Російські війська у жовтні захопили рекордну кількість територій України, що дало їм можливість просуватися в напрямку Курахового та Покровська. Це може стати небезпечним прецедентом для оборони західного Донбасу і виходу військ РФ на кордони Дніпропетровщини
Ситуація на Курахівському напрямку починає вкрай динамічно розвиватися і виглядає загрозливою для оборонних ліній України. Останні повідомлення свідчать, що російські війська, просуваючись крізь населені пункти на кшталт Гірника, Цукуриного, Острівського, досягли значного успіху та вже впритул наблизилися до Курахового. Ворог вже форсував річку Вовча та намагається оточити Курахове, наступаючи з кількох боків. Деякі військові експерти вважають, що ЗСУ не буде утримувати Курахове та відійде - через загрозу котла.
Військовий експерт Костянтин Машовець вказує, що є багато ознак того, як росіяни концентруються переважно на Курахівському напрямку. Проте Машовець не певен, що битва за Курахове взагалі відбудеться.
"Думаю, найближчим часом ЗСУ відійдуть повністю з північного берега Курахівського водосховища... і ще дуже велике питання - чи оборонятимуть вони саме Курахове. Принаймні, ключовий вузол оборони, який дозволяв ще більш-менш утримувати територію на північ від водосховища (Гірник), ЗСУ здали менш ніж через тиждень, з того моменту, як супротивник узяв Українку і прорвався до Цукуриного", - підсумував він.
Зайнятий противником Гірник - це висота, яка забезпечує контроль над підходами до Курахового. Саме втрати подібних ключових вузлів оборони обмежили можливість ЗСУ ефективно утримувати Курахове в умовах наступу з трьох сторін. Також бойові дії навколо Торецька свідчать, що частина сил окупантів переорієнтована на укріплення флангів навколо Курахівського водосховища.
За даними Forbes, ЗСУ вже зараз змушені зносити висотки з окупантами в Торецьку, щоб врятувати місто. Але такий підхід може вказувати на підготовку до боїв за Покровськ та Курахове, додають аналітики. У матеріалі видання йдеться, що таким чином ЗСУ мають намір зупинити наступ росіян та утримати позиції.
Проте є велика проблема: альтернативою втрати міста є загроза його оточення. Саме до того зараз йде діло.
Якщо росіяни займуть Костянтинопіль та Андріївку, Курахове опиниться в оточенні. Деякі українські військові вже зазначають, що цьому буде сприяти часткове захоплення росіянами Курахівки, шалений тиск окупантів з Острівського, втрата Гірника і Селидового. Тобто Курахове може потрапити в "кліщі", що врешті-решт спонукатиме ЗСУ до відступу.
"Росіяни тиснуть на південні та північні підступи, поступово закриваючи доступ до основних логістичних шляхів, - зазначає Василь Пехньо. - Це створює передумови для формування так званого "Курахівського котла", який загрожує ізоляцією українським силам у цьому секторі. Мені здається такий варіант найбільш оптимістичний для ворога, і дуже хочу вірити, що Курахівський котел таки сформований не буде".
При цьому цивільні в Кураховому ще залишаються, але більшість житлових будинків розбиті щоденними обстрілами російської армії. Тобто люди піддаються смертельній небезпеці щодня. Втрата Курахового може мати серйозні наслідки для оборони Покровська. Після Курахового це місто як важливий логістичний і стратегічний пункт може стати наступною ціллю, якщо лінія оборони буде остаточно прорвана. Наразі, як зазначають військові аналітики, ситуація в районі Курахового та Покровська залишається напруженою, а перед ЗСУ постають вкрай важкі задачі - утримати ці позиції, щоб уникнути подальшого прориву оборонних рубежів у глибині України.
Американський інститут вивчення війни підрахував, що в жовтні окупанти захопили близько 500 км² території на Донбасі, і ці територіальні здобутки є найбільшими з початку повномасштабного вторгнення РФ. Об'єктивно шанси на утримання Курахового не дуже великі, зважаючи на важливі позиційні втрати в районі. Так, військові експерти називають найбільш болючішими просуванням росіян у Цукуриному, Гірнику, Гострому, Максимільянівці, Острівському на Курахівському напрямку, а також взяття Селидового та Вишневого. У жовтні відбулися катастрофічні події, пов'зані з Вугледаром, просування ворога на Богоявленку, спроби пробиття фронту в Катеринівці, гіркий прорив РФ в Шахтарському. Військові експерти ще місяць тому вказували на те, що все виглядає так, ніби Донбас намагаються здати росіянам без бою.
"Цей рівень прориву у Шахтарському сягнув майже 7 км. І наслідки цього прориву ми зрозуміємо після певного проміжку часу. Зараз росіяни зокрема через цей прорив починають обходити Курахове з заходу", - пояснює український журналіст Василь Пехньо.
Наразі більшість військових експертів вже не приховують, що фронт тріщить і провалюється. І найбільш загрозливою зараз виглядає ситуація саме на Покровсько-Курахівському напрямку. Так, спецпризначенець, офіцер ЗСУ, народний депутат VIII скликання Ігор Лапін наголошує, що втрата Гірника забезпечила окупантам панорамний контроль над підступами до Курахового, адже саме через такі стратегічні висоти росіяни забезпечують собі поступовий контроль над цією частиною Донбасу.
"Для мене найбільш проблемною ситуацією є провал оборони того ж самого Гірника. От Юрій Бутусов (український журналіст - ред.) також про це говорив багато. Я також знаю можливості тих висот (на яких розташований Гірник). От втрата Гірника загрожує напряму втратою Курахового. Це буде пов'язано, хоча між ними дстатньо кілометрів. Нариклад, втрата Покровська буде серйозною загрозою для Павлограда. Тобто лінії оборони відсовуються, але поки що стоять", - розповів Інформатору Лапін.
Надходять повідомлення про оточення Курахівки на підступах до міста Курахове. Український військовий із позивним "Мучний" пише, що росіяни захопили збагачувальну фабрику, зайняли позиції на захід від Курахівки та річки Вовча і тепер тиснуть у бік Іллінки. "Мучний" також додав, що багато українських військових було взято в полон.
Російські паблики пишуть, що Курахівка частково під їхнім контролем. Хоча мапа Deep State станом на зараз просування РФ на цій ділянці не показує. Однак напрям основних сил наступу РФ вказує, що Курахове росіни будуть намагатися взяти з декількох сторін. А оскільки воно знаходиться у низині по відношенню до Гірника (судячи з мап DeeState вже окупованого), зрозуміло, що Курахове довго не простоїть. А після Курахове очікується битва за Покровськ.
Щоправда, як пише військовий “Айдару” Станіслав Бунятов, Курахове є для росіян важкою ціллю. На сході від міста ЗСУ активно знищують ворожу техніку і піхоту. Та разом із цим ворог має успіхи в напрямку Шахтарського. У такий спосіб росіяни хочуть просуватися на північ до головної траси на Курахове.
"[Окупанти] лізуть на Курахове малими групами. Курахове для них виявилось міцним горішком, на сході від міста вже спалено десятки одиниць техніки та знищено сотні росіян. Тим не менш, вони змогли намацати слабину в напрямку Шахтарське та мають за мету розвивати успіхи на північ до головної траси", - каже захисник.
Телеграм-канал Бахмутський Демон, який пов'язують з військовими, пише, що зараз біч просування російських окупаційних військ - це захід групами по 5-7 людей в житлову забудову і взяття під контроль будівель, куди потім висувається піхота для накопичення. І робить ворог це все максимально роззосереджено.
Військовий Станіслав "Осман" Бунятов додав, що окупанти рухаються швидкими темпами. Просунутися до Курахового можуть дуже скоро.
"Ясну Поляну ворог вже окупував, наступна ціль Розлив, до нього залишається близько 8 кілометрів, що не так багато для незабудованої місцевості. Щоб тримати оборону на даній ділянці, потрібні фортифікаційні споруди, якщо їх немає, то питання виходу ворога до цього населеного пункту - пара днів. Далі мінус централізована логістика, а при перших дощах - ряд втрачених н.п в районі Курахове", - аналізує ситуацію він.
Українські військові дуже зморені, поповнень немає. Це є одним з факторів, через які Україна втрачає території
Росіяни нещодавно мали успіхи на південний схід від Покровська та продовжували наступальні операції на схід від Курахового
Місцева влада стверджує, що місто захищене, проте оглядач Мірошников повідомляє інше
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.