15 січня — кінець “Санта-Барбари” та День Народження Вікіпедії: цей день в історії

Читать на русском

Цього дня у 1892 році були вперше оприлюднені правила новоствореної гри баскетбол

Читать на русском
15 січня — кінець “Санта-Барбари” та День Народження Вікіпедії: цей день в історії
Фото із відкритих джерел

Цього дня у 1892 році були вперше оприлюднені правила новоствореної гри баскетбол

Неділя, 15 січня 2023 року. В США сьогодні відзначають Національний день полуничного морозива і Національний день свіжовичавленого соку. А в Україні рахують скільки днів наші захисники протистоять російським окупантам – а це 326 день війни. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Сьогодні у світі відзначають День Вікіпедії. Сервіс створили у 2000 році. Дотепер найбільша веб-енцеклопедія має понад 55 млн статей різними мовами світу, однак найбільше – звичайно ж, англійською. Загалом Вікіпедію заповнили 314 країн, що спілкуються різними мовами. З цього списку лише вісім країн мають менше ніж по 10 статей.

Кінець “Санта-Барбари”

15 січня 1993 у США закінчилася епоха серіалу “Санта-Барбара”. В цей день на телеканалі NBC вийшла в ефір остання 2137 серія.  Це мильна опера про життя  багатої родини Кепвеллів, знята телекомпанією «Dobson Productions». У США цей серіал йшов протягом 10 сезонів і 9-ти років. Крім США, його показували у 50 країнах світу.

Головні герої популярного серіалу.
Головні герої популярного серіалу.

Підступні гуси

2009 року в цей день екіпаж американського аеробуса А-320 зміг урятувати від загибелі 146 пасажирів. Через зіткнення зі зграєю гусей на висоті 850 метрів після зльоту з аеропорту “Ла Гуардія” двигуни аеробуса відмовили. Пілот зміг посадити літак із зупиненим двигуном на води річки Гудзон прямо посеред Нью-Йорка.

Інші історичні події, якими запам’ятався цей день

1700 — Петро I велів дворянам змінити довгий та незручний одяг на європейські костюми.

1776 — у Львові вийшов перший примірник «Gazette de Leopol», першого відомого періодичного видання на території України.

1790 — у Франції запроваджено новий адміністративний поділ. Країну розділяють на 83 департаменти.

1994 — внаслідок проведеного в Туркменістані референдуму повноваження голови республіки Сапармурата Ніязова продовжені з п'яти до десяти років.

2001 — Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили Вікіпедію як один англомовний розділ на сайті www.wikipedia.com.

2006 — уперше Президентом Чилі стала жінка — Мішель Бачелет.

1 вересня 2018 року Мішель Бачелет отримала посаду верховного комісара ООН з прав людини. 
1 вересня 2018 року Мішель Бачелет отримала посаду верховного комісара ООН з прав людини. 

День Народження захисника рівноправ’я

15 січня 1929 народився американський священник Мартін Лютер Кінг. Він народився в родині баптистів, однак попри свій високий чин регулярно курив, хоча й приховував це. А ще носив золотий годинник Rolex Datejust на фірмовому браслеті Jubilee – що говорить про великі доходи з духовної парафії.

Однак, для американців він був справжнім ідолом. Його знамениту промову “I have a dream” слухало понад 300 тисяч американців. Окрім того, на честь Кінга назвали понад 700 вулиць в США. І це не рахуючи неймовірного числа будівель, шкіл та інших закладів, яким дали його ім’я.

Американці створили навіть свято на честь Кінга, яке вперше відзначили 20 січня 1986 року.
Американці створили навіть свято на честь Кінга, яке вперше відзначили 20 січня 1986 року.

Однак були в Мартіна й інший тип фанатиків. Так, у вересні 1958 року народження, при роздачі автографів у Гарлемі, Нью-Йорк, він був поранений ножем в груди психічно хворою жінкою. Помер актор за 10 років опісля цього інциденту, однак за 4 роки до своєї смерті, в 1964 році, Кінг став наймолодшим лауреатом Нобелівської премії миру – за лідерство і ненасильницький опір расовим упередженням в США. Загалом, за життя Кінг був нагороджений принаймні п'ятдесятьма почесними ступенями різних коледжів та університетів.

Сьогодні Кінг святкував би своє 94 День Народження.
Сьогодні Кінг святкував би своє 94 День Народження.

Хто відзначає свій День Народження 15 січня

1871 — Агатангел Кримський, український історик, письменник, перекладач, один з організаторів Академії Наук України.

1915 — Лео Мол (Леонід Молодожанин), канадський скульптор і живописець українського походження. Він став автор пам'ятників Тарасові Шевченку у Вінніпезі, Вашингтоні, Буенос-Айресі, Санкт-Петербурзі, Оттаві та Івано-Франківську.

1923 — Лі Денхуей, тайванський політик, президент Республіки Китай з 1988 по 2000. Був прихильником незалежного руху на Тайвані та проводив активну зовнішню політику по здобуттю союзників у світі. Його часто критикували за бажання оголосити незалежність острова, що йшло у розріз із політикою Гоміндану, партії яку він очолював.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.