11 лютого — День заснування Японії: цей день в історії

Згідно з легендою Японію заснували ще в 660 до н.е.

11 лютого — День заснування Японії: цей день в історії
Японію називають “Країною сонця, що сходить”

Субота, 11 лютого 2023 року. В цей день заснували Японію, запатентували пароплав, відкрили інсулін та винайшли слово “подкастинг”. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

11 лютого 660 року до н. е. вождь японських племен Дзімму зійшов на престол тодішньої держави Ямато і став засновником імператорської династії, яка править Японією до сьогодні. На честь цієї події з 1872 року 11 лютого в Японії відзначається як національне свято День заснування держави.

День заснування Японії

“Син Неба” вождь Дзімму посів престол Японії наступні 76 років. Після нього місце при владі зайняли 121 імператори. У 1872 році престол як 122-й імператор зайняв Муцухіто, який розпочав реформи перетворення Японії в сучасну світову державу. Муцухіто запровадив святкування Дня заснування імперії в день сходження Дзімму на престол, що мало символізувати легітимність імператорської влади після повалення 700-річного правління сьогунів.

В цей же день, 11 лютого 1889 року в Японії прийняли конституцію, створили двопалатний парламент, але верховна влада залишилася за імператором. А ще ​​за конституцією у Японії немає, і не може бути армії. Попри це країна відома стародавніми воїнами – самураями, головною зброєю яких був катана — гострий меч із невеликим вигином. Окрім цього Японія є батьківщиною різних видів бойових мистецтв, як-от карате, дзюдо, сумо, ніндзюцу, Кендо, Дзю-дзюцу, айкідо та інших.

Площа Японії становить 377 972 км². З цього числа 70 % займають гори.
Площа Японії становить 377 972 км². З цього числа 70 % займають гори.

Сьогодні Японія складається приблизно із 6 800 островів. Чотири головні острови — Хонсю, Кюсю, Сікоку й Хоккайдо. За економікою країна Сонця поступається лише Китаю і США. 

Ісламська революція

11 лютого 1979 — в Ірані перемогла ісламська революція. Режим шаха Мохаммада Рези Пехлаві впав. В день, перемоги революції диктор національного телебачення і один із протестуючих Міралі Хоссейні оголосив на всю країну про «падіння останніх стовпів деспотичного режиму». Але незабаром його радість змінилася розчаруванням.

Згодом у країні провели референдум, унаслідок якого 1 квітня 1979 року проголосили Ісламську Республіку Іран.
Згодом у країні провели референдум, унаслідок якого 1 квітня 1979 року проголосили Ісламську Республіку Іран.

Революція перемогла, але надії протестувальників на демократичний розвиток дуже швидко розвіялися. Хомейні вдалося перехопити важелі влади швидше, ніж революціонери змогли отямитися. Відтак до 1989 року верховним лідером став Хомейні, а опісля його змінив аятола Алі Хаменеї, який керує країною до сьогоднішнього дня. З того часу в країні «деспотичний халіфат. Сестра Хаменеї, яка живе в Ірані, вважає, що її брат «не прислухається до голосу народу Ірану і помилково думає, що голос своїх найманців і грабіжників – це голос іранського народу».

Хаменеї очолює владу з червня 1989 року.
Хаменеї очолює владу з червня 1989 року.

Нагадаємо, після смерті 22-річної Махси Аміні у вересні тисячі іранців вийшли на вулиці, щоб вимагати більше свобод і прав жінок. Саме ці протести стали найбільшою загрозою для ісламського уряду з часів революції 1979 року.

Також зазначимо, Хаменеї підтримує політику путіна й підтримує геноцид українців.

Інші історичні події, що стались в цей день

1809 — американський інженер Роберт Фултон запатентував пароплав. Судно рухалося зі швидкістю 9 км/год. Пізніше, Фултон збудував свій перший військовий корабель з паровим двигуном.

Пароплав Фултона.
Пароплав Фултона.


1878 — у Великій Британії опубліковали перший щотижневий прогноз погоди.

1894 — загальні збори у Львові започаткували народження першого українського молодіжного спортивного товариства «Сокіл».

1922 — у Торонто, Канада відкрили інсулін – препарат, що знижує концентрацію глюкози в крові.

1929 — між урядом Італії в особі Беніто Муссоліні й Папою Римським Пієм XI були підписані Латеранські угоди, згідно з якими Ватикан був проголошений суверенною державою, що діє на основі теократії.

1945 — у Лівадії, Крим завершилася Ялтинська конференція — вершинна дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії й СРСР з метою розв'язання питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.

1963 — Києві розпочалася конференція з питань культури української мови. Її учасники звернулися до найвищих органів державної влади з вимогою надати українській мові статус державної.

2004 — Бен Хаммерслі у статті для The Guardian винайшов слово «подкастинг» – це щось на кшталт радіошоу, звукової вистави, інтерв'ю, лекції тощо, які створюють на різні тематики та транслюють на будь-яких аудіо платформах. 

Зірці серіалу “Друзі” сьогодні 54

Дженніфер Еністон в серіалі "Друзі".
Дженніфер Еністон в серіалі "Друзі".

11 лютого 1969 народилася американська акторка Дженніфер Еністон. Кар’єра Еністон розпочалася з бродвейських постановок, радіошоу та телевізійної ролі у серіалі “Molloy”. У 21 рік дівчина переїхала в Голлівуд, а вже за три роки отримала роль в серіалі “Друзі”, який стартував на NBC. Відтак грати Рейчел довелося аж 10 років. В останніх трьох сезонах Еністон отримувала зарплату в один мільйон доларів за серію. За роботу у шоу була п'ятиразовою номінанткою «Еммі» і перемогла один раз у номінації «Найкраща жіноча роль у комедійному серіалі».

У 2007 році доходи Еністон за підрахунками журналу Forbes склали $14 мільйонів. Найбільші гонорари вона отримала за фільми “Розлучення по-американськи”, “Ходять чутки”, “А ось і Поллі”, “Рок-зірка” і “Портрет досконалості”. У 2016 році журнал People віддав перемогу Дженніфер Еністон у щорічній номінації «Найкрасивіша жінка світу».

Фотосесія Еністон на 51 День Народження.
Фотосесія Еністон на 51 День Народження.

11 лютого День Народження відзначають:

1670 — Самійло Величко, український козацький літописець. Величко є автором першого систематичного викладу історії української козацької держави, при написанні якого використано значну кількість українських, польських, та німецьких джерел, широке коло документів Генеральної Військової Канцелярії.

1768 — Джеймс Прічард, англійський етнолог, який вперше об'єднав всі раси та народи Землі під єдиною назвою homo sapiens.

1800 — Вільям Генрі Фокс Талбот, англійський фізик, один із винахідників фотографії.

1847 — Томас Алва Едісон, американський винахідник. Винайшов лампу Едісона, телефон і фонограф, а ще запропонував використовувати на початку телефонної розмови слово «алло».

1857 — Ольга Рошкевич, українська перекладачка, збирачка фольклору. Дівчину вважають першою коханною Івана Франка, у молоді роки натхненниця його творчості.

1922 — Леслі Нільсен, американський комедійний кіноактор, відомий за фільмом «Голий пістолет».

1934 — Мері Квант, англійський модельєр, автор ідеї мініспідницю та мінішорти та засновниця бренду Bazaar. Також жінка прославилася чорно. мінісукнею під назвою Banana split, яку надрукували на марці на честь сторіччя британського дизайну.

Спочатку Baazar був челсі-бутіком.
Спочатку Baazar був челсі-бутіком.

1961 — Кері Ловелл, американська модель і кіноакторка, відома за фільмом «Ліцензія на вбивство» — про Джеймса Бонда, дружина Річарда Ґіра.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube