14 січня — Меланки, Старий Новий рік та Василів день

Читать на русском

У ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік

Читать на русском
14 січня — Меланки, Старий Новий рік та Василів день
У буковинському містечку Вашківці з 13 на 14 січня — свято Маланки, фото: Ukrainer.

У ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік

14 січня 2023 року – субота – в 1992  Україна в цей день встановила дипломатичні стосунки з США. А у світі 14 січня 2010 року стрілку годинника Судного дня перевели на одну хвилину назад. Також сьогодні розпочався 326 день від дня повномасштабного російського вторгнення в нашу державу. Про важливіші події, що сталися в цей день в історії – читайте в нашому матеріалі.

14 січня в Україні відзначають свято Василя. День перед цим святом називають Меланкою, а ніч проти 14 січня – Старим Новим Роком.

Василів день

Василів день вважають перший днем нового року й початком “Страшних вечорів”. В цей день хлопці та чоловіки йшли посівати. Вони заходили до будинків та співали посівалки – пісні, у яких бажали господарям врожаю та добробуту у наступному році. У деяких регіонах у Василів день вважали за необхідне почати хоч якусь роботу, щоб потім вона була успішною весь рік.

Наші пращури в цей день водили козу та готували щедру кутю.
Наші пращури в цей день водили козу та готували щедру кутю.

День коли в Грузії знову з’явився прапор “п’яти хрестів”

14 січня 2004 сакартвельці повернули державний прапор Грузії – прапор “п’яти хрестів”, який раніше був відомий ще як прапор грузинського королівства. Протягом усієї своєї історії Грузія мала декілька прапорів, які відповідали різним політичним системам, які були сформовані на її території, або ж іноземним державам, які домінували над нею. Тамтешній прапор був “відсутнім” протягом 500 років, а з 2004-го його використовують як символ протестів. Він уособлює релігійність цієї країни.

14 січня — День національного прапора Грузії.
14 січня — День національного прапора Грузії.

Годинник Судного дня

Проєкт Годинник Судного дня веде американський журнал Bulletin of the Atomic Scientists ще з 1947 року. Годинник, що зберігається в Чикаго показує символічний час, що відокремлює людство від дня глобальної катастрофи. За час існування проєкту годинник переводили вже 25 разів. Зокрема, 14 січня 2010 року годинник перевели через потепління в міжнародних відносинах на одну хвилину назад. Востаннє годинник перевели у 2020 році через збільшення протистояння між США та Іраном на 20 секунд вперед.

Годинник Судного дня вирішено було залишити на позначці – за 100 секунд до опівночі, яка символізує знищення людства.,
Годинник Судного дня вирішено було залишити на позначці – за 100 секунд до опівночі, яка символізує знищення людства.,

Інші історичні події, що стались в цей день

1794 — Елізабет Хог Беннетт з Едома, штат Вірджинія, стала першою американською жінкою, якій успішно зроблений кесарів розтин.

1953 — у Гельсінкі (Фінляндія) в змаганнях на першість світу зі швидкісного бігу на ковзанах абсолютним чемпіоном світу став українець О. Гончаренко.

1980 — Генеральна Асамблея ООН засудила інтервенцію СРСР в Афганістан і прийняла резолюцію, якою вимагала «негайно, безумовно і повністю вивести війська з Афганістану».

1989 — долаючи опір комуністичного керівництва та промосковських сил відбулись Установчі збори Донецького обласного Товариства української мови ім. Т. Шевченка. Невдовзі обласна організація була представлена понад 60-ма міськими, районними та сільськими осередками і нараховувала близько 3000 членів.

Дім моди Річчі

14 січня 1883 народилася відома французька модельєрка Ніна Річчі. Шити та заробляти на цьому гроші Марія Ньєлі, таке її справжнє ім’я, розпочала ще в 12 років. А у свої 20 уже сама наймала модисток, які шили за її ескізами. За кілька років жінка одружилася, народила сина й взяла прізвище чоловіка, з яким і народився псевдонім дизайнерки.

Сьогодні з Дня Народження Ніни Річчі минуло 140 років.
Сьогодні з Дня Народження Ніни Річчі минуло 140 років.

З 1905 року Річчі працювала вже на великі модні будинки Парижа. А за три роки стала співвласницею Будинку моди Raffin, який невдовзі довелося закрити. Відкрити власну справу жінка наважилася лише в 49-ть років. Так і з’явився відомий на весь світ бренд Ніни Річчі, який за кілька років перетворився на справжню імперію моди. Сьогодні одяг, аксесуари та парфумерію від Річчі можна знайти у 130 країнах світу.

Співачка Адель у сукні від Річчі.
Співачка Адель у сукні від Річчі.

День Народження сьогодні відзначають:

1892 — Гордій Коцюба, український письменник з когорти Розстріляного відродження. У ранніх збірках оповідань «На межі» (1924), «Свято на буднях» (1927), «Змова масок» (1929) писав про внутрішню роздвоєність людини, про суперечність, що існує між революційним обов'язком і людяністю, за що дістав осуд офіційної критики.

1937 — Євген Гуцало, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Шевченківської премії. Працював у редакціях газет на Вінниччині, Львівщині, Чернігівщині, в «Літературній Україні», редактором у видавництві «Радянський письменник».

1963 — Стівен Содерберг, американський кінорежисер. Він став відомим за фільмами «Секс, брехня і відео», «Ерін Брокович», «Анатомія Грея», «11..», «12…» і «13 друзів Оушена». Кількаразовий номінант на премію «Оскар».

1966 — Марко Гієтала, фінський бас-гітарист і другий вокаліст фінської симфо-метал групи Nightwish. Так само Гієтала є вокалістом, бас-гітаристом і учасником фінської групи Tarot.

1973 — Василь Кардаш, український футболіст, півзахисник. У складі київського «Динамо» — п'ятиразовий чемпіон України, триразовий володар Кубка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.