Звідки, як і чому в Україні виникли послідовники ПВК «Рьодан»?

Коротко про феномен ПВК «Рьодан»

Звідки, як і чому в Україні виникли послідовники ПВК «Рьодан»?
Швидко з'явилося, швидко і піде

Підлітками, які збиваються у групи та завдають неприємностей іншим громадянам та правоохоронним органам, нікого не здивуєш. Але послідовникам ПВК «Рьодан» це вдалося. Хто вони, звідки та навіщо з'явилися в Україні – читайте у нашому матеріалі.

Все починалося з невинного захоплення: читання манги та перегляду аніме.

Аніме та манга

Термін «аніме» походить від animation – анімація, тобто мультиплікація. Аніме – це анімація, зроблена в Японії. Не просто намальована, а саме виготовлена, вигадана.

З поняттям аніме впритул пов'язане поняття «манга». Манга – це комікси, причому у Японії вони не є прерогативою виключно дітей чи підлітків. Мангу в Японії читають люди різного віку і на різні теми. На відміну від яскравих та помітних американських коміксів, манга найчастіше виконується у чорно-білих кольорах. Аніме, своєю чергою, є своєрідним продовженням манги, її екранізацією. Саме слово «манга» означає «гротеск» у множині – гротески. Для кращого розуміння – веселі картинки. Якщо у когось манга асоціюється лише з героїнями-підлітками з великими очима та кавуновими грудьми, то це лише одна з підкатегорій манги, яка називається хентай.

Хентай
Хентай

 

Своїм розвитком манга зобов'язана військовому уряду Японії, який побачив у цій культурі чудовий інструмент впливу на маси. Але остаточно манга сформувалася після Другої світової війни, коли Японія була окупована американськими військами. Японці старанно вивчали американські комікси, а потім їхній формат та сюжети адаптували під свою культуру та менталітет. Тому мангу легко відрізнити від коміксу завдяки мінімалістичній естетиці, що випливає із традиційної японської графіки.

Манга «Берсерк»

Манга «Берсерк»

 

Hunter x Hunter

«Мисливець на мисливця» – манга японського художника Ёсіхіро Тогасі. Вона виходила з перервами з 1998 до 2022 року. Випуск перших глав манги відбувся рівно 25 років тому, 8 березня 1998 року.

Популяризація цієї манги досягла піка у 2011-2014 роках, коли манга була екранізована. Дія мальованого серіалу відбувається у світі, де існує певна організація Мисливців. Мисливці мають ліцензію, яка дає їм масу переваг перед рядовими категоріями громадян. Наприклад, Мисливці можуть отримувати у банках великі грошові суми, а решта стільки, скільки їм дозволено. Або мати доступ до закритої інформації. Через це є чимало охочих стати мисливцями. Тому щороку проводиться іспит, на якому обираються ті, хто дійсно гідний бути Мисливцем. Головний герой, Гон Фрікс, вирушає на іспит з метою стати Мисливцем та знайти свого батька. Йому належить подолати багато труднощів на своєму шляху та зустріти чудових друзів, у кожного з яких свої причини стати Мисливцем.

Манга Hunter x Hunter
Манга Hunter x Hunter

 

В аніме є бандитське угруповання «Геней Рьодан» (також «Павуки» або «Примарний Загін»). Члени банди носять одяг з символами павуків і картаті штани. Тут слід навести слова одного з рецензентів аніме Hunter x Hunter:

«Сюжетна лінія Павуків – не лише самий сік серіалу, а й найкраще, що можна було взагалі народити в рамках такого жанру, як сьонен (манга, яка розрахована на цільову аудиторію від 12 до 18 років). Ніколи ще аніме не було настільки потужним, драйвовим та цинічним бойовиком. Покидьки з Примарного Загону поставили за мету пограбування підпільного аукціону, контрольованого мафією. Досвідчені вбивці легко знищують охорону. Але вони надто впевнені у своїй непереможності, тому живуть недовго – Курапіка, спіймавши нахабного бандита, який відбився від загону, катує його і вбиває. І почалося – розгніваний загін влаштовує бійню. Кров рікою, добро незвично для підліткового жанру зливається зі злом. За позитивних героїв страшно переживати – потрапивши в руки ворога, вони втрачають шанси на порятунок. Тут не буде дива – лише смерть».

«Геней Рьодан»
«Геней Рьодан»

 

Як ми знаємо, багато авторів, сценаристів або режисерів намагаються зробити антагоніста ще крутішим, потужнішим і привабливішим, ніж протагоніст. Наприклад, Абдулла-Сухов («Біле сонце пустелі»), Паратов-Лариса Дмитрівна («Жорстокий романс»), Ахімас Вельде-Ераст Фандорін («Смерть Ахіллеса»), Дракула-Ван Хельсінг («Ван Хельсінг»). Тому зрозуміло, чому підлітки надихнулися саме бандою Павуків.

Абдулла, «Біле сонце пустелі»
Абдулла, «Біле сонце пустелі»

 

Під цифрою 4 у банді ховався антагоніст Хісока – геніальний стратег, тактик, боєць та маніпулятор. Прихильники Hunter x Hunter називають його найкращим антагоністом усіх часів. Крім того, згідно з японськими віруваннями, цифра 4 – це аналог нашої чортової дюжини. Ця цифра може обіцяти великі неприємності, а то й зовсім виступати провісником смерті. Цю сакральну для японців та шанувальників Hunter x Hunter цифру і почали наносити школярі на свій одяг. Разом із павуком.

Хісока 
Хісока 

 

Чому ця течія допливла до нас?

За однією з версій на початку 2022 року в російському сегменті Spotify «завірусився» репер Shadowraze. До 2021 року композиції Shadowraze були скоріше прикладом аматорської творчості для фанатів Dota 2. І як кажуть самі підлітки, саме він перший почав розвивати тему про «Рьодан», засновану на аніме Hunter x Hunter. Спочатку це було відносно маленьке ком'юніті «павуків» без жодних закликів до насильства.

«Рьодан»: початок

«Рьодан»: початок

 

А потім сталася ситуація, через яку це й стало трендом. 19 лютого 2023 року в одному з російських міст до компанії в одязі з «павуками» причепилася компанія спортсменів (офніков) за зовнішній вигляд і почала бійку. Хлопці в одязі з павуками дали відсіч. Відео з бійкою поширилося, підлітки почали підтримувати компанію «павуків», бо на відео видно, що «офніки» першими почали бійку. А потім члени «Рьодан» стали самі ініціювати масові бійки з офніками.

«Рьодан»: бійка
«Рьодан»: бійка

 

«Офніки» сьогодні – найлютіші вороги ПВК «Рьодан». Це не лише спортсмени або футбольні фанати, а й вихідці з Кавказу та Середньої Азії, а також скінхеди. Та й взагалі всі, хто не любить неформалів. 22 лютого, через три дні після першої сутички, в Москві сталася нова бійка, в якій загинули двоє підлітків.

Приставка ПВК (приватна військова компанія) виникла за аналогією з ПВК «Вагнер». Тільки на відміну від вагнерівців представники «Рьодан» до військових відношення не мають, а приставку взяли для суто для солідності. Одна річ – бути членом незрозумілої підліткової організації, а інша – членом ПВК. Усі поважатимуть та боятимуться.

Спайдермени нашого часу
Спайдермени нашого часу

 

А невдовзі послідовники ПВК «Рьодан» з'явились і в Україні. Українські журналісти пов'язують стрімке поширення ідей «Рьодан» (хоча які у них ідеї?) із діяльністю російських спецслужб. Аж надто швидко шизофренія, яка зародилася в країні-агресорі, докотилася до наших широт. Мета – відвернути українців від подій на фронтах. Однак ми живемо в епоху миттєвого доступу до будь-якої інформації. Плюс – незміцніла підліткова психіка, яка відгукується на будь-які «революційні» течії. До того ж ця течія зрозуміла для росії: в інтернеті повно відео, де російські гопники б'ють російських анімешників за зовнішній вигляд (відео можна переглянути тут і тут). Та й просто так б'ють. Для України регулярні побиття прихильників манги та аніме нехарактерні.

«Спину покажи»

«Спину покажи»

 

Але підлітки з точки зору біології – високо соціальні тварини (це не образа вікової групи, а паралель з нашими меншими братами). Вовк чи мавпа поодинці не виживе. Підліткам необхідно збиватися у групи, які об'єднані спільними інтересами та підпорядковані їм. Тут уже необов'язково битися, важливо відчувати свою приналежність до чогось великого (з погляду підлітка). Та й укріплене відчуття безпеки, часто хибне. Якщо підліткові групи не організує і не контролює держава, вони організуються самостійно. Тому джерела появи «Рьодан» в Україні можуть лежати будь-де. Головне, що грамотне інформаційне вкидання вже зроблено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.     

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube