Жахливий єврокубковий сезон. Що означає падіння України в клубному рейтингу UEFA?

Виступи в єврокубках продовжать всього дві українські команди

Україна втрачає місця в рейтингу UEFA
Шахтар та Зоря - це єдині команди, які гратимуть в груповому етапі єврокубків

Ще до початку групових етапів ЛЧ, ЛЄ та ЛК, Україна втратила три з п’яти своїх клубів на міжнародній арені. Вже зараз це неабияк вплинуло на положення команд в таблиці коефіцієнтів UEFA.

За підсумками відбіркових матчів до єврокубків Україна посідає 17-е місце в рейтингу UEFA.

Інформатор розповідає, чим це нам загрожує та чи можна виправити ситуацію.

Що за рейтинг і як в ньому рахують бали?

Клубний рейтинг UEFA - це таблиця для асоціацій. Створюють її на основі результатів усіх клубів певної країни у Лізі чемпіонів та Лізі Європи за останні п'ять сезонів. Лігу Конференцій поки до глобальних розрахунків не додавали, але в останніх двох сезонах її результати вже враховують. Цей рейтинг визначає кількість місць для кожної країни на майбутній сезон клубних змагань під егідою UEFA. І, що не менш важливо, стадію, на якій кожен клуб буде стартувати. Це і є причиною того, що Україна цього року має в Лізі Чемпіонів лише два клуби і тільки Шахтар стартував з групи, а СК Дніпро-1 мав подолати відбір.

За кожну гру на стадії відбору команда отримує (або не отримує) бали. У Лізі чемпіонів та Лізі Європи впливає на залікові пункти кожна гра, а от у Лізі Конференцій винагород менше; їх дають за результати відбору, а потім - аж на стадії півфіналу. Система така:

  • Перемога у матчах відбіркових раундів та плей-офф – 1 очко;
  • Нічия у матчах відбіркових раундів та плей-офф – 0,5 очка;
  • Бонус за участь у груповому етапі (ЛЧ, ЛЄ) – 4 очки.

Тобто, ми мали 4 команди, які могли (і мали) впливати на підсумковий залік ще на початку осінньої частини турнірів. Розглянемо, що ми за підсумком не отримали.

Виліт трьох команд

Давайте згадаємо виступи наших команд у відборі до групової стадії. Найбільше матчів мав СК Дніпро-1, але транзитний сезон "Із УПЛ в УПЛ" став найгіршим показником для України. Дніпровський клуб вперше в історії (та на багато років уперед) став єдиним, хто вилетів одразу з трьох єврокубків ще до етапу груп. На цій стадії в команди - жодної перемоги. Дніпрянам вдалося вибороти нічиї проти Панатінаїкоса, Славії та Спартака, але три жахливі поразки позбавили клуб будь-яких шансів на єврокубки. СК Дніпро-1 приніс Україні лише 1,5 бали. І це - найбільша кількість очок серед усіх команд.

Динамо - більш-менш успішна кампанія з точки просування по відбору та наближенню до виходу в групу. Але за 4 матчі команда виграла лише один раз, вдалося перемогти Аріс. А от втрачена на останніх хвилинах нічия проти Бешикташа та слабкий другий матч - нуль очок. У підсумку - 1 пункт у скарбничку.

Зоря мала тільки дві гри - випробування за Лігу Європи. В обох матчах команда виглядала непогано, але Славія і з цим українським клубом легко впоралася. Перемога у другому матчі, звичайно, принесла нам один заліковий пункт, але 4 бали за вихід в групу ЛЄ втрачені. Луганчани потрапили до групи Ліги Конференцій - за правилами UEFA, за це очок поки не дають.

Ворскла вилетіла з ЛК у першому ж матчі відбору. Діла спочатку переграла полтавчан, але у матчі-відповіді вже українській команді вдалося вибороти перемогу. Як завжди, один гол позбавив їх можливості боротися далі. Від Ворскли +1 бал у скарбничку.

Неймовірним максимумом могли бути 26 залікових балів. Але, Україна назбирала за відбірковий етап лише 4,5 очки. А також - бонусні 4 залікові пункти від автоматичного групового етапу Шахтаря. Загалом - 8,5 балів. Це більше, аніж вибороли Сербія, Швеція, Фарери та Болгарія. Але, є одне але.

Як результати українських клубів вплинули на місце у таблиці?

Серед команд рейтингу UEFA цього року Україна показала ледь не найгірший результат. На сьогодні, за набраними очками, ми маємо 37-ме місце з 54-х. Обійшли нас Ісландія, Косово, Казахстан, Словенія та навіть Кіпр. Що об’єднує ці країни? Всі вони втратили більшість представників у єврокубках на стадії відбору і до групових етапів різних турнірів вийшли тільки по одній команді. Та навіть це дозволило їм зібрати більше 8,5 балів, що є в України.

Але це рейтинг саме сезону 2023/2024. На загальний впливає результат 5-ти років. І там справи в України теж не дуже гарні. Рік 22/23 ми завершили 14-ми. Тепер же нас змогли обійти Данія, Норвегія та Ізраїль. Ці три асоціації стартували з чотирьох клубів, втратили по два кожна, але їх здобутків на етапі відбору вистачило для того, щоб посунути нашу державу вниз. Лідер літньої частини - Туреччина. Фенербахче, Бешикташ та Аданаспор боролися за Лігу Конференцій (першим двом це вдалося), а в ЛЧ позмагається за ім’я своєї країни Галатасарай. Вперше за довгий час турки матимуть таке солідне представництво у єврокубках.

Що зміниться для нас? Подальше падіння може позбавити нас щонайменше однієї команди в міжнародних змаганнях під егідою UEFA. А в подальшому - вплинути і на етапи, з яких ці команди будуть стартувати. На наступний сезон впливатиме результат розіграшу 22/23. Там ми у Лізі Європи мали тільки Динамо, яке вилетіло з останнього місця. У ЛЧ грав Шахтар - команда пройшла групу, та з тріском програла на стадії плей-оф. Також зміг вийти з групи ЛК Дніпро-1, але тоді це не давало жодних залікових балів для асоціації.

З такими результатами, пряма путівка у групу Ліги чемпіонів під питанням. Цьогорічний чемпіон України може не потрапити безпосередньо до групового раунду ЛЧ 24/25, доведеться подолати раунд відбору. Тому, хто посяде друге місце, треба буде зіграти аж три матчі. Вплинути на це може фінал цього сезону, де мастодонти європейського футболу, залежно від їх виступів у ЛЧ та власних чемпіонатах, розподілятимуть місця сезону 24/25.

Який із цього підсумок? Вболівати за наших у групі! Є Зоря і Шахтар та 12 матчів, де треба брати максимум очок і боротися за кожну можливість. Від цього залежить не тільки подальша доля команд у єврокубках, а й престиж України. Кожна нічия та перемога донецького й луганського клубів надаватиме нам такі потрібні очки для рейтингу асоціацій UEFA. І як наслідок - можливість повернути собі 14-ту сходинку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube