Години)
1970 — Ітан Гоук, популярний американський актор (Місячний лицар, Сіністер, Товариство мертвих поетів)
1988 — Емма Стоун, популярна американська акторка (Легковажна я, Ла-Ла-Ленд, Маніяк, Зомбіленд, Круелла)
1988 — Кончіта Вурст, австрійський/а зірка, переможець "Євробачення 2014".

Нагадаємо, 5 листопада у світі відзначають Міжнародний день менеджерів-волонтерів та День поширення інформації про проблему цунамі. У Києві цього дня 1935 року запустили рух тролейбусів, а в Британії 1605 року заарештували змовника Гая Фокс.

А погода в різних регіонах обіцяє багато сюрпризів – по всій території України 6 листопада температура повітря коливатиметься від -2 до +15 градусів. Найтепліше буде на Заході, найпрохолодніше – на Сході та на Півночі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.