Зима без відключень світла: Данія надасть українським містам безвідсоткові енергетичні кредити

Гроші підуть на фінансування проєктів у сферах енергоефективності, відновлюваної енергетики, теплопостачання, водопостачання, очищення води та інших важливих напрямків

Енергоефективність
Енергоефективність

Данія надасть українським громадам безвідсоткові кредити на 10 років на проєкти з енергоефективності, для яких неможливо знайти інвесторів. Мінімальна вартість проектів становить 13,5 млн євро, максимальна – 100 млн євро. Про це 17 жовтня повідомила прес-служба Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження. 

15 жовтня Уряд затвердив, розроблений Держенергоефективності, Порядок відбору проектів у сферах енергоефективності, енергозбереження та альтернативних видів палива, які фінансуватимуться в межах програми Danida Business Finance відповідно до Рамкової угоди між урядами України та Королівства Данія. 

Програма Danida Business Finance, що реалізується Королівством Данія, спрямована на вирішення муніципальних інфраструктурних проблем і передбачає надання муніципалітетам безвідсоткових позик строком до 10 років. Мінімальна вартість проектів становить 13,5 млн євро, максимальна – 100 млн євро.

"Основна особливість цієї програми полягає в тому, що кошти будуть спрямовані виключно на комерційно неокупні проекти, для яких неможливо знайти інвесторів. Це стосується проектів у сферах енергоефективності, відновлюваної енергетики, теплопостачання, водопостачання, очищення води та інших важливих напрямків. Кожен муніципалітет може отримати безвідсотковий кредит на реалізацію своїх проектів відповідно до вимог Порядку відбору," - зазначила голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва.

Відбір проектів у галузях альтернативного палива, енергоефективності та енергозбереження здійснюватиметься Держенергоефективності. У конкурсі можуть брати участь лише проекти, що реалізуються на території України (за винятком зон активних бойових дій та тимчасово окупованих територій) та відповідають Указу Президента України від 30 вересня 2019 року №722 «Про Цілі сталого розвитку України до 2030 року».

Протягом п'яти робочих днів після завершення терміну подання презентаційних матеріалів, Держенергоефективності надсилатиме всі отримані документи до Програмного комітету Danida Business Finance при Міністерстві закордонних справ Данії. Ці матеріали будуть розглянуті для попереднього погодження фінансування відповідно до Рамкової угоди.

Держенергоефективності вже розпочинає роботу над формуванням попереднього переліку потенційних проектів для фінансування. Голова Держенергоефективності зазначила, що перемовини з данськими партнерами підтверджують їхню зацікавленість у підтримці українських громад.

Укренерго накопичило трикратний, порівняно з нормативним, запас ремонтного обладнання

У рамках підготовки до зими – «Укренерго» накопичило трикратний, порівняно з нормативним, запас ремонтного обладнання. Про це під час форуму «Енергія бізнесу 2024», організованому Forbes Ukraine, розповів т.в.о. голови правління компанії Олексій Брехт. 

«Ми маємо повний спектр відповідного силового електротехнічного обладнання, маємо резервний аварійний парк трансформаторів. Ми, напевно, в цю зиму готові, як ніколи, до всіх можливих сценаріїв – так, щоб належним чином на них реагувати», – зазначив Олексій Брехт.

Також т.в.о. голови правління «Укренерго» розповів, як накопичений співробітниками компанії досвід – в рази прискорив терміни відновлення пошкодженого устаткування.

В Укренерго розповіли, чи чекати на відключення світла цієї зими

В Україні взимку не має бути відключень електроенергії, якщо погода буде теплою і росіянам не вдасться зруйнувати чергові енергооб’єкти. Але потенційний дефіцит електроенергії «Укренерго» підготувалося компенсувати кількома методами, розповів т.в.о. голови правління НЕК «Укренерго» Олексій Брехт.

Відключення світла через погодні умови можуть відбуватися у грудні, січні та лютому, якщо температура триматиметься нижче -10–15°C протягом мінімум трьох днів”, - зазначив Олексій Брехт.


За його словами, Україні взимку може не вистачити 100 млн кВт⋅год або 120–150 МВт годинних потужностей. Щоб компенсувати дефіцит, «Укренерго» працює вже щонайменше над трьома методами:

  • До кінця жовтня Україна має завершити роботу з європейськими партнерами щодо збільшення обсягу імпорту з 1700 МВт до мінімум 2200 МВт. 
  • До кінця року «Укренерго» очікує запуск 600 МВт розподіленої генерації, частина яких уже встановлена.
  • 1 грудня в Одеському порту мають запустити дві плавучі електростанції на 250 МВт. «Укренерго» разом із партнерами готує для цього інфраструктуру.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube