185 людей загинули внаслідок підриву на мінах: скільки часу потрібно, щоб розмінувати українські поля та міста

Повне гуманітарне розмінування коштуватиме мільярди доларів і потребуватиме чимало техніки та спеціалістів

185 людей загинули внаслідок підриву на мінах: скільки часу потрібно, щоб розмінувати українські поля та міста
В Асоціації саперів кажуть, що повне розмінування України може тривати десятки років - ілюстратвине фото

За рік на мінах в Україні загинули 185 цивільних людей і кілька сотень отримали поранення. Повне гуманітарне розмінування коштуватиме мільярди доларів, потребує не один десяток років і чимало техніки та спеціалістів.

 Про це йдеться у матеріалі Економічної правди. - передає Інформатор України. Нерідко до мережі потрапляють фото тракторів, які наїхали на снаряд під час збирання врожаю. Україна зараз – одна з найбільш замінованих країн світу, і ця проблема – на десятиліття.

Щоб зробити землю непридатною для вирощування сільськогосподарських культур, вистачає кількох діб обстрілів, а щоб прибрати з неї вибухонебезпечні предмети, потрібні місяці роботи саперів.

Наразі Україна не має ні часу, ні достатньої кількості спеціалістів. Щоб продовжити збирати врожай, фермери наймають саперів на чорному ринку, що часто призводить до трагічних випадків.

Страждають не тільки аграрії. Під час відступу росіяни мінують комунікації та критичну інфраструктуру в містах, щоб ускладнити повернення українського бізнесу та місцевих жителів. Повне гуманітарне розмінування коштуватиме мільярди доларів і потребуватиме чимало техніки та спеціалістів.

Проблема на десятиліття

За словами головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, у серпні 2022 року росіяни щодня випускали по українських позиціях 40-60 тисяч снарядів. Частина з них не вибухнула.

За різними оцінками, не спрацьовують до 20% випущених боєприпасів. Крім того, якщо росіяни тривалий час перебувають на певній території, то ставлять міни в лісах і на полях.

В Україні забрудненими вибухівкою вважаються всі райони, де йшли бої. За оцінками Асоціації саперів, це 139 тис кв км. Тобто перевірки потребує п’ята частина території країни.

Поля поблизу села Довгеньке на Харківщині
Поля поблизу села Довгеньке на Харківщині

За оцінкою Українського клубу аграрного бізнесу, у звільнених областях заміновані близько 2 млн га полів. Кожен рік простою цих земель коштуватиме економіці країни до 800 млн дол. У тимчасовій окупації перебувають 6 млн га, які теж потребуватимуть перевірки після звільнення.

Розмінування не гарантує фермерам повернення до роботи на цих землях. Поверхню ще потрібно вирівняти та рекультивувати, тобто відновити родючість ґрунту. Загальну вартість таких робіт Київська школа економіки в червні оцінювала 40 млн дол.

Кількість замінованих територій України

В Україні заміновано близько 30% усієї території держави. Ця площа співмірна з двома територіями Австрії. Зараз триває активне очищення деокупованих територій від вибухонебезпечних предметів. Розмінуванню підлягає понад 8 тисяч кілометрів квадратних. З них близько 7 тисяч кілометрів квадратних — територія Херсонської області та до 1,5 тисяч кілометрів квадратних — Миколаївська. 

Як безпечно пересуватися деокупованою територією. Навіть після первинного очищення місцевості піротехнічними підрозділами ДСНС вкрай необхідно дотримуватися правил безпечної поведінки.  Користуйтесь асфальтними і бетонними дорогами. Не підходьте до покинутих будівель, автівок, блокпостів. Не чіпайте зброї, техніки чи будь-яких підозрілих предметів. Не заходьте у ліси й лісосмуги, сади, на поля й городи. Відстежуйте небезпечні зони у мобільному застосунку "Розмінування України" - для користувачів Android та Apple. Інтерактивна мапа застосунку у режимі реального часу показує ймовірні та вже підтверджені загрози, відомі ДСНС. До обстеження та знешкодження саперами цих вибухонебезпечних предметів наближатися до місця їх розташування категорично заборонено. Якщо ви все ж потрапили у червону зону, застосунок одразу вас про це повідомить. Про небезпечні знахідки варто повідомляти ДСНС або поліції.

Нагадаємо, українців просять через чат-бот "єВорог" повідомляти про міни та снаряди. Крім того, у Херсонській області автомобіль наїхав на міну, постраждала родина з дитиною.

Також Інформатор писав, що український школяр розробив унікальний дрон для військових.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube