Заміна Головнокомандувача української армії може ще більше зіпсувати й так складку ситуацію на фронті
В Офісі президента незадоволені головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським через невдачі на Донбасі та загрозу обвалу фронту. Проте звільнити його наразі неможливо, повідомляє джерело Інформатора. Існує думка, що стан справ ще погіршиться, якщо головкома замінити, коли наступальні дії росіян досягли максимуму. Тож розмови про ймовірне звільнення Сирського наразі підстав під собою не мають.
Джерело Інформатора зазначає, що незадоволеність діями генерала Сирського в колах влади існувала вже давно. Проте ситуація з тих пір не змінювалася: російський наступ поступово підсилювався та робився один і той самий висновок: під час загострення на фронті змінювати головкома недоцільно.
При цьому співбесідник Інформатора вказує, що внутрішня критика дій керівництва ЗСУ з боку військових та людей, дотичних до збройних сил, можливо є реакцією на ті самі подразники. Проте навряд чи у найближчий час буде прийняте відповідне рішення.
29 жовтня генерал-майор ЗСУ Дмитро Марченко, який зараз у відставці звинуватив військове командування у поганому управлінні армією. Він заявив, що внаслідок цього на Донбасі "посипався" фронт. Також цьому, як сказав військовий, посприяла нестача боєприпасів, озброєння та людей.
"Чому це відбулося? Скоріш за все, по-перше, це нестача боєприпасів, озброєння. По-друге, це люди. Нема людей, нема поповнень. Люди дуже-дуже-дуже зморені. Вони вже просто не витягують ті фронти, на яких перебувають. Ну, і третє - це розбалансування управління. Тобто те, що зараз відбувається, я скажу, що так не має бути точно", - підсумував Дмитро Марченко.
Про це Марченко розповів в інтерв'ю політику Бориславу Березі. Він заявив, що слова Марченка, зокрема про ослаблення фронту, стали об’єктом нападу з боку Офісу президента та наближених до нього ЗМІ. Береза наголосив на недоцільності ігнорування очевидних проблем, які підривають обороноздатність країни. І однією з причин цих проблем на сході є зняття Валерія Залужного та його заміна Сирським.
"[Бовдури], відчепіться від генерал-майора Марченка! Він сказав правду. Фронт посипався. І це не хоче бачити лише сліпий, дурний чи Зеленський. Чи хтось вважає, що якщо казати, що ти не обісрався, то лайном тхнути не буде? Буде! Маємо зараз наслідки потужних дій Зеленського - зняття Залужного, непроведення мобілізації та втручання некомпетентного політичного керівництва у справи військових", - прокоментував Береза.
Він закликав не ховатися від реальності й не замовчувати наявні проблеми. Береза також акцентував на відповідальності влади за стан справ на фронті.
Також 29 жовтня військове командування на своїй сторінці у Фейсбуці розкритикував військовий аналітик, координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець. Він заявив, що зараз українське командування припускається системних помилок, відмовляючись від ефективних децентралізованих методів ведення війни (як це було у 2022-му та частково 2023-му роках, тобто за часів Залужного) та використовуючи переважно застарілі радянські підходи до оборони.
"Й тепер (військове керівництво - ред.), намагається, на відміну від вдалого початкового етапу війни, "обороняти кожний клаптик". Результати цих змін, ми й спостерігаємо зараз... Приклад...? Авдіївка, Вугледар, Селидове й далі "по списку"... Класика жанру - вперта оборона населеного пункту, обхід по флангах, наказ - "стояти до останнього", майже незворотне перерізання противником тилових комунікацій, прорив з напівоточення...", - заявив Машовець.
Він наголосив. що для виправлення цієї ситуації потрібна зміна стратегічної парадигми на нашу користь, в першу чергу - внаслідок системних змін в управлінні ЗСУ, як фундаменту всіх Сил Оборони України. Машовець додав, що є, звісно, й інші шляхи, наприклад, збільшення обсягів військово-технічної допомоги з боку союзників, що ЗСУ не завадить.
Заяви про погане управління армією лунали й раніше. Наприклад, ще у квітні цього року журналіст-розслідувач та військовослужбовець Володимир Бойко попереджав про обвал фронту. Він прогнозував, що це станеться, якщо не проведуть кадрові зміни в Міноборони та правоохоронних органах.
"Фронту скоро не буде. Бо міністр оборони Рустем Умєров, директор ДБР Олексій Сухачов і генеральний прокурор Андрій Костін (вже колишній - ред.) за пів року спромоглись розвалити армію, яка недавно вважалась ледь не другою в світі. Якщо негайно не звільнити цих достойників з посад і не замінити їх притомними людьми, влітку фронт стане валитись", - писав Бойко.
На початку жовтня, коментуючи втрату Вугледару, Бойко заявив, що далі на фронті буде тільки гірше. Причина та ж сама - потрібні кадрові зміни, зокрема, зняти з посади міністра оборони Умєрова.
30 жовтня аналітики DeepState повідомили, що окупанти взяли під повний контроль ще два населені пункти Донеччини - Богоявленку й Новоукраїнку. За їхніми даними, російська армія також просунулась у Селидовому, яке теж на межі окупації, та Ясній Поляні.
Водночас видання WELT 29 жовтня заявило, що ворог просунувся на сході України на 470 кв.км у жовтні. Це найбільше територіальне завоювання з березня 2022 року. Журналісти відмічають, що дві третини територіальних завоювань Росії у жовтні припадає на Донецьку область, куди росіяни підходять до Покровська з півдня та сходу. Українська армія опинилася в скрутному становищі на Східному фронті з огляду на чисельно переважаючих і краще озброєних російських солдатів.
А от аналітики ISW у своєму звіті за 30 жовтня пишуть, що західні публікації, в яких порівнюються темпи наступу РФ у вересні 2024 року з наступами на початку війни, вводять в оману. Вони наголошують, що російські війська останнім часом й справді досягають успіхів на сході України. Однак порівняння цих "здобутків" з первісним проникненням Росії вглиб нашої країни на початку війни, вводить в оману щодо цих останніх успіхів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.