Військові експерти оцінюють, чи доречно генералові Дмитру Марченку, який нині поза службою, критикувати стан справ на фронті та операції ЗСУ. Військові експерти визначили чіткі критерії для терміну обвал фронту та оцінили операцію на Курщині
Генерал-майор ЗСУ Дмитро Марченко в одному з останніх інтерв’ю уточнив, що скоро Селидове на Донеччині захоплять повністю, що дасть тактичний вихід військам РФ на Покровськ. Визначивши проблеми на фронті, він також розкритикував Курську операцію.
Інформатор звернувся до військових експертів з проханням прокоментувати стан речей на сьогодні. Ми також дізналися, чи етично військовим, нижчим за рангом від верховного головнокомандувача або головнокомандувача ЗСУ, взагалі так відверто розносити вщент власні ж промахи на критичних ділянках фронту.
За даними DeepState, російські війська вже зайняли Селидове. Колишній нардеп, а зараз військовослужбовець Ігор Луценко так само зазначає, що якщо довіряти мапі, то виходить, що Селідове вже є окупованим. Але щодо обвалу фронту він, як і переважна більшість військових, дуже скептичний.
"Я не там, і не можу щось коментувати. Але ось по DeepState вже нема у нас Селидового. Це не обвал фронту, а прискорений наступ ворога скоріше. Дійсно, тут є всі підстави надзвичайно сильно з цього приводу хвилюватися. Але обвал фронту стався у росіян, коли ми контрнаступали на Харківщині. Так виглядав їх обвал фронту, коли є заглиблення за добу на більше ніж 20 км. А тут дуже погані і негативні процеси, які потребує реакції. Перш за все політичної, тобто реакції президента країни. Треба робити висновки", - вважає Луценко.
За даними AFP, ворог просунувся на сході України на 470 кв.км у жовтні. Це найбільше територіальне завоювання з березня 2022 року. Щоправда, військові та експерти твердять, що це ще не обвал фронту, бо, на щастя, термін визначає зовсім інше, ніж те, що зараз відбувається на Донбасі.
Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко у своєму дописі в телеграм-каналі пояснює термін "обвал фронту" як прорив оборони на ділянці понад 20 км у ширину та понад 30 км у глибину, що дозволяє противнику вийти на оперативний простір. Це означає незворотний прорив першої та другої лінії оборони із загрозою тилових позицій. Коваленко зазначає, що кожен може самостійно оцінити, чи відбувся обвал фронту, користуючись доступними відкритими джерелами та онлайн-картами.
"Благо, інформації у відкритих джерелах багато, онлайн карти теж є, лінійкою користуватися теж уміють. Дуже незручно давати всім охочим коментарі з цього приводу переважно через те, що стосуються вони кинутої в маси фрази бойової та поважної людини, не довіряти словам якої неможливо, з урахуванням її досвіду за плечима. Але, доводиться...", - прокоментував Коваленко.
Спецпризначенець, офіцер ЗСУ, народний депутат VIII скликання Ігор Лапін зауважує, що журналістам давно потрібно проводити чіткі дефініції щодо термінологій. Бо в цитаті генерала Марченко йшлося про те, що "фронт посипався", а не обвалився. І це зовсім різні речі. Тому Лапін рекомендував би всім "спеціалістам", які зараз налетіли на генерала Марченко уважно читати й слухати, щоб правильно обговорювати тему.
"По-перше, Марченко, наскільки мені відомо, зараз не при посаді, він не є діючим генералом ЗСУ. Це так само, як я майор ЗСУ. Я не перестаю бути майором, але я майор ЗСУ у відставці. І можу коментувати будь-що. Я не на службі. Так само і Марченко не на службі. Це по-перше. Другий момент: термін "обвал фронту" застосовується, якщо прорив супротивником оборони на ділянці фронта більше 20 км і глибиною 30 км з послідуючим виходом на оперативний простір. Також обвал це прорив першої та другої ліній оборони з розгромом третьої (тилового забезпечення) і перебиву логістичних шляхів. Оце і є обвал фронту. А цього поки немає. Наскільки я пам'ятаю, Марченко сказав, що фронт посипався. Може задумуватися між різницею у термінологіях і фразах? Тобто я розумію мову цивільної особи: на фронті [срака] - це значить, що це [срака] чи що є проблеми? Ось так само і тут. Це обвал чи це заголовок журналістів про обвал?", - ставить логічні запитання Лапін.
Розібравшися з дефініціями Лапін пояснює, що ситуація на Донбасі справді є критичною. Тут росіяни кожен день витісняють нас на 100-300 метрів, кілометрами захоплюючи території. Але це не обвал фронту, запевняє він. Бо, наприклад, для росіян Курська операція була обвалом фронту, або коли росіяни зайшли в бік Києва, тому що невеликі прикордонні загони не могли стримати такої навали.
"Ми зайшли на оперативний простір на глибину відповідну (на Курщині). Захопили тисячу кілометрів фронту. От для росіян це був обвал фронта. Зараз лінія фронту [на Донбасі] кожен день рухається на захід. Але наголошую, що лінія оборони прогинається, проламується, дірки латаються", - запевнив Лапін.
Громадський діяч і екснардеп Борислав Береза, якому генерал Марченко дав інтерв'ю щодо стану речей на фронті, виступив на захист свого інтерв'юера після критичних заяв про проблеми на фронті. Він зауважив, що слова Марченка, зокрема про ослаблення фронту, стали об’єктом нападу з боку Офісу президента та наближених до нього ЗМІ. Береза наголосив на недоцільності ігнорування очевидних проблем, які підривають обороноздатність країни.
"[Бовдури], відчепіться від генерал-майора Марченка! Він сказав правду. Фронт посипався. І це не хоче бачити лише сліпий, дурний чи Зеленський. Чи хтось вважає, що якщо казати, що ти не обісрався, то лайном тхнути не буде? Буде! Маємо зараз наслідки потужних дій Зеленського - зняття Залужного, непроведення мобілізації та втручання некомпетентного політичного керівництва у справи військових", - прокоментував Береза.
Він закликав не ховатися від реальності й не замовчувати наявні проблеми. Береза також акцентував на відповідальності влади за стан справ на фронті.
"Тому ті, кому не сподобалося сказане Марченком, можуть засунути свої образи собі у дупу. Хоча схоже, що вони вважають, що треба просто мовчати та щоб було як з корупцією - займатися нею можна, а от вказувати на неї - зась! І хочу нагадати, що [генерал Марченко] справді врятував Миколаїв та Миколаївську область своєю організацією оборони. Це були справжні події, а не уявні вигадки про Татарова та чеченців. І ОПешочці та Зеленському треба не різні шакалячі експреси організовувати, а виправляти ситуацію, поки не запізно. Бо саме на них вся відповідальність, як і вся абсолютна влада у них", - написав Борислав Береза.
Військовослужбовець Ігор Луценко зауважує, що генерал у відставці справді може дозволити собі будь-який коментар з приводу поточної ситуації на фронті. Але щодо діючих генералів дійсно мають бути певні обмеження, особливо коли ситуація знаходиться у динаміці та не є статичною.
"А якщо критика від чинного генерала, то в цьому плані є серйозні обмеження, на мій погляд. Мається на увазі саме етичного характеру у плані того, яким чином давати оцінку отим операціям, які зараз відбуваються. На мій погляд, давати занадто критичні оцінки взагалі не зовсім доречно, тому що операцію ще не завершено", - пояснює Луценко.
Він визнає, що загалом ситуація є стабільно важкою. Але саму Курську операцію він вважає достатньо сміливим і яскравим кроком ЗСУ.
"Зрозуміло, що росіяни через деякий час на Курщині мали б оговтатися, зібратися з силами і намагатися нас витіснити. Це досить природньо. Іншого сценарію я тут, чесно кажучи, не бачу. І якщо нам не вдасться розвивати наші успіхи, які дійсно мали місце, ну, значить, що в певний момент треба буде просто переходити в оборону. Але не думаю, що зараз доцільно якось критикувати щось. Якщо щось критикувати, то тут треба дійсно дивитися на Донбас, яким чином там все було організовано", - зауважив Луценко.
Військові, розглядаючи Курську операцію, виділяють успішні моменти й ні. Або й зовсім аналізують різні аспекти цієї операції, але багато чого залишають, звісно офрекордз. Так, Ігор Лапін, наприклад, оцінює Курську операцію у контексті сьогодняшнього дня і в контексті всієї 3-місячної операції.
"Якщо аналізувати в контексті трьохмісячної операції, то Курська операція, по-перше, червоні лінії Путіна засунула йому в одне місце. Друге: західний світ побачив, що окупантів можна бити будь де. Навіть німці почали радіти, що танки Леопард [знаходяться] біля Курську, хоча з моменту 1945 року там ще не були. Весь західний світ об’єднався і сказав, що "українці мають право". Третє: Курська операція дала змогу показати нікчемність російської армії. І саме головне: вона показала всі ці блефи Путіна про ядерну зброю. Курська операція повернула Україну на передові шпальта всіх новин, чого не було за останні 1,5 роки. Показові розстріли росіянами мирних міст в купі з операцією на Курщині дозволили вести перемовини з західними парнерами щодо застосування військової зброї на території Росії. Хоча поки що дозволів на далекобійну не дають, але вже ніхто не кричить "гвалт", коли РДК заходять на іноземній техніці в Росію", - розповів Лапін, додавши, що Курська операція додала Росії колосальну проблему з їх строковиками, бо ЗСУ взяли стільки полонених, що росіяни вперше за всю війну самі попросилися на обмін (в тому числі і "азовцями" - ред).
І поки триває рейдова і партизанська війна, Курська операція – наша перемога, бо статичний фронт – це погибель, зауважує військовий експерт.
"Сьогодні в Курській області ми сідаємо в глуху оборону. Залужний чому не погоджувався на такі операції? – Тому що він не знав, який тут має бути другий крок. Перший крок – зайти. Це не проблема. А який другий крок? І ось виявляється, що на сьогодняшній день другого кроку ніхто не бачить…", - підсумовує Ігор Олександрович.
Аналітики ISW у своєму звіті за 29 жовтня заявили, що окупанти нещодавно просунулися поблизу Куп'янська, на південний схід від Покровська та біля Вугледара. А аналітики DeepState заявили 29 жовтня, що ворог просунувся у Новоселидівці, Богоявленці, Катеринівці, біля Гострого та Шахтарського.
За даними Генерального штабу ЗСУ, протягом минулої доби, 29 жовтня, на фронті відбулося 149 боєзіткнень. Найгарячіша ситуація була на Курахівському напрямку, де противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах ракетного удару із застосуванням однієї ракети, а також 93 авіаударів, зокрема скинув 67 КАБів. Крім цього, здійснив понад 4800 обстрілів, з них 148 - із реактивних систем залпового вогню, та задіяв для уражень понад 1600 дронів-камікадзе.
На Покровському напрямку наші захисники відбивали 31 атаку в районах Миролюбівки, Променя, Лисівки, Крутого Яру, Селидового та Вишневого. На Курахівському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Зоряного, Максимільянівки, Новодмитрівки, Катеринівки та Антонівки, де окупанти 48 разів намагалися прорвати українські оборонні рубежі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.