"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
- Цю пісню я співала мамі, коли була маленькою. Зараз я співаю її з тою самою любов'ю, але вже дорослим голосом. Українською мовою. Тому що тепер і я, і країна, і час зовсім інші. Це не кавер. Це моє нове "дякую" мамі... Усім мамам України, - каже SWOIIA.
Колонізація планети потребує вирішення питання відновлення ресурсів
Космічні агентства світу активно працюють над тим, аби в найближчому майбутньому зайнятися колонізацією Марсу. Для цього потрібно вирішити чимало питань, серед яких і постійне відновлення запасів їжі. Зокрема, вчені з’ясували, які рослини можна вирощувати в ґрунті Червоної планети.
Про це написали у Forbes. Експерименти проводили вчені із США. Вони були спрямовані на те, аби знайти спосіб забезпечити харчування для колоністів при наявності здебільшого тільки марсіанського ґрунту. Варіантів знайшли небагато, але вони все ж є.
Проблема полягає в тому, що земля Червоної планети має перхлоратні солі. Вони є дуже шкідливими для рослин, тож переважна більшість земної рослинності в ньому просто загине. Проте у штаті Арканзас з’ясували, що навіть в такому ґрунті можна виростити генетично модифікований рис.
Для дослідження використали штучно створений ґрунт, ідентичний марсіанському. За результатами експерименту вдалося виростити 3 види рису – звичайний та два генетично модифікованих для того, аби витримувати посушливі умови та велику кількість солей.
Також у “марсіанський” ґрунт пробували додавати поживні речовини, що використовуються для кімнатних рослин. Виявилося, якщо взяти 75% марсіанського ґрунту, а залишком – ґрунт з поживними речовинами, то результати виходять найкращими.
Експеримент в майбутньому планують розширити. Для цього створять приміщення, в якому відтворять умови на відкритому просторі на Марсі. Мова йде навіть про склад повітря та температуру. Це дасть змогу дізнатися, чи можна вирощувати той самий модифікований рис навіть у відкритих умовах на Червоній планеті.
Нещодавні дослідження виявили, що найкращим варіантом буде сформувати першу космічну місію на Марс виключно із жінок. Справа в тому, що чоловіки споживають більше ресурсів, ніж жінки, а під час подібних довготривалих місій кожна крапля води та кожен вдих повітря – критично важливі. У середньому команда з астронавтів-чоловіків споживає на 30% більше енергії, 60% більше кисню та 17% більше води, ніж команда з жінок-астронавток.
Також нещодавно Китай оприлюднив глобальні кольорові зображення Марсу. Їх отримали за допомогою орбітального апарату “Тяньвень-1”. Знімки робилися в період з листопада 2021 року по липень 2022 року. Загалом зображення сформовано з 14 757 знімків з орбіти.
Нагадаємо, що в NASA сфотографували медузоподібну галактику.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.