Жар, кашель, нежить: що за віруси псують життя українцям та як від них рятуватися

Читать на русском

Лікарі закликають до вакцинації

Читать на русском
Жар, кашель, нежить: що за віруси псують життя українцям та як від них рятуватися

Лікарі закликають до вакцинації

В сезоні 2022-2023 років передбачається одночасна циркуляція вірусів грипу та коронавірусу SARS-CoV-2, що і визначатиме активність епідемічного процесу. Зараз лікарі фіксують значне зростання захворюваності на гострі респіраторні інфекції. І пов’язують це не тільки з сезонністю, але і з іншими об’єктивними причинами.

Загальна ситуація

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за тиждень з 10 по 16 жовтня було зафіксовано:

  • на ГРВІ захворіли 108 395 людей, із них 39,8% — діти віком до 17 років.
  • інтенсивний показник захворюваності становить 264,4 на 100 000 населення, що менше епідемічного порога, розрахованого для України.
  • за результатами лабораторного дослідження методом ПЛР у дозорній системі епідеміологічного нагляду за грипом у жодному із 23 зразків матеріалів не визначено віруси грипу.

Рекомендації лікаря-інфекціоніста

За словами лікаря-інфекціониста Андрія Осадчого, кількість випадків захворюваності на сезонні гострі респіраторні інфекції зростають.

«Опалення в будинках немає, на вулиці прохолодно. Таке зростання захворюваності фіксується щороку. Хоча зараз і немає дітей в школах і студенти не ходять на заняття офлайн, але все одно люди ходять на роботу, їздять у громадському транспорті. Кількість міського транспорту, за відомими причинами, скорочують. Щільність населення вище. І це – передумови до зростання сезонної захворюваності», - попереджає лікар.

Грип був, є і буде. Тому - вакцинація

Андрій Осадчий попереджає, що зараз є чотири типи грипу і ніхто його, як кажуть, не скасовував.

«Коронавірус коронавірусом, але звичні нам сезонні захворювання присутні у звичному обсязі. Крім того, народ, враховуючи ситуацію в країні, розслабився з масками. Тому у місцях великого скупчення є ризик заразитися будь-якою хворобою з перерахованих. І якщо звичайної простуди уникнути важко, то від грипу та коронавірусу є вакцини, які можна і треба робити. Це не просто підтримка свого здоров’я. Це економія вашого часу та коштів. Я вважаю, що набагато простіше і правильніше зробити щеплення від грипу навіть за гроші, придбавши її в аптеці або зробити десь в приватній клініці. Від коронавірусу щеплення взагалі робиться безоплатно. Тому що і грип, і корона вірус є хворобами, після яких можуть бути серйозні ускладнення. І на серцево-судинну систему, і дихання, і нирки. Вакцинація може допомогти в цьому питанні», - переконаний Андрій Осадчий.

Про вакцини цього року

У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу, ВООЗ щорічно оновлює свої рекомендації щодо складу вакцини. Так для профілактики грипу у наступному сезоні запропоновані чотиривалентні вакцини проти вірусів грипу, які ймовірно циркулюватимуть на території України:

  • вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).


Найкращою профілактикою грипу та COVID-19 (належить до категорії ГРВІ) є вакцинація. Обидва щеплення належать до рекомендованих. Також памʼятайте, що лікувати вірусні захворювання антибіотиками — хибне до затверджених протоколів лікування.

Раніше ми писали, що сезон застуди та грипу мало для кого - явище неминуче. Осінь та зима - то повсякчас хворе горло та закладений ніс. Як відрізнити застуду від грипу та що варто тримати в домашній аптечці крім цілющого меду та лимонів.

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.