19 січня — Йордана або Вогнехреща: цей день в історії

В цей день народилася королева блюзу американка Дженіс Джоплін

19 січня — Йордана або Вогнехреща: цей день в історії
Фото: барикади у вогні на Грушевського 19 січня 2014

Четвер, 19 січня 2023 року. В цей день християни відзначають одне з найважливіших церковних свят - Хрещення Господнє. Сьогодні розпочався 330 день повномасштабної війни Росії проти України. Детальніше про свята та події, які святкують сьогодні – дізнавайтеся в нашому матеріалі. 

19 січня 2014 — у Києві на вулиці Грушевського розпочалось збройне повстання проти диктаторського режиму Януковича. В народі цей день охрестили – Вогнехрещам або ж Кривавим Водохрещам.

Ніч із 19 на 20 січня 2014 року.
Ніч із 19 на 20 січня 2014 року.

Згідно з деякими даними кількість постраждалих внаслідок сутичок в ці кілька днів січня могла досягнути 2-х тисяч осіб. Протестувальники закидали міліцію камінням, фаєрами, «коктейлями Молотова», спалили шість автобусів і вантажівок правоохоронців. «Беркут» використовував проти демонстрантів шумові гранати й гумові кулі, а також водомет.

Згідно з законом, поливати людей з водометів в мороз заборонено. 
Згідно з законом, поливати людей з водометів в мороз заборонено. 

Які історичні події сталися цього дня у світі:

1655 — в Охматівській битві українські козаки розбили військо Речі Посполитої.

1825 — Езра Деггетт і його племінник Томас Кенсетт із Нью-Йорка запатентували спосіб консервування в бляшаних банках лосося, устриць і омарів.

1903 — оголошено проведення першої велогонки «Тур де Франс» — найпрестижнішого і найпопулярнішого спортивного велозмагання наших днів.

1906 — побачив світ перший номер першого українського сатиричного журналу «Шершень».

1938 — американська фірма «General Motors» перша у світі почала серійне виробництво дизельних двигунів.

1946 — створено Союз українців у Великій Британії.

1946 — створено Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу.
1955 — Президент США Дуайт Ейзенхауер дозволив уперше показати по телебаченню зняту пресконференцію.

1963 — відбувся перший виступ групи The Beatles на телебаченні.

1966 — Індіра Ґанді стала третім прем'єр-міністром Індії.

80 років з Дня Народження королеви блюзу

19 січня 1943 народилася Дженіс Джоплін –  визнана королева блюзу й рок-н-ролу. Американська співачка, спочатку виступала у складі гуртів «Big Brother and the Holding Company», згодом в «Kozmic Blues Band» і «Full Tilt Boogie Band», а потім стала однією з найвидатніших вокалісток у рок-музиці. За версією журналу «Rolling Stone», Джоплін посідає 46-те місце в списку «100 найвизначніших виконавців усіх часів» і 28-ме — в списку «100 найвидатніших співаків і співачок усіх часів».

Однак життя Дженіс Джоплін закінчилося у 27. Щодо її смерті є кілька версій: передозування наркотиками або ж вбивство заради грошей. Згодом, журнал Newsweek напише, що смерть Джоплін могла здатися жорстоким жартом долі, адже прийшла саме в той момент, коли до того безладне життя співачки почало налагоджуватися: вона збиралася заміж і впродовж п'яти місяців не вживала героїн. Померши в молодому віці жінку віднесли до так званого «Клубу 27» — клуб, де низка музикантів, які, змінивши сучасну музику, померли у 27-річному віці.

Джоплін у 1969 році, за рік до її смерті.
Джоплін у 1969 році, за рік до її смерті.

1995 року Дженіс Джоплін посмертно ввели до Зали слави рок-н-ролу. За 10 років опісля її  нагородили премією Ґреммі за життєві досягнення. А у  2013 році вшанували зіркою на Голлівудській алеї слави.

Хто ще народився в цей день

1200 — Доґен, японський буддистський монах і філософ, послідовник вчення дзен, засновник секти Сото-сю. Згідно з доктриною Сото-сю людина виривається з кола мук і перероджень сансари і може досягти просвітлення шляхом наближення до природи будди через постійну медитацію.

1809 — Едгар Аллан По, американський поет, прозаїк, критик, творець жанру «новели жаху», («Золотий жук», «Маска червоної смерті», «Чорний кіт»)

1912 — Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН. в'язень німецьких концтаборів. Керівник Антибільшовицького блоку народів, голова Проводу ОУН-Б.

1932 — Річард Лестер, американо-англійський кінорежисер («Три мушкетери», «Супермен» та два перших фільми за участю «Бітлз»).

1966 — Стефан Едберг, шведський тенісист, шестиразовий переможець турнірів Великого шолома.

1969 — Предраг Міятович, югославський футболіст чорногорського походження, зараз — спортивний директор мадридського «Реала».

1972 — Сергій Міхалок, лідер білоруської групи «Ляпіс Трубецькой».

 

Нагадаємо, вчора, 18 січня у світі випустили перший автомобіль. Також раніше Інформатор писав, якої погоди слід очікувати на 19 січня в Україні.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube