Зміни у військовому обліку: осіб з інвалідністю заборонили направляти на ВЛК

Кабмін вніс зміни до порядку оформлення військово-облікових документів та верифікації даних призовників, військовозобов’язаних і резервістів

Особа з інвалідністю, ВЛК
Осіб з інвалідністю заборонили направляти на ВЛК

Кабінет міністрів України у п'ятницю, 14 лютого, зробив ряд змін у порядок оформлення та видачі військово-облікових документів для резервістів, військовозобов'язаних та призовників. Ключове нововведення стосується осіб з інвалідністю. Кабмін заборонив спрямовувати на ВЛК таких громадян. Натомість дані підтягуватимуться до реєстру "шляхом інформаційного обміну на запит особи" через "Резерв+" з подальшим відображенням цих відомостей у військово-обліковому документі в електронній формі.

Про зміни у війьковомі обліку для осіб зінвалідністю пише "Судово-юридична газета". Головні нововведення Кабміну передбачають:

  • До Єдиного державного реєстру "Оберіг" вноситимуть дані про інвалідність особи на основі інформаційного обміну. Це відбуватиметься за запитом через електронний кабінет у системі "Резерв+", після чого відповідні відомості будуть відображені у військово-обліковому документі в електронному форматі.
  • Особи з інвалідністю більше не направлятимуться на військово-лікарську комісію.
  • Для підтвердження інвалідності можна подавати копії відповідних документів, засвідчені нотаріусом або соціальними службами.

Також тепер замість оригіналів можна подавати завірені копії медичних висновків про інвалідність дитини до 18 років. Завірити їх можуть органи соцзахисту, медичні установи, Пенсійний фонд або нотаріус. Також допускається подання копій інших документів, що підтверджують інвалідність, якщо вони засвідчені підписом заявника та пред’явлені разом з оригіналами.

Що змінилося у проходженні ВЛК?

Раніше в Україні ухвалили, що всі військовозобов'язані чоловіки, віком від 18 до 60 років, які мають статус "обмежено придатний", до 4 лютого 2025 року повинні були повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Це пов'язано зі змінами у мобілізаційному законодавстві, які відбулися у 2024 році. Статус "обмежено придатний" ліквідували, тому придатність чоловіків до служби у війську визначатимуть за новими критеріями.

Основні зміни стосуються фактичного скасування індивідуальної оцінки придатності. Військово-лікарська комісія більше не виносить статусів "придатний", "обмежено придатний", чи "непридатний". Замість цього запроваджено новий критерій визначення придатності. Замість статусу "обмежено придатний" використовують "придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, навчальних закладах, медичних підрозділах, логістичних, зв’язкових, охоронних та інших допоміжних підрозділах". Громадян із зазначеним новим статусом забиратимуть до війська лише у тому випадку, якщо існує потреба поповнити певні підрозділи.

Згодом Верховна Рада України прийняла законопроект №12457, що передбачає продовження терміну для проходження повторної військово-лікарської комісії (ВЛК) для осіб, визнаних "обмежено придатними" до військової служби. Дедлайн замісь лютого змістили на чотири місяці. І тепер, згідно з рішенням, яке підтримали 313 народних депутатів, нова гранічна дата для проходження медогляду становить 5 червня 2025 року.

Усіх військовозобов'язаних чоловіків, які добровільно прийшли до ТЦК та СП для оновлення своїх даних, одразу відправлятимуть на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Раніше для цього вручали окрему повістку на іншу дату, а тепер це скасували. 

Чи будуть штрафи?

За словами заступниці керівника Офісу президента Ірини Верещук, законопроєкт щодо змін у проходження ВЛК обмежено придатними особами передбачає три ключові зміни: терміни проходження ВЛК обмежено придатними особами продовжать, всі обмежено придатні особи, які не досягли 25 років, звільняються від обов'язку повторно проходити військово-лікарську комісію (ВЛК), жодних штрафів чи оголошення у розшук осіб, які не пройшли ВЛК до 5 лютого, не буде. Таку вказівку розішлють, як тільки вона буде готовою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube