На думку жарналістів УП, недоброчесний постачальник заробив чимало грошей на українській оборонці та не зміг забезпечити ЗСУ технікою, боєприпасами, шоломами, бронежилетами відповідно до контрактів
28 серпня вийшло розслідування про скандальну польську фірму "Alfa". Попри зриви контрактів Міноборони України у 2022 році їй давали замовлення від військового відомства знову і знову. Результат — збитки на мільярди гривень для Міноборони та відсутність вчасного необхідного комплектування та техніки для ЗСУ. Далі розповімо детальніше.
Про цю історію Інформатор розповість з посиланням на "Українську правду". 11 квітня 2022 року, коли Київ почав повертатися до більш мирного життя після вигнання росіян з півночі України, Міноборони укладає контракт на 20 тисяч балістичних шоломів, 20 тисяч бронежилетів та 40 тисяч бронеплит до них. А уклали його з маловідомою фірмою "Alfa" з Польщі. Сума контракту - 24,5 млн євро зі 100% передоплатою. Тобто за товар потрібно було повністю заплатити ще до того, як він приїде.
Фірма змогла поставити всі бронежилети та плити, хоч і з порушенням строків. А от з шоломами були проблеми. З привезених "поляками" 16 тисяч шоломів 11 тисяч повернули одразу як непридатні, а ще 5 тисяч так і лежали на складі, не прийняті на баланс ЗСУ.
Після цього Міноборони України продовжило укладати нові угоди з цією фірмою. 25 жовтня 2022 року Міноборони знову замовляє в "Alfa" ще 20 тисяч шоломів і 50 тисяч бронежилетів на суму майже 50 мільйонів євро. На цей раз без передоплати. З цієї партії шоломи так і не доїхали до України, а половина бронежилетів не пройшли випробування. Проте це були ще лише "квіточки".
А от справжня біда розвернулася через спроби Міноборони України закупити військову техніку і боєприпасу через польську фірму "Alfa". За даними "Української правди", відомо про щонайменше 7 угод військового відомства з цією компанією. Частина з них наразі оскаржується у міжнародному арбітражному суді.
22 квітня 2022 року Міноборони уклало прямі контракти на постачання техніки та боєприпасів з фірмою "Альфа" загалом на близько 3,3 млрд грн (трошки не 64,4 млн євро). Йшлося про постачання самохідних гаубиць "Гвоздика", 122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30 та 122-мм ракет до "Града". За цими угодами (за даними "УП"):
Як наслідок — фірма має 1,7 млрд грн заборгованості перед Міноборони лише за цими трьома угодами. Відомство Олексія Резнікова намагається отримати компенсацію. Цього б вистачило, наприклад, на більш ніж половину будівництва об'їзної дороги на Оболоні у Києві, яку створюють за ініціативою Віталія Кличка та його підлеглих під час війни.
А от 27 квітня 2022 року з польською "Альфою" уклало ще 3 угоди державна компанія "Прогрес", яка займається імпортом. Сума угод - 17 млрд грн. "Поляки" мали поставити постріли до Д-30, Д-20 з Болгарії та реактивні снаряди для "Градів". Що цікаво, у "Прогресі" за ці контракти, за даними "УП", був відповідальний колишній заступник міністра оборони Олександр Миронюк, у якого правоохоронці на початку 2023 року знайшли майже 1 млн доларів. За однією з цих угод держкомпанія, через яку поляки постачали військову продукцію для Міноборони, має борг перед міністерством на понад 200 млн грн.
При цьому держкомпанія "Прогрес", виступаючи посередником, дозволяла польській фірмі продавати продукцію дорожче, ніж по прямих контрактах з Міноборони до того. І ці угоди "поляки" виконували охотніше, бо вони давали більше прибутку. Ось декілька фактів.
122-мм снаряди з повним зарядом до гаубиць Д-30/2С1 "Alfa" продавала для Міноборони по 760 євро, а через "Прогрес" - вже по 1195 євро (тобто на 57,2% дорожче лише на одному снаряді!). При цьому між контрактами було всього 5 днів різниці. Тому контракт з Міноборони по цих снарядах польська фірма виконала на 10%, а з державним "Прогресом" - на 80%.
Хоча за контрактами для Міноборони "поляки" мали поставити все до кінця травня 2022 року, але у графік вони не вкладалися, тому їм продовжили строк постачання до кінця липня. А от 13 червня 2022 року Міноборони України, знаючи про не найкращу репутацію польського посередника, укладає ще 3 угоди з ним на суму близько 2,6 млрд грн.
За 3 нові угоди у Міноборони відповідав Владислав Шостак, якого за тиждень після цього позбавили посади директора департаменту військово-технічної політики міністерства. Ці контракти передбачали постачання: 120-мм мін (понад 11 млн євро авансу), 152-мм боєприпаси для гаубиці "Гіацинт" (аванс 18 млн євро); 152-мм боєприпаси до САУ "Дана" (передоплата 13 млн євро). Всі ці контракти знову були зірвані:
Тепер Міноборони вимагає повернути 27 млн євро передоплати. А ще хоче стягнути з недобросовісних польських посередників 13 млн євро штрафу за зрив постачання. Понад рік Збройні Сили України не могли отримати необхідні боєприпаси. А закупити їх в іншому місці не було можливості, бо постачальник вже вивів гроші за межі України.
Компанія "Alfa" була заснована у 2005 році. Має власний сайт на 1 сторінку. А на сайті є подяка від голови Держприкордонслужби України Сергія Дейнека: йому вони якось допомогли захищати кордон України. А ще фірма з осені 2022 року має невеликий непримітний офіс у центрі Варшави.
У 2015 році директор фірми Пьотр Сапєжинські дав інтерв'ю, в якому зазначав, що його компанія вигравала тендери на утилізацію списаних кораблів військового флоту Польщі. Крім цього, фірма займалася торгівлею різною продукцією, у т.ч. військовою.
Але чому в Міноборони України та у держкомпанії "Прогрес" вирішили довірити такі об'єми замовлень саме цій польській компанії — залишається великим питанням. За 2020 рік, як пише "Українська правда", компанія отримала близько 300 тисяч євро прибутку. У 2021 році — близько 1,8 млн євро. Чи змогла б вона виконати вчасно замовлення від Міноборони України? Та чи зможе вона компенсувати завдані міністерству збитки за таких невеликих доходів? Сподіваємося, поляки зможуть розрахуватися по своїх боргах.
Днями група політиків та активістів звинувачували Міноборони у корупції через закупівлю 180 тисяч літніх курток для військових замість зимових. При цьому, як вважають окремі політики та журналісти, ці куртки закупили у Туреччині та сплатили за них понад 33 млн доларів.
А потім виявилося, що співвласником турецької компанії виявився племінник народного депутата Геннадія Касая від "слуг народу". Міністр Олексій Резніков запропонував парі: піти у відставку, якщо викладені журналістами та політиками факти підтвердяться, а якщо ні, то піти доведеться журналістам і окремим народним депутатам. Хоча навряд чи цей номер вдасться.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.