Колишній нардеп від "Голосу" відзначився успішною роботою у Фонді держмайна і, ймовірно, на Банковій тепер хочуть перенести цей досвід у Міноборони
У Верховній Раді та в ЗМІ 31 серпня повідомили, що новим міністром оборони України замість Олексія Резнікова призначать Рустема Умєрова, діючого очільника Фонду держмайна. Екс-нардеп від "Голосу" приймав активну участь у захисті прав кримських татар, звільненні полонених (зокрема бійців "Азова") а також покращенні роботи Фонду.
Інформатор розповідає, що відомо про Рустема Умєрова, який незабаром може очолити одне з найважливіших міністерств під час війни.
18 травня 1944 роки сім'я Умєрових була насильно депортована разом з усім кримськотатарським народом з Криму до Сибіру і Центральної Азії. Сам Рустем Умєров народився у 1982 році у місті Самарканд в Узбекистані, у цій республіці на той момент СРСР знаходилося найбільше кримських татар. Після здобуття незалежності Україною родина Умєрових повернулася до України.
Вищу освіту Умєров здобув у Національній академії управління. Пізніше навчався у Київському політехнічному інституті на спеціальності з інформаційних технологій. Чим займався майбутній політик у 90-ті - невідомо. У 2003-2010 роках працював у компанії мобільного оператора Lifecell, на керівних посадах. У 2011-2013 роках був керуючим директором компанії “iCapital”, а у 2010-2011 роках - у компанії “ICG Investments”. У 2013 році заснував разом з братом Асланом Омером Киримли інвестиційну компанію Astem, був її виконавчим директором.
Рустем Умєров - власник ТОВ “Компанія Блек Сі” у Києві, яке займається нерухомістю. У 2016-2019 роках був власником ТОВ “Євразія Інжинірінг”.
Рустем Умєров одружений та виховує трьох дітей. Мусульманин. Брат Рустема Умєрова Омєр Киримли Ослан був уповноваженим Кабінету Міністрів України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а у 2013-2014 році - заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу.
Умєров був помічником лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, супроводжував його майже в усіх закордонних поїздках, писали ЗМІ. Після початку війни у 2014 році був задіяний у процеси, повʼязані зі звільненням українських політвʼязнів.
Рустем Умєров був обраний народним депутатом на парламентських виборах 2019 року. Він балотувався до Верховної Ради від партії "Голос". У парламенті Умєров послідовно ініціював та підтримував законопроекти та звернення, спрямовані на підтримку кримськотатарського народу. ЗМІ відзначали, що Умєров є не дуже публічним нардепом.
Активно лобіював проекти закону про статус кримськотатарського народу та корінні народи України. Разом із Мустафою Джемілєвим був одним з ініціаторів будівництва за підтримки Туреччини 1000 квартир для внутрішньо переміщених кримських татар та пільгових категорій громадян України.
У серпні 2021 року указом президента України Володимира Зеленського нагороджений орденом "За заслуги» ІІІ ступеня".
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення рф, Рустем Умєров був включений до української делегації на перемовинах з росією в Мінську. Це сталося за порадою голови Офісу президента Андрія Єрмака. Основною метою цих перемовин було припинення вогню, однак сторони про це домовитися не змогли. Однак вони погодилися провести другий раунд переговорів після консультацій у столицях.
Після цих перемовин Умєров, як він розповідав пізніше в інтервʼю, відчув незвичні симптоми.
"Щось було в очах, червоне було в очах. Ми потім заїхали до лікарів, нас подивилися. Нам сказали, що нічого не сталося дуже сильного, але щось ми не розуміємо, що це. І потім ми вже до інших спеціалізованих лікарів поїхали, які займаються хімічними атаками, вони подивилися. Ми запитали: "Чи ми створюємо небезпеку людям, чи ні"? Ці люди сказали, що ні. І вони нас порекомендували іншим лікарям, які уже проводили операцію по промиттю, потім ліки якісь давали і так далі. Ми згодом полетіли в Туреччину, і в Туреччині лікували нас", - розповів Умєров.
Сам Умєров заявив, що не знає, в чому була причина цього захворювання, однак, за даними ЗМІ, це могло бути отруєння. Постраждав, зокрема, і тодішній посередник між Україною та росією, олігарх Роман Абрамович.
Після переговорів в Білорусі Умєров зʼявився на публіці у вересні 2022 року. Тоді він був одним із тих, хто сприяв проведенню великого обміну полоненими, коли Україна повернула 215 осіб, серед яких було 188 захисників Азовсталі та Маріуполя, включаючи командирів Азова. росії тоді передали 55 людей, включаючи Віктора Медведчука. Зокрема, Умеров розповідав, як вдалося залучити до цього обміну Саудівську Аравію та Туреччину.
У вересні 2022 року Умєрова призначили головою Фонду держмайна. За час роботи там він спромігся запустити малу приватизацію та залучити до бюджету понад 2,5 млрд грн. Як Умєров розповідав Forbes, ще 2,3 млрд грн вдалося зберігти завдяки запобіганню шахрайським схемам щодо оцінки нерухомого майна. Як зазначив нардеп Ярослав Железняк, це рекордний показник для ФДМ.
Жодних скандалів, зокрема корупційних, повʼязаних з Умєровим за час його роботи в Фонді не було. З цим контрастує історія його попередника Дмитра Сенниченка, який, за даними слідчих, разом із групою осіб заволодів коштами держпідприємств на суму понад 500 мільйонів гривень.
Ймовірно, тепер влада сподівається, що з призначенням Умєрова міністром оборони відомство більше не буде заплямовуватися у корупційних скандалах, як це відбувалося за часів Олексія Резнікова.
Сам Умєров не зміг спростувати чи підтвердити інформацію про те, що обійме іншу посаду.
За даними джерел "Української правди" у команді президента, питання, хто замінить Резнікова, досі відкрите - рішення може виникнути наступного тижня.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.