Закон про мобілізацію не передбачає можливості зупинки процесів бронювання стверджують підприємці
Український бізнес підтримує необхідність проведення аудиту рішень щодо бронювання. Але процес бронювання не повинен перериватися заради цього аудиту. На цьому 5 листопада наголосила Українська Рада Бізнесу (УРБ).
В УРБ зауважили, що вони отримують скарги від аграрного, промислового, IT-сектору щодо зупинення процесу бронювання працівників. Це, на думку ради, свідчить, що проблема має загальнодержавний масштаб і загрожує обороноздатності країни.
"Підприємства, у яких завершився термін бронювання, ризикують втратити майже всіх працівників та припинити свою діяльність. На відміну від тих, що вирішили працювати нелегально", – заявили в раді.
Там наголошують, що статті 24 і 25 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та рішення уряду, якими надається відстрочка від призову на військову службу, не передбачають можливості зупинки процесів бронювання. В актах Кабміну встановлені чіткі строки прийняття відповідних рішень, а їх дію у законний спосіб ніхто не призупиняв, підкреслюють в УРБ.
"Український бізнес підтримує необхідність проведення аудиту рішень щодо визнання суб’єктів господарювання критично важливими для економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Але надзвичайно важливо зберегти передбачуваний і безперервний процес бронювання працівників під час цього аудиту. Нинішня ситуація підриває довіру суб’єктів господарювання до діяльності влади, адже внаслідок неї страждають підприємства, які офіційно працевлаштовують у себе військовозобов’язаних", - підсумувала УРБ.
Кабмін ініціював аудит підприємств, які отримали статус критично важливих, щоб перевірити обґрунтованість бронювання працівників. Ревізія триватиме до 15 листопада. На її основі оновлять критерії бронювання для посилення оборони й економіки. Бізнес вже поінформований про наслідки реформ. Йдеться про:
Замороження бронювання під час аудиту та оновлення критеріїв виправдовувалося зловживаннями та дещо великій кількістю заброньованих. Проте перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко 4 листопада розповіла, що наразі бронюванням зловживають не більше як 10% від усіх українських підприємств.
При цьому Кабмін України своїм рішенням продовжив дію бронювання для працівників, які отримали відповідний статус до 31 травня 2024 року. Відтепер вони автоматично подовжать термін свого бронювання. Це рішення спрямоване на підтримку функціонування важливих економічних галузей, зокрема тих, що забезпечують оборону країни, повідомляє Урядовий портал. Водночас президент Володимир Зеленський заявив, що професія не буде головним критерієм для бронювання від мобілізації.
Тим часом Європейська бізнес-асоціація на фоні призупинення процедури бронювання отримала десятки звернень зі скаргами від представників бізнесу. Тому Кабінет міністрів просили автоматично продовжити електронне бронювання на два місяці.
Інформатор писав, що наразі в Дії під час подачі заяви на бронювання з'являлося повідомлення про призупинення послуги до 15 листопада через аудит заброньованих військовозобовʼязаних. На думку народного депутата Олександра Федієнка аудит проводиться зокрема й через те, що підприємства фактично зловживали своїм правом, лишаючи невелику квоту на випадок, коли співробітника зупинять представники ТЦК.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.