Золото: чи варто українцям вкладати в нього свої заощадження – думка та прогноз експертів

Чому золото називають фінансовим активом останньої мрії та що треба знати про цей актив всім, хто розглядає перспективу зберігати у ньому свої заощадження

Золото - ілюстративне фото
Золото - один із інструментів заощаджень

27 березня банківські ціни на золото дещо знизилися. Хоча минулого тижня ціни на злитки підскочили до більш ніж 2000 доларів на тлі побоювань кризи серед банків США та Європи. Втім, цього року жовтий метал значно випереджає долар як актив-прихісток. Чи варто українцям вкладати гроші в золото і як це краще зробити.

Попит на золото в світі найвищій за останні 55 років

В світі золото та інші дорогоцінні метали зросли за останні три тижні, оскільки побоювання щодо банківської кризи посилили ставки на менш сувору політики цього року. І, незважаючи на деякі коливання ціни золота, експерти прогнозують, що воно і надалі збереже підтримку на тлі побоювань банківської кризи.

Серед основних мотивів для інвесторів в золото рушійною силою залишається збереження геополітичної та військової напруженості в Україні та світі.

"Війна в Україні, нещодавні запуски балістичних ракет і дронів Північною Кореєю, продовження загострення навколо Тайваню і все проблематичніша поведінка Ірану щодо постачання озброєнь Росії підвищує загальний градус напруженості у світі. Це традиційно грає на користь підвищення котирувань золота за рахунок консервативних інвесторів", - пояснюють експерти.

За даними Всесвітньої ради з золота, попит на золото перевищив будь-який річний обсяг за останні 55 років. Такий рівень покупок востаннє спостерігався у 1967 році. Тоді європейські центральні банки закупили величезні обсяги золота у США, що призвело до стрибка цін та краху Лондонського золотого пулу резервів. Це прискорило кінець Бреттон-Вудської системи, яка прив'язувала вартість долара США до золота.

Спостерігачі вважають Китай та Росію одними з найбільших покупців золота у 2022 році. Вони прагнуть диверсифікувати свої резерви, відмовившись від долара. Китай — через посилення напруженості зі США через Тайвань, росія — через «заморожування» її валютних резервів Європою та Америкою через війну в Україні.

Активно скуповують золото й арабські країни, які проводять такі угоди за рахунок зростання доходів від торгівлі енергоносіями. Для країн цієї групи характерні як покупки золотих зливків, так і збільшення скуповування населенням дорогих ювелірних прикрас усіх найвідоміших світових брендів.


Чи варто українцям вкладати гроші в золото 


Враховуючи нестабільність ситуації в Україні, девальваційні та інфляційні ризики, дедалі більше заможних українських громадян також розглядають вкладення у фізичне золото, як один із варіантів диверсифікації своїх заощаджень.

Нагадаємо, що в серпні минулого року українцям дозволили купувати в банках золото, срібло та платину. В НБУ прийшли до висновку, що купівля дорогоцінних металів населенням не чинитиме тиску на міжнародні резерви України.

"Таке рішення сприятиме подальшій стабілізації ситуації в готівковому сегменті валютного ринку завдяки частковій переорієнтації попиту на готівкову іноземну валюту в банківські метали", - прокоментували своє рішення в НБУ.

В результаті, українці, які хочуть вберегти свої заощадження від знецінення, частково переорієнтувалися з готівкової іноземної валюти на золото та інші дорогоцінні метали.

"Чи вигідно? Вигідно, якщо ви будете відкладати це золото, чи акції, на довгий термін. Тобто, купувати золото не треба так, щоб через півроку його продавати. Вартість золота зростає дуже повільно, адже золото — консервативний інструмент, який не сильно падає в ціні. Водночас дуже повільно росте. Золото — це історія про те, як зберегти гроші. Зберегти, але не примножити. Але якщо ви хочете, щоб ваш капітал зростав, то можна частину активів відкласти у золоті, а іншу частину грошей вкласти в інші метали. Є фонди, цінні папери й на срібло, і на платину", - рекомендує засновниця школи фінансів, інвесторка-практик Юлія Баткалова.


В яких українських банках можна купити золоті злитки і що про цей актив треба знати


Ще минулого року банків, які займаються купівлею/продажем злитків із банківських металів було більше десятка. Зокрема, цим займалися ПриватБанк, OTП Банк, Індустріалбанк, Радабанк та інші.
Втім, треба знати, що з початком війни ситуація з наявністю злитків різко погіршилася. Перш за все тому, що злитки необхідно доставляти з-за кордону, в Україні їх не виробляють і їх швидко розкуповують.

"Золоті злитки випускаються строго певної ваги. Від 1 до 1000 грамів випускаються методом штампування, а від 100 грамів до 1 кілограма – ще й методом лиття. Тобто злитки 100, 250, 500 та 1000 грам можуть бути як штамповані, так і литі. Штамповані злитки зазвичай коштують трохи дорожче, ніж литі. Ціна металу в злитку відрізняється залежно від його ваги. Чим важчий злиток – тим менша ціна за 1 грам. Найдорожчий метал – в однограмовому злитку, найдешевший – у кілограмовому.
Отже, якщо вам треба купити 100 грамів золота – вигідніше буде купити один злиток, а не 5 по 20 грамів", - рекомендують фахівці.

Злитки можуть продаватися банком як у спеціальній упаковці (прозорій целофановій чи пластмасовій), так і без неї. Однак купувати злитки варто виключно в упаковці.

Крім того, зберігаючи злиток, треба пам'ятати про необхідність вкрай акуратного ставлення до упаковки, оскільки її пошкодження може не лише знизити ціну злитка при зворотному продажу, а й призвести до того, що злиток у банку взагалі відмовляться викуповувати назад, і тоді доведеться здавати його ювелірам за ціною брухту. І в цьому випадку інвестиція замість прибутку може завдати збитків.
Тому фахівці зазвичай радять зберігати банківські злитки подалі від вологи, не допускати їх падіння та тертя між собою.

Купуючи злиток у банку, варто поцікавитися, чи банки викуповують ці злитки назад у населення. І за якою ціною. Серед банків досить поширена практика, коли банки лише реалізують злитки. І коли виникає питання, куди здати злиток, це може навіть стати проблемою.


   Золотий злиток чи золоті ювелірні прикраси: що надійніше


Грам золота з ювелірної прикраси дешевше грама зливкового золота. Тому, що для сплаву банківських злитків та монет, обов’язкове використання червоного золота – 999,9 проби, а для прикрас зазвичай використовуються сплави – 585 проби.

"Якщо ми говоримо про інвестиції, то тут немає місця ювелірним прикрасам масового виробництва. Переваги віддаються ексклюзивним прикрасам та антикваріату. Справа не тільки в пробі золота. Враховуються розміри, вага, чистота каменю. Вік, родовід, унікальність техніки виготовлення та багато інших нюансів", - зауважують експерти.

Втім, знавці ринку попереджають, що якщо доведеться продати ювелірну прикрасу раніше, ніж ви планували, наприклад, вам терміново знадобилися кошти, доведеться йти в ломбард. На жаль, там не подивляться на красу і чистоту дорогоцінного каміння (хоч натурального, хоч штучного) і на тонкість ювелірної роботи. Адже прикраса купується на брухт. А значить, її вартість буде значно нижчою, ніж ціна виробу у момент його придбання.

А сучасні золоті прикраси, які продаються у нас на ринку, занадто «дешеві» для того, щоб стати розумним і вигідним вкладенням.

Як не парадоксально, навіть зважаючи очевидних мінусів цього роду інвестицій, покупка дорогоцінних прикрас збільшилася. Серед традиційних учасників аукціонів ювелірних прикрас – колекціонерів та ювелірних будинків – з’являються й звичайні покупці.


Золото чи криптовалюта


У випадку з криптовалютою є суттєве обмеження від НБУ. Від початку війни встановлені регулятором обмеження на виведення капіталу українці обходили, зокрема, завдяки так званим quasi cash — це поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів (здебільшого криптовалюти) тощо.

У підсумку Нацбанк запровадив обмеження. З 21 квітня минулого року фізичні особи можуть купувати активи для операцій з quasi cash лише за власну іноземну валюту з лімітом 100 000 грн на місяць (в еквіваленті).

Українські аналітики не радять інвестувати гроші в криптовалюту.

"Звісно, є баланс попиту-пропозиції, але як тільки уряди великих країн запустять свої криптовалюти — державні гроші на блокчейні, то вони боротимуться з усім цим, заборонятимуть вивід коштів з крипти в нормальну валюту, і це все зникне. Тому в крипту я взагалі рекомендую ніяк не вкладатися", — пояснює засновник та президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

А золото він називає інструментом для збереження заощаджень.

"Золото у злитках, напевне, варто купляти як актив останньої надії — якщо війна переросте у третю світову, то золото буде в ціні, а все інше може знецінитися дуже суттєво", — каже Козак.

Раніше ми писали, що біржова група NASDAQ розпочала підготовку до запуску необхідної технічної інфраструктури та отриманням дозволів для зберігання криптовалют. Запустити ці послуги планують до кінця другого кварталу 2023 року. Про це повідомляє Bloomberg. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube