50 мільярдів від ЄС: європейські лідери переконали Орбана - чому Кулеба вважає рішення історичним

ЄС погодив пакет довгострокової допомоги Україні 1 лютого, демонструючи єдність та рішучість перед обличчям викликів, створених "віссю зла 2.0"

Орбан та Урсула фон дер Ляєн
Євросоюз виявився для угорського прем'єра важливішим, ніж дружба з путіним

Рада Європи затвердила чотирирічний пакет допомоги Україні, хоч Будапешт неодноразово погрожував заблокувати рішення. Лідери європейських країн фактично поставили прем’єра Угорщини Віктора Орбана перед перспективою жорстких санкцій, водночас запропонувавши кроки, які дали йому «зберегти обличчя». Європейські кошти критично важливі в умовах затримки допомоги з Америки, де в розпалі передвиборчі перегони. Водночас саміт ілюструє, що європейські лідери завдяки тісній співпраці зуміли суттєво послабити вплив проросійських сил, які роз’їдали Захід зсередини.

Обережний оптимізм виправдався

Financial Times повідомляє, що лідери ЄС були «обережно оптимістичні» щодо можливості переконати Віктора Орбана на саміті Ради Європи. Ці надії виправдалися і всього через годину після початку перемовин президент Євроради Шарль Мішель повідомив, що пакет допомоги Україні, сумою 50 млрд євро і терміном виплат на 4 роки, прийнято. З цих коштів 39 мільярдів — пряма фінансова підтримка, 18 мільярдів Київ розраховує отримати вже цього року.

Будапешт погодився з рішенням решти 26 членів, але отримав поступку: через два роки «в разі потреби» Єврорада може провести перегляд витрати й на це потрібно буде голосування. А ще має бути застосовано, мовою документів ЄC, «додатковий захід щодо механізму обумовленості верховенства права», подібний до того, який Брюссель застосував до Угорщини, його мають обговорювати кожного року. Орбан намагається зобразити це як перемогу. Він каже, що Угорщина домовилася про механізм контролю, який «гарантує розумне використання грошей» Україною.

«Ми отримали гарантію, що гроші Угорщини не можуть опинитися в Україні», — додав він.

Але це далеко не те, чого прагнув прем’єр Віктор Орбан — ухвалений механізм не передбачає можливості шантажувати Брюссель правом вето. Запроваджуючи ці поступки ЄС дав шанс угорському лідеру «зберегти обличчя».

«У нас є домовленість! Усі 27 країн ЄС схвалили пакет фінансової допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Це знову демонструє єдність ЄС і те, що разом ми можемо досягти успіху. Важливий сигнал Україні, що ЄС стоїть за вами довгостроково, аж до перемоги», — написала в X прем’єр-міністрка Естонії Кая Каллас.

На наступний тиждень після рішення Ради Європи Європарламент має прийняти ще бюджетну угоду, після чого її повинна затвердити Асамблея Європи. Голосувати за бюджет будуть наприкінці лютого, тому на перший транш допомоги, розміром 4,5 мільярди євро, слід очікувати в березні.

Рада Європи прийняла рішення всього за годину після початку саміту

Перемовини за зачиненими дверима

Намагаючись переконати угорського прем’єра не накладати вето, Брюссель у якості «пряника» обіцяв розморозити 20 мільярдів євро, які затримав через занепокоєння щодо прав людини та корупції в країні. Але також розглядали різні варіанти санкцій: від тимчасового позбавлення права голосу, за недотриманням демократичних практик, до економічного удару по орбанівській Угорщині з повним припиненням фінансування від ЄС.

Позиція Орбана щодо багатьох важливих для ЄС рішень і раніше була відверто проросійською, але цього разу терпінню європейських політиків прийшов кінець. Ще по дорозі до Брюсселю низка лідерів із Центрально-Східної та Північної Європи, де якраз відпрацьовують дії НАТО на випадок гіпотетичних спроб рф пробити «Сувальський коридор», налетіли на угорського прем’єра з нищівною критикою.

«Немає проблеми з так званим питанням втоми від України. Зараз ми відчуваємо втому від Орбана в БрюсселіПлану Б на затвердження допомоги Україні від ЄС не існує, прем’єр Угорщини Орбан має вирішити, є Угорщина частиною нашої спільноти чи ні», — сказав прем’єр Польщі Дональд Туск.

Перед самітом Ради Європи мало не буквально загнали Віктора Орбана в куток. З ним провели розмову за зачиненими дверима президент Євроради Шарль Мішель, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президент Франції Емануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єрка Італії Джорджа Мелоні. Потім до зустрічі приєдналися інші, зокрема прем’єр Нідерландів Марк Рютте, прем’єр Польщі Дональд Туск і прем’єр Бельгії Александр Де Кроо. 

Джерела Guardian повідомили інсайдерську інформацію про те, як відбувалися перемовини. Видання зазначає, що європейським лідарам вдалося обійтися без погроз чи зайвого тиску. Зрештою, в останні дні сигналів та «зливів» щодо цього питання було більш ніж достатньо.

«Він не сердився чи щось подібне, він уже все знав», — сказав інсайдер.

Інсадери повідомляють, що Орбан все зрозумів. Фото з сторінки Орбана в X
Інсайдери повідомляють, що Орбан все одразу зрозумів. Фото зі сторінки Орбана в X

Подія історичного масштабу

Очільник українського МЗС Дмитро Кулеба назвав рішення подією «історичного масштабу», яка демонструє лідерство Європи в скрутний час. Вето Угорщини щодо допомоги Україні Євросоюз міг обійти за допомогою фінансування із державних скарбниць країн-членів, але це було б дорожче й потребувало б більше часу. Зважаючи на те, що американська допомога затримується, швидкість критично важлива.

«Путін не може очікувати, що наша підтримка України колись ослабне», — написав Олаф Шольц у мережі Х.

Німецький канцлер 9 лютого зустрічається з президентом Джо Байденом. Вони мають обговорити виклики, які постали перед Заходом на міжнародній арені

«Я сподіваюся, що сьогоднішнє повідомлення, дискусії, які ми мали, також сприяють тому, щоб (Байдену — ред.) було трохи легше з його політичними планами вдома», — сказав Шольц.

На зустрічі з Байденом канцлер Шольц йтиме з високо піднятою головою, адже ЄС демонструє лідерство. Одноголосне рішення Європейської Ради про виділення допомоги Україні подає переконливий сигнал: Європа зібрана, як ніколи, навіть маючи у своєму складі такого неприхованого «персоналіста», як Віктор Орбан. Натомість Сполучені Штати на весь світ демонструють свою слабкість, і це навряд зміниться найближчим часом. Принаймні не тоді, коли перевага Дональда Трампа в Республіканській партії є настільки очевидною.

Спікер Майк Джонсон каже, що його більше турбує проблема мігрантів, а не допомога Україні. Фото з відкритих джерел
Спікер Джонсон каже Столтенбергу, що для нього важливішою є проблема мігрантів, аніж допомога Україні. Фото з відкритих джерел

Ще один сигнал отримали в кремлі: у ЄС спроможні зупинити «друзів путіна» й щоразу це вдається все краще і краще. Змінити це може лише прихід до влади проросійських політиків. Хоч ситуація для цього сприятлива, бо у ЄС не вщухають фермерські протести та посилюються антимігрантські настрої, останні події переконують, що в часи відповідальних рішень Європа вміє приємно дивувати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube