11 грудня - Міжнародний день гір та Міжнародний день танго. Цей день в історії

Цього дня 1941 року Третій Рейх та Італія оголосили війну США, а у 1946 у Великій Британії запатентували перший програмувальний комп'ютер

11 грудня - Міжнародний день гір та Міжнародний день танго. Цей день в історії
Міжнародний день танго

11 грудня 2022 року - неділя. В цей день 1991 року Україна оголосила про встановлення дипломатичних стосунків з колишніми республіками СРСР; незалежність України визнала Республіка Словенія. І рівно через три роки російські війська вторглися в Чечню. Сьогодні ж 291 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 20 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

В цю дату у світі відзначають Міжнародний день гір. Свято проголосили 20 грудня 2002 року на 57-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН, коли підводилися підсумки проголошеного ООН Міжнародного року гір. У резолюції світовій спільноті пропонують організовувати цього дня заходи, які пропагують значення стабільного розвитку гірських регіонів. Також 11 грудня у світі святкують Міжнародний день танго та відзначають Всесвітній день хворого на бронхіальну астму.

Перша Чеченська війна

11 грудня 1994 року Росія вторглася в Чечню
Перша Чеченська війна

11 грудня 1994 року підрозділи Міністерства оборони і Міністерства внутрішніх справ Росії увійшли на територію Чечні, наступаючи по трьох напрямках — дві групи з північної Осетії і одна з Дагестану. Не дивлячись на певні військові успіхи і взяття Грозного, підсумком Першої Чеченської війни, яка завершилася 31 серпня 1996 року, стало виведення російських військ з Чечні і фактичне визнання її незалежності.

Конфлікт полягав у прагненні Росії приєднати до себе Чеченську Республіку Ічкерію, яка завдяки прийнятому в СРСР у 1990 році закону про зрівнювання прав союзних та автономних республік отримала можливість з дотриманням усіх законодавчих норм та Конституції СРСР реалізувати своє конституційне право на вихід зі складу СРСР. Це здійснювалось, спираючись на Закон СРСР «Про порядок вирішення питань, пов'язаних з виходом союзної республіки з СРСР», у третій статті якого забезпечувалось право автономних утворень на вихід зі складу СРСР чи своєї союзної республіки.[16] Ці дії не тільки не були оскаржені і скасовані урядами СРСР та РРФСР, а й були визнані та офіційно затверджені ними. Таким чином, Чеченська Республіка Ічкерія, дотримавшись законів, стала легітимною незалежною державою і була частково визнаною державою, яку тоді визнали Афганістан та Грузія.

Тож напад Росії на Чеченську республіку можна вважати з такої позиції актом агресії проти незалежної держави та порушенням норм міжнародного права. Російська сторона звинувачувала чеченське керівництво на чолі із Джохаром Дудаєвим в ескалації конфлікту, попри постійні пропозиції останнього вести перемовний процес, також новостворена Російська Федерація де-юре не визнавала незалежність Чеченської Республіки. Перша чеченська війна стала одним з наймасштабніших збройних конфліктів у новітній історії, а битва за Грозний стала найбільшою битвою в Європі з часів закінчення Другої світової війни.

Внаслідок бойових дій велика кількість чеченських населених пунктів була зруйнована, під час війни загинуло близько 120 тис. чеченських жителів, значна частина з яких — діти. Близько 200 тис. було поранено. Також майже половина населення Чечні стала біженцями. У ході війни російськими військами проводилися як цілеспрямовані масові вбивства, винищення і геноцид етнічних чеченців, так і винищення як результат способу ведення бойових дій російськими військами (зокрема масованим авіабомбуванням та артобстрілам внаслідок яких наприклад місто Аргун та столиця Чечні — місто Грозний були майже повністю зруйновані) який також часто був спрямований на винищення мирних чеченців, а іноді просто був неадекватним застосуванням сили і не зважав на втрати серед цивільних, що їх вони зазнають внаслідок військових операцій. Російська сторона заявляла про факти геноциду російського населення в Чечні, що за твердженням її офіційних представників було одним з приводів конфлікту. Офіційно російською стороною конфлікт називався «заходами щодо підтримання конституційного порядку».

Чим ще відзначився цей день в історії

1981 — лондонський Біг Бен зупинився від холоду
1981 року лондонський Біг Бен зупинився від холоду

220 — Цао Пі примусив імператора Сянь Хань зректися престолу династії Хань. Утворилася імперія Цао Вей. Починається період Трьох царств.

361 — Флавій Клавдій Юліан вступив у Константинополь як єдиний імператор Римської імперії.

630 — Мухамед привів десятитисячну армію під стіни Мекки.

969 — імператор Никифор II Фока вбитий своєю дружиною Феофанією і її коханцем, який невдовзі став імператором Іоанном I Цимісхієм.

1474 — Ізабелла І Кастильська коронована королевою Кастилії і Леону.

1618 — в селі Деуліно, поблизу Троїцько-Сергіївського монастиря (тепер місто Сергіїв Посад Московської області) після спроби королевича Владислава захопити Москву, укладене перемир'я між Московським царством і Річчю Посполитою на 14,5 років.

1648 — вночі повстанці захопили київський замок. Початок козацького повстання на Київщині.

1694 — Франциск І став князем Парми.

1769 — у Великій Британії запатентували жалюзі.

1785 — імператор священної римської імперії Йосиф ІІ видав патент про легалізацію масонських лож та їх права.

1792 — Французька революція: короля Людовик XVI притягнуто до суду за державну зраду Національній Конвенції.

1813 — VI антифранцузька коаліція: Наполеон Бонапарт уклав сепаратне перемир'я з Іспанією.

1815 — сенат США створює спеціальний комітет з фінансів і єдину національну валюту — долар США.

1816 — Індіана проголошена 19 штатом США.

1844 — в Бостоні дантист Горас Веллс вперше використав закис азоту, як анестетик у стоматології.

1888 — крах французької акціонерної компанії PANAMA, створеної для спорудження Панамського каналу.

1894 — У Парижі відкрили першу у світі автовиставку, у якій брало участь 9 фірм.

1914 — у Києві російська поліція заарештувала українського історика Михайла Грушевського.

1915 — перший президент Китайської республіки Юань Шикай проголосив себе імператором.

1918 — до Одеси вступили війська Директорії УНР.

1936 — король Великої Британії Едвард VIII зрікся престолу, оскільки парламент і церква не схвалили його наміру одружитися з двічі розлученою американкою Волліс Ворфілд-Сімпсон; Італію виключили з числа членів Ліги Націй.

1937 — Сталін у Великому театрі (Москва) вимовив крилату фразу: «Депутат — слуга народу».

1941 — Третій Рейх та Італія оголосили війну США.

1946 — у Великій Британії запатентували перший програмувальний комп'ютер.

1957 — музикант Джері Лі Льюїс одружився з 14-літньою кузиною. Довідавшись про це, американська публіка бойкотувала його записи.

1981 — лондонський Біг Бен зупинився від холоду (о 12:27).

1991 — Україна оголосила про встановлення дипломатичних стосунків з колишніми республіками СРСР; незалежність України визнала Республіка Словенія.

1997 — ухвалили Кіотський протокол — міжнародну угоду про обмеження викидів в атмосферу парникових газів.

2013 — невдала спроба розгону Євромайдану у Києві силами Беркуту та спецпідрозділів міліції.

Сьогодні свій день народження відзначає український актор та режисер кримськотатарського походження Ахтем Сеїтаблаєв

11 грудня народився Ахтем Сеїтаблаєв
Ахтем Сеїтаблаєв

Ахтем Шевкетович Сеітаблаєв — український актор та режисер кримськотатарського походження. Заслужений артист АР Крим. Ведучий військово-патріотичного ток-шоу «Хоробрі серця» на телеканалі 1+1. Директор державного підприємства «Кримський дім».

Народився у місті Янгіюль неподалік Ташкента 11 грудня 1972. Після закінчення школи 1989-го з родиною переїхав до Криму, де 1992-го закінчив акторське відділення Кримського культурно-просвітницького училища, 1999-го — відділення режисури й драматургії Київського університету театру, кіно та телебачення. Грав у виставах Державного кримськотатарського академічного музично-драматичного театру в Сімферополі, там само як режисер поставив театральні вистави «Моя любов Електра» (за п'єсою угорського драматурга Ласло Дюрко), «Лісову пісню» (за Лесею Українкою), «Браво, Амадео!» (за Олександром Пушкіним), а також свою дипломну роботу за мотивами «Бахчисарайського фонтану» (Олександр Пушкін). Працював на телеканалі «Про-ТБ».

2003 — дебютував у кінематографі, зігравши роль середнього брата Умая в українській драматичній стрічці Олеся Саніна «Мамай», і був другим режисером. Далі були епізодичні ролі у серіалах «Повернення Мухтара-2», фільм «Золоті хлопці», «Навіжена» і в українському художньому фільмі Миколи Мащенка «Богдан-Зиновій Хмельницький».

Як другий режисер працював над стрічкою «Татарський триптих» (режисер Олександр Муратов), де також виконав одну з головних ролей. З 2005 працює в трупі Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра. 2009 року зіграв епізодичну роль Аркадія, сина головного героя, в мелодраматичній стрічці «Тяжіння» режисера Антона Азарова.

2007 року дебютував як режисер, першою роботою стала телевізійна стрічка «Квартет для двох». Того ж року створює комедію «Фабрика щастя». У 2011 році мінісеріал про радянську акторку Едіт Береш «Осінні квіти».

2011 року виходить його «Чемпіони з підворіття», котрий був визнаний найкращим українським фільмом у 2012 році та нагороджений премією «Золотий Дюк» на 3-му Одеському міжнародному кінофестивалі[10]. У тому ж році Сеітаблаєв випустив телевізійну мелодраму «Одного разу в Новий Рік» та «Темні води», де також зіграв одну з ролей.

У 2013 році виходить історична військова драма «Хайтарма». Ахтем присвятив картину важкому періоду історії свого рідного кримськотатарського народу. Сюжет фільму заснований на реальних подіях. Роль головного персонажа цього фільму, військового льотчика Амет-Хана Султана, виконав сам Ахтем Сеітаблаєв[12]. Стрічка отримала Премію Національної спілки кінематографістів України у номінаціях «Найкращий фільм року» та «Найкращий ігровий фільм»[13]. Фільм «Хайтарма» отримав гран-прі на фестивалі «Корона Карпат» у Трускавці, був визнаний найкращим фільмом, а Сеітаблаєв найкращим режисером 2014 року на італійському фестивалі «Кімерія» в Термолі.

У 2016—2017 на кіностудії «Ідас Філм» знята історична драма Чужа молитва під робочою назвою «Її серце». Фільм розповідає історію подвійного врятування єврейських дітей кримськотатарською вихователькою дитячого будинку в Бахчисараї Саїде Аріфовою, — вперше від нацистів, і вдруге — від російських сталіністів. У драматичних подіях Другої світової війни, ризикуючи своїм життям, врятувала 88 єврейських дітей від згибелі, видаючи дітей за кримських татар, а по закінченні війни — від військ НКВД, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, довівши, що ці діти є євреями[15]. Фільм отримав позитивні відгуки та номінації на премію Золота дзиґа.

Протягом 2017 року Ахтем Сеітаблаєв зняв воєнну драму про оборону донецького аеропорту під назвою Кіборги. Герої не вмирають. Стрічка отримала позитивні відгуки критики і глядачів, а також ряд номінацій і нагород. Було позитивно відзначено сценарій Наталії Ворожбит та акторську гру..

22 травня 2019 році на 72-му Каннському міжнародному фестивалі відбулася прем'єра фільму «Додому» Нарімана Алієва, головну роль виконав Ахтем. Фільм брав участь у конкурсній програмі «Особливий погляд». 23 серпня 2019 року Український оскарівський комітет обрав драму Нарімана Алієва «Додому» у якості національного претендента від України на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою.

Хто ще народився 11 грудня

Андрій Гусін, український футболіст («Динамо» Київ)
Андрій Гусін, український футболіст

1465 — Асікаґа Йосіхіса, 9-й сьоґун сьоґунату Муроматі.

1475 — Лев X (Джованні Медичі), Папа Римський (1513—21).

1774 — Данило Велланський, український вчений-медик, натурфілософ з роду Велланських.

1803 — Гектор Берліоз, французький композитор.

1810 — Альфред де Мюссе, французький поет, драматург і прозаїк, представник пізнього романтизму.

1843 — Роберт Кох, німецький мікробіолог, лавреат Нобелівської премії «за дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу» (1905).

1882 — Андрій Бандера, український релігійний і громадський діяч, діяч ЗУНР, капелан УГА, батько Степана Бандери.

1882 — Макс Борн, німецький фізик, один з основоположників квантової механіки, нобелівський лауреат (1954).

1889 — Микола Чубатий, український вчений, історик права та церкви, педагог і публіцист.

1911 — Цянь Сюесень, китайський вчений, учасник космічної програми США і основоположник космічної програми Китаю.

1913 — Жан Маре (Жан Вілен-Маре), французький кіноактор («Швидкоплинна краса», «Горбун», «Фантомас», «Залізна маска»).

1931 — Ріта Морено (Розіта Долорес Алверіо), пуерто-риканська танцівниця, актриса, лауреат премії «Оскар» (Вест-сайдська історія (1961), Я люблю щось таке, Чотири пори року, Анатомія злочину, Король і я, Співаючи під дощем).

1972 — Андрій Гусін, український футболіст («Динамо» Київ).

Нагадаємо, 10 грудня 1981 року американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалістів. Пізніше недуга отримала назву "синдром набутого імунодефіциту" - СНІД.

Погода в Україні в неділю, 11 грудня, принесе у всі регіони дощі, а подекуди ще й з мокрим снігом. У більшості областей очікується туман та ожеледиця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube