Невдовзі після поховання царя вода затопила похоронну камеру
Археологи знайшли стародавню гробницю Тутмоса II. Це перше царське поховання, яке було знайдено після знаменитого відкриття гробниці Тутанхамона в 1922 році. Про це повідомляє ScienceAlert з посиланням на Управління старожитностей Єгипту.
Гробниця, виявлена поблизу Долини царів у Луксорі на півдні Єгипту, належала королю Тутмосу II. Це фараон з 18-ї династії, який жив майже 3500 років тому.
Тутмос II був предком самого Тутанхамона, а його дружина і водночас зведена сестра – фараонка Хатшепсут. Її гігантський похоронний храм стоїть на західному березі Нілу в Луксорі за кілька кілометрів від місця, де була знайдена гробниця Тутмоса II.
Discovery of the tomb of Thutmose II (Feb. 2025)
— Egypt Museum (@egyptomuseum) February 19, 2025
This week, archaeologists unveiled a momentous discovery—the long-lost tomb of Thutmose II, believed to be the final undiscovered royal burial site of Egypt’s 18th Dynasty. This marks the first tomb of a pharaoh uncovered since… pic.twitter.com/0W4uOiQMzB
Хоча попередні дослідження свідчать про те, що вміст гробниці Тутмоса II перемістили ще в стародавні часи – залишивши гробницю без культової мумії чи позолоченого блиску – міністерство у справах старожитностей назвало відкриття одним із найбільш значущих археологічних проривів за останні роки.
Вхід до гробниці вперше знайшли ще в 2022 році в Луксорських горах на захід від Долини Царів. Але тоді вважалося, що він вів до гробниці королівської дружини.
Потім команда виявила фрагменти алебастрових глеків з іменем фараона Тутмоса II, ідентифікованого як померлий король. Вони розміщувались поряд з написами з ім’ям його головної королівської дружини, цариці Хатшепсут. Це підтверджує, чия це насправді була гробниця.
Невдовзі після поховання царя вода затопила похоронну камеру, пошкодивши інтер’єр і залишивши фрагменти штукатурки, на якій були частини Книги Амдуат – стародавнього похоронного тексту про підземний світ.
В гробниці вперще в історії навіть знайшли деякі похоронні меблі, що належали Тутмосу II. Про це теж повідомили в міністерстві старожитностей. Команда продовжить роботу в цьому районі, сподіваючись ще знайти оригінальний вміст гробниці.
Останніми роками відбувся сплеск великих археологічних відкриттів, оскільки Єгипет прагне розвинути свою індустрію туризму як ключове джерело надходжень в іноземній валюті. Минулого року Єгипет прийняв 15,7 мільйона туристів і планує залучити 18 мільйонів відвідувачів у 2025 році.