Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну

Як і чим живе сусідня Республіка Білорусь

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну
Сусідній народ боїться всього - України, росії, "вагнерівців" та Європи.

У українців доволі двояке відношення до білорусів – з одного боку їх влада надала свою територію для збройної агресії проти України, а білоруський аеродром Мачулищі, звідки регулярно злітають російські літаки, не матюкав хіба що ледачий. З іншого боку – білоруси так і не вступили у розв’язану путіним війну, а полк Кастуся Калиновського асоціюється у нашого суспільства саме з захисниками.

Як і чим живе Білорусь, «Інформатор» дізнавався, спілкуючись із звичайними мешканцями країни через соцмережи та через коментарі експертів.

Змінили гідність на поміркованість

Дізнатися про білоруські настрої насправді досить складно -  у Білорусі є  лише провладні ЗМІ, немає недійних площадок для дискусій, білоруси практично аполітичні в соцмережах. Після повстання 2020 року та репресій, які й досі тривають, влада самопроголошеного президента Олександра Лукашенко практично зачистила інформаційне поле, яке не підтримувало головну «лінію партії»  та змусила народ мовчати.

Деякі опозиційна канали на кшталт «Мотолько»  чи «Білоруський Гаюн» ведуться з-за кордону. А після історії з посадкою літака Романа Протасевича, навіть закордонним адміністраторам таких пабліків стало зрозуміло – Лукашенко будь що намагатиметься втримати свою диктаторську владу і не пощадить нікого.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 1

Разом з тим, як запевняють самі білоруси, на інфополе зайшла росія, яка м’яко переконує «братський народ», що їм буде ліпше в «союзній державі».

«Раніше були ольгинські боти, зараз до них додалися ще й лахтинські (з медіа-імперії голови ЧВК «Вагнер» Євгена Пригожина). В коментарях стандартні розмови: росія і Білорусь брати навік, Тихановска – це білоруський Зеленський, який приведе країну до війни, росія захищає білорусь та інші наративи», - пишуть в соцмережах білоруси.   

На місцевих телеканалах війну в Україні пояснюють стандартними  мето дочками від «У всьому винен Майдан» до «8 років бомбили Донбас». 

Проросійські політологи умовно розділили білоруське суспільство на «змагар» та  «литвинів» - змагари більш консервативні та менш дієві, на кшталт кукраїнських «ватників», «литвини» ж налаштовані більш проєвропейськи та радикально.

Екс-доцент МГЛУ та член Координаційної ради Наталія Дуліна пояснює,  що з білоруської точки зору суспільство сусідів можна розділити на 4 категорії -  ті, хто за Лукашенка, або «батьківці»,  «змагари», «незадоволені» та ті, хто живе у паралельному світі, де взагалі немає політики.  

Вона вважає, що 2020 року найчисленнішою та загадковою групою стала третя, яка виявилася фундаментом протесту. Це ті, хто допомагають постраждалим, оплакують загиблих, збирають кошти та готують передачі до в'язниць, але не наважуються виступити відкрито.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 2

І хоча в зв’язку з репресіями та війною в Україні багато хто змінив свою позицію з «гідності» на «поміркованість», всередині суспільства настрої нікуди не ділись.

Натомість провладні соціологи, як от, приміром, професор БГУ Андрій Вардомацький, стверджує, що у білоруському суспільстві зростає підтримка росії.

«У білоруському суспільстві два «інфококони»: «Ні війні» та «Нема війни». Перша група – просунута, поінформована частина суспільства. До другого "кокона" інформація з медіа не надходить.

Посилюються проросійські настрої. Серед причин - фінансовий транш від росії. По-друге, російські ЗМІ, зокрема в інтернеті, стали працювати в Білорусі інтенсивніше на тлі репресій щодо білоруських журналістів. Входження до складу рф протягом останніх 20 років обирали близько 5%. Вперше цифра зросла на 8,7%. На зміну ставлення до росії вплинула політика ЄС, який обмежив в'їзд із Білорусі. У сприйнятті деяких людей «у важкий та небезпечний для нас момент нам не подали руку допомоги». Найсерйознішими проблемами білоруси вважають зростання цін та загрозу втягування країни у повномасштабну війну в Україні – 33,7% та 28,7% опитаних відповідно.», - каже Вардамацький.

Менші брати

 «Європа закриває кордон для білорусів. У Литві на парковки не пускають машини з білоруськими номерами. Робота та вакансії – в Європі для білорусів закриті. Продовжувати? Ніде шен ген, хіба що крім далекої Іспанії, не відкрити. Німеччина й досі не призначає свого посла у Мінську. Авіакомпаніям заборонено літати до Європи…», - скаржаться у соцмережах білоруси.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 3

«Найбільш різку позицію щодо візового бану займають країни Балтії. Так, глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс раніше закликав не лише припинити видавати туристичні візи білорусам, а й анулювати вже видані візи (втім, туристичні візи Литва не видає ще з 2020 року)», - обурюються наші сусіди.

 Більшість з них не розуміє, чому білоруський народ зіткнувся з такими обмеженнями. А на питання надання території країни для нападу на Україну та помочі росії у війні, білоруси неодмінно заявляють, що вони і влада – це різні речі.

Але всі відзначають, що період добросусідства скінчився. Країни Балтії, Польща та Україна вкрай вороже налаштовані до білорусів – вони неодмінно асоціюються з росіянами.

Втім, у самих росіян до білорусів ставлення м’яко кажучи «не дуже» - там дивляться зверха на білоруський народ, вважаючи його в кращому випадку «меншим братом», а в гіршому випадку – «зрадниками та утриманцями». Це ображує білорусів, проте вдіяти вони нічого не можуть. Проте й до "союзної держави" з воюючою країною росією білоруси теж не хочуть. 

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 4

У розмовах білоруси скаржаться на те, що з початком війни в Україні у них значно зросли ціни, виріс рівень безробіття, з полиць позникало чимало товарів та брендів. А Європа тепер для них закрита. 

Багато білорусів зізнаються, що до війни досить дружньо ставилися до українців. Дехто доволі часто був в Україні та має тут звязки, рідних, друзів. Більшість приїздила на закупівлі дешевших товарів, дехто їздив на море - в Україні це було дешевше, ніж в країнах Балтії. Проте зараз Україна закрита.

«Раніше до нас чимало приїздило з-за кордону. Були якісь стартами, відкривався бізнес, приїздили артисти, білоруси багато куди їздили. А зараз «залізна завіса» - все як в Радянському Союзі. Є державний захід, на який зганяють всіх бюджетників і є суботник – оце і все. А, нещодавно була на виставці народних ремесел. Гнітюче враження», - каже одна з місцевих.

  

Країна-звалище?

Держави-агресори — росія та білорусь — ще минулого року заявили про спільне розгортання військ для «захисту» союзної держави. Згодом самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко запровадив у країні режим контртерористичної операції.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 5

Тим часом, російські військові почуваються в Білоросі, як в себе вдома – росія направляє туди війська, використовує білоруські полігони та аеродроми, вже майже спустошила склади зі зброєю, білоруські військові регулярно проводять навчання та допомагають росіянам ремонтувати техніку. Російських військових лікують у місцевих госпіталях. 

Звісно, що за таких умов були й прецеденти, але місцева влада їх старанно замовчувала і продовжує робити це й досі.

Військово-політичний експерт Юрій Бараневич напередодні вторгнення рф до України так описував ситуацію у РБ: «жителі низки регіонів Білорусі бояться самих відпускати дівчаток-старшокласниць до школи. Російські військові дивляться на все і всіх із палаючими очима, особливо залитими алкоголем. Також напругу посилює не лише сама наявність великої кількості російських військових зі зброєю в руках, скільки наявність серед них чималої кількості людей неслов'янської національності. Ці люди зазвичай дивляться на тебе похмуро і не сприймаються як «свої», а якщо врахувати загальну напругу в суспільстві, то такі страхи не марні. Тим більше, у всіх є зброя, всі  «трохи перезбуджені».

З тих пір ситуація стала ще гіршою. Адже тепер у сусідів присутній ворожий контингент після так званої «СВО».  

«Затримання в Івацевичах російського контрактника з ознаками алкогольного сп'яніння, що сталося 17 червня, викликає низку питань. Чому взагалі на вулицях білоруських міст з'являються нетверезі військовослужбовці іншої держави, які поводяться зухвало, ображають місцевих жителів, а для їх затримання доводиться підключати озброєних автоматичною зброєю омонівців? І в яких районах Білорусі місцеві жителі мають бути готовими до зустрічі з представниками російської армії?», - пише одне з білоруських видань.  Такі інциденти з росіянами в Білорусі не рідкість. 

Зараз Олександр Лукашенко готовий прихистити у себе угрупування «вагнерівців».

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 6

Український олігарх Дмитро Фірташ, якому загрожує екстрадиція до США за звинуваченням у корупції, намагається досягти дипломатичної недоторканності через Білорусь. Його адвокати заявляють, що Фірташ має статус «радника постійного представництва Республіки Білорусь» і працює у маловідомій структурі ООН під назвою UNIDO.  Але чим займається Фірташ у цьому статусі, ані представники посольства Білорусі у Відні, ані адвокати бізнесмена не можуть пояснити.

Все це обурює білорусів. Багато з них переконані, що Лукашенко перетворив країну на одну велетенську російську базу.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 7

«Ну, кінчений Лукашенко. Навіщо кликати дебіла із зеками до своєї країни? Пригожин йому купу грошей дав? У який бій "за нас" він піде? Відчепіться вже від білорусів і зеків своїх заберіть. ворогів маємо всередині країни та на сході», - пишуть найбільш активні в соцмережах.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 8

«РБ перетворилося на звалище різного роду відходів. Терористи, вбивці, ґвалтівники, грабіжники та інше біосміття. На вас чекає Білорусь. Там ви будете в повній безпеці. Там вам буде шана та повага. Вітаємо в Білорусі...!!!», - обурюється народ.

 Перехідний кабінет

Боєць полку імені Кастуся Калиновського Денис Урбанович нещодавно в інтерв’ю заявив, що він та його побратими, що воюють за Україну, не визнають Світлану Тихановську та всі її «кабінети».

Більшість білорусів зізнається, що поважає опозицію на чолі з Тихановською, проте разом з тим вони не вірять, що «перехідний кабінет» здатний щось зробити та щось змінити у країні.

З деякою надією білоруси зустріли звістку про військовий заколот Євгена Пригожина та його ЧВК «Вагнер» у росії. Підбадьорилися й опозиціонери.

Світлана Тихановська закликала армію Білорусі вигнати російських військових із країни.

Живе Беларусь: як Лукашенко перетворив країну на прихисток для зеків та шахраїв та чому білоруси мовчать про війну 9

«Ми не повинні допустити військових дій у нас удома, у Білорусі. Білорусь має закрити кордон з росією та розпочати виведення російських військ», — сказала вона.

Із заявою виступив і командир полку Кастуся Калиновського Денис Прохоров. Він закликав військових «не вплутуватися у громадянську війну на території росії, а громадян готуватися до «рішучих дій».

Міністр оборони перехідного уряду білоруської опозиції Валерій Сахащик назвав конфлікт між ПВК «Вагнер» та міноборони рф історичним шансом для Білорусі.

«Ми маємо вирішувати, що робити далі. Причому, вирішувати швидко. Тому що ми використовуємо цей історичний шанс і станемо успішною європейською країною, або ми втратимо все», — сказав Сахащик, який наразі координує службу білоруської десантної бригади у складі ЗСУ.

Проте заколот не вдався, а у білорусів посилилось відчуття безнадійності.

До всього, росія вирішила розмістити у Білорусі ядерну зброю.

«Зміни в Білорусі неможливі, доки тримається кремлівський режим. Разом з тим, білоруський народ вже нарекли «зрадниками». Поки що у нас все спокійно, проте не покидає відчуття, що відсидітися нам не вдасться, коли навколо вирують такі події», - каже Роман, житель Мінську.

«Вся надія на Бацьку тільки. Він не дав втягнути білоруський народ у цю війну. Сподіваємося, він і далі буде таким же поміркованим. Проте страшно – Європа від нас відмовилась, росія сама валиться і нас за собою може потягнути, Україна озброюється і будь-якої миті може запустити по нам ракети – мають право, ми співучасники. Живемо, як на пороховій бочці. Вся надія тільки на Григоровича», - каже інша жителька Білорусі.

Опозиційно налаштовані білоруси переконані, що там де росія - там завжди насилля, терор і війна. Тому вибратися живими і неушкодженими з обіймів братнього народу навряд чи РБ вдасться.  Але навіть і опозиція погоджується - зараз вся надія на Лукашенко. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube